Pomysł na majówkę 2018 za granicą

Widok ze Szczelińca Wielkiego

Majówka zbliża się wielkimi krokami. W tym roku, biorąc zaledwie 3 dni urlopu możemy wypoczywać aż 9 dni! Dokąd się udać, żeby nie wydać fortuny na bilety lotnicze, które w okolicy 1 maja osiągają kosmiczne ceny? Jak uniknąć tłumów, które ruszą do Zakopanego, aby zalać Krupówki i do Sopotu, aby zapchać molo? Oto nasze 10 pomysłów na majówkę 2018!

1. Czeski raj

Tuż za naszą południową granicą znajduje się raj! Może słowo i trochę na wyrost, ale Czeski Raj z pewnością nie zawiedzie miłośników aktywnego wypoczynku, w tym rowerzystów i piechurów. Szlaki prowadzą pomiędzy skalnymi miastami i średniowiecznymi zamkami, a wolnej chwili można odpocząć przy wybornym czeskim piwie.

Zamek Trosky

2. Słowacki raj

Ten raj od czeskiego różni się przechyleniem terenu. W czeskim jest płasko, w słowacki bynajmniej. To miejsce nadaje się głównie dla tych, co lubią długie, górskie wycieczki. Słowacki Raj to malownicze szlaki między skałkami, nad wodospadami i nie dla tych, co mają lęk wysokości.

Big waterfall, Piecky Gorge, Slovak Paradise National Park, Slovakiafot. Govisity.com, Flickr.com

3. Szwajcaria Saksońska

Bliżej niż do tej głównej Szwajcaria. Ta saksońska mieści się w Niemczech, tuż za polską granicą. Wyróżnia się niezwykłymi formacjami skalnymi. Wysokością prawdziwej Szwajcarii nie dorównują, ale są blisko i taniej.

Pomysł na majówkęfot.Pavel Klásek, Flickr.com

4. Balaton

Węgierskie morze od wielu lat przyciąga wczasowiczów z Polski. Przyciąga głównie pewną pogodą. W maju można liczyć już na słońce i ciepłą wodę w jeziorze. Przyciąga też sławą tutejszych imprez, zwłaszcza po jego południowej stronie. Jeżeli ktoś szuka nad Balatonem spokoju, polecamy północny brzeg. Odległościowo może daleko, ale można się tam dostać szybko, autostradami.

Balaton

5. Istria

Znad Balatonu już rzut beretem do Chorwacji. A jej najbliższy Polsce region to półwysep Istria. Oddalony od Krakowa o zaledwie 980 km! Tak, dla nas to zaledwie. Zajedziemy tam przecież w ciągu dnia, jeżeli wstaniemy wcześnie rano, po południu już możemy prażyć się na chorwackich plażach. Proste?

Rovinj w Chorwacji

6. Broumovské steny

Góry Stołowe zna każdy. Ich czeskie przedłużenie zwane jest broumowskimi ścianami, od miasteczka Broumov. Obszar czeski jest większy od polskiego, a jego reprezentatywnym przykładem są Adrszpaskie Skały. Czeska strona obfituje w szlaki piesze i rowerowe. Na pewno się nie zawiedziecie!

Adrspach

7. Bornholm

Duńska wyspa leży na północ od polskiego wybrzeża Bałtyku. Można się na nią dostać rejsem ze Świnoujścia lub Kołobrzegu. Organizowane są wycieczki jednodniowe, można też wybrać się na własną rękę. A Bornholm zaprasza głównie rowerzystów, którzy objadą wyspę po kilometrach tamtejszych ścieżek rowerowych.

8. Grodno

Od niedawna, to białoruskie miasto zachęca polskich turystów wstępem bez wizy. Wystarczy zawczasu załatwione pozwolenie i możemy zwiedzać ten mało uczęszczany kraj. Oczywiście tylko w okolicach Grodna. Drugim białoruskim miastem, od którego nie potrzeba wizy jest Brześć. Być może te ruchu przyczynią się do tłumnego ruszenia Polaków na Białoruś, póki co, oba kierunki gwarantują zwiedzanie i odpoczynek w ciszy i spokoju.

In Grodnofot.Michał Huniewicz, Flickr.com

9. Słowenia

Kiedyś zapytałem znajomego Słoweńca czy ma daleko do Planicy. Odpowiedział, że nie, że w zasadzie wszędzie tam jest blisko, a samolot jak tylko wystartuje jest już poza granicami kraju. I tak niewielka Słowenia wydaje się być idealnym kierunkiem na weekend majowy. Przy niewielkim rozmiarze jest piękna i pełna atrakcji, wymieniając chociażby Bled, pobliskie jaskinie czy stolicę Lublanę.

Eslovenia, rutas de montañafot.Vicente Villamón, Flickr.com

10. Bawaria

Trochę fantazja na długi weekend, ale czemu nie? Wcale nie jest daleko, będzie jednak trochę drożej, bo to przecież Niemcy. No i Niemcy z Monachium w swoim centrum. Bawarskie krajobrazy wynagrodzą jednak wszelkie trudy związane z 10-godzinną podróżą (samochodem oczywiście). Prawda?

Schloss Neuschwanstein im Morgenlichtfot.Polybert49, Flickr.com

Pomysł na majówkę

Macie jeszcze jakieś typy? Zapraszamy do pozostawienia w komentarzach!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.