Barwałd Dolny: Kościół pw. św. Erazma

Na około pięćdziesiątym kilometrze drogi krajowej nr 52, tuż za Kalwarią Zebrzydowską znajduje się miejscowość Barwałd Dolny. Dokładnie to trzy Barwałdy – Górny, Średni i Dolny.

W pobliżu tego pierwszego, na stoku Góry Żarek, można jeszcze oglądać pozostałości po średniowiecznym zamku Skrzyńskich. Katarzyna wraz z mężem i grupą towarzyszy uprawiała proceder zbójnicki. Po pojmaniu przez rycerzy królewskich została stracona, a zamek zniszczono.

W tym ostatnim znajdziemy drewniany kościółek pw. św. Erazma. Jego jedyny w swoim rodzaju patron był biskupem-męczennikiem z początków chrześcijaństwa. Jest to jedyny kościół św.Erazma w Polsce.

Kościół św.Erazma w Barwałdzie Dolnym

Drewniany kościółek pw. św. Erazma

Obiekt znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Otacza go kamienny mur z roku 1863, zbudowany z resztek pozostałych po zamku Skrzyńskich. W murze znajdują się stacje Drogi Krzyżowej.

Aby wejść do kościoła należy zastukać do plebanii znajdującej się obok i poprosić o otwarcie drzwi. W nawie głównej, w prezbiterium, znajduje się ołtarz główny z obrazem św. Erazma, patrona świątyni. Trzyma on w ręku liść palmowy – symbol męczeńskiej śmierci. Wchodząc od strony wschodniej, zaraz za drzwiami stoi piękna kamienna chrzcielnica z lat sześćdziesiątych XIX wieku.

Kościół św.Erazma w Barwałdzie Dolnym
Barwałd Dolny
Barwałd DolnyKościół św.Erazma w Barwałdzie Dolnym

Będąc wewnątrz podnieście też głowę do góry, aby zobaczyć nietypowo przedstawione postaci Ewangelistów. To lew, orzeł, wół i anioł trzymają portrety – Marka, Jana, Mateusza i Łukasza. Najprawdopodobniej twórcę (współczesnego) zainspirowała Bazylika św. Piotra w Rzymie.

Prezbiterium od pozostałej części kościoła oddziela Deska Tęczowa z Krzyżem. W lewym bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Boskiej Barwałdzkiej. Po bliższym przyjrzeniu się zauważymy, że Madonna podaje Dzieciątku gruszkę.

W prawym ołtarzu można zobaczyć wymiennie – obraz „Jezus na górze Tabor” i „Trójcę Świętą”. Na chórze zaś organy z końca XIX w. Kilkadziesiąt metrów od kościółka znajduje się cmentarz parafialny.

Barwałd Dolny

Z Barwałdu już tylko 7 km do Wadowic, miasta rodzinnego Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

Kiedy Karol Wojtyła został Papieżem, do Wadowic przyjechały tłumy dziennikarzy.
– Czy w Wadowicach oprócz Karola Wojtyły urodzili się jacyś wielcy ludzie? – zapytał dziennikarz przechodnia? 
– Nie, tu rodzą się same małe dzieci – odparł zapytany.

Więcej o kościołku w Barwałdzie Dolnym i jego historii można przeczytać w książce Gustawa Studnickiego „Barwałd. Zarys dziejów”.