Balestrand: W sercu najdłuższego fiordu…

Balestrand: Sognefjord

Czyli Sognefjordu, który liczy sobie trochę ponad 200 kilometrów i jest najdłuższym fiordem w Norwegii i drugim na świecie. Generalnie, gdzie by się nad tym fiordem nie znaleźć – tam będzie pięknie. Taka jest już Norwegia, według mnie najpiękniejszy kraj Europy (a przynajmniej wśród tych, które widziałem). I właśnie tam leży Balestrand.

To takie małe miasteczko mniej więcej w połowie Sognefjordu. Mało znane, ale dzięki temu wolne od tłumów turystów i przy tym niesamowicie położone. Trafiłem do niego trochę przez przypadek, ale ani trochę nie żałuję, no i polecam każdemu, kto będzie mijał go w drodze.

Miasteczko leży u stóp wiecznie ośnieżonych gór i tuż nad wodą. Aby się do niego dostać, trzeba pokonać z Oslo prawie 400 km i przeprawić się przez parę promów. Nieopodal znajduje się właśnie stała przeprawa promowa łącząca Dragsvik i Vangsnes. Po dostaniu się promem do Dragsvik już trzeba chyba liczyć na autostop lub mieć własne auto. Balestrand leży co prawda niedaleko, ale  droga kręta, wzdłuż fiordu.

Balestrand i jego atrakcje

Największą atrakcją miasta jest ogromny drewniany hotel Kvikne, jedna z największych tego typu budowli w całej Norwegii. Imponująca budowla posiada 200 pokoi i jest wizytówką Balestrandu. Stoi dumnie na nabrzeżu i zachęca przypływających do zatrzymania się na chwilę. Niedaleko hotelu znajdziemy uroczy kościółek św.Olafa – drewnianą świątynię jakich mnóstwo w całym kraju. Poza tym miasto oferuje głównie piękne widoki.

Nawet trybuny lokalnego „stadionu” mogą służyć do podziwiania krajobrazów. Nie sposób skupić się na występie piłkarzy. Zwłaszcza, że grają w jakieś szóstej lidze 🙂

W Balestrandzie w zasadzie wszędzie znajdziemy ładny widok. Domy są niskie, drewniane. Nie zasłaniają. A samo miasteczko położone jest na zboczu masywu górskiego.

No a na koniec polecam kajakowanie. Fantastyczna sprawa. Wypływasz w głąb, wokół cisza, góry, w oddali jakiś lodowiec. W biurze informacji turystycznej można zasięgnąć informacji. Niestety nie jest to tania impreza, zresztą jak prawie wszystko w Norwegii…

Mimo tego utrzymuję zdanie, że Norwegia to najpiękniejszy kraj Europy!

Więcej: http://visitbalestrand.no/

Hotel Kvikne, BalestrandHotel Kvikne
Drewniany kościółek w BalestrandKościół św.Olafa
Menes, NorwegiaMenes, Sognefjord


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.