Ceny w Chorwacji

Ceny w Chorwacji

“Chorwacja jest droga”, “Chorwacja podrożała”, “W Chorwacji ceny są wysokie”… itd. itp. Tyle słyszałem. Rzeczywistość jednak przerosła moje oczekiwania. I muszę to powiedzieć. Ceny w Chorwacji nie są wysokie. Ceny w Chorwacji to rozbój w biały dzień!

Ja rozumiem, że można zapłacić dużo za coś, co jest tyle warte. Niestety w Chorwacji większość tych horrendalnie drogich rzeczy jest warta dwa, trzy razy mniej niż ich cena. Rozumiem, że można zarabiać na turystach, ale skubać ich to już konkretna przesada.

Wydziwiam – powiecie. Niemców stać. Być może i stać, ale za cenę marnej rybki w przeciętnej restauracji, w nieciekawym miasteczku na zadupiu, nawet ci Niemcy zjedzą dwa obiady z deserem w centrum Barcelony!

OK – powiecie – jedź do zwykłego sklepu. A ja Wam odpowiem – byłem! W supermarkecie, gdzieś na uboczu, gdzie w kolejce stali sami tubylcy. I co? I było dwa razy drożej niż w sklepie tej samej sieci w centrum Warszawy!

Z moich wiadomości wynika, że zarobki w Chorwacji nie są wyższe niż w Polsce. Biedni Ci ludzie, którzy stali ze mną w kolejce…

Co ciekawe, niedawno przeglądałem stare zdjęcia i pod jednym z Dubrownika, w 2001 roku podpisałem, że wstęp na mury kosztował 5 kun. Wiecie ile kosztuje po 17 latach? 150 HRK! Czyli trzydzieści razy więcej! Jeżeli weźmiemy ten przykład jako przelicznik, to ceny w Chorwacji rok do roku rosną średnio prawie dwukrotnie.

No dobra, ponarzekałem, a teraz przejdę do rzeczy, bo przecież chcecie wiedzieć jakie są ceny w Chorwacji. Prawda?

Ceny w Chorwacji

Jaka jest waluta w Chorwacji?

Walutą obowiązującą jest “kuna”, która dzieli się na 100 lip. Nazwy oczywiście oznaczają to samo co w języku polskim, a monety okraszone są wizerunkami zwierząt (kuny) i roślin (lipy).

Aktualnie 1 kuna jest warta ok. 58 groszy, co znacznie ułatwia przeliczanie cen.

Ceny noclegów w Chorwacji

Jeżeli chodzi o nocleg, to wciąż znajdziemy w Chorwacji tanie kwatery i kempingi. Na szczęście wielkich hoteli-molochów jest niewiele, a wybrzeże usiane jest prywatnymi domami i mieszkaniami na wynajem.

Szybka statystyka z Booking.com: Na Istrii jest ponad 6000 dostępnych noclegów w przedziale cenowym od 0 do 420 zł za noc i tylko 482 za ponad 800 zł. Dla porównania, w północnych Włoszech tych najtańszych noclegów jest o połowę mniej.

Chorwackie wybrzeże bogate też jest w kempingi, na które kamperami i z przyczepami przyjeżdżają głównie Niemcy. Jest to chyba też najtańsza opcja noclegu, jeżeli lubimy spać pod namiotem. Nocowaliśmy tak na wyspie Murter za mniej niż 10 euro za dobę, na kempingu Slanica z piękną plażą.

Różnice są także pomiędzy regionami. Najdroższe są okolice Dubrownika, najtańszy interior – w który w zasadzie nikt nie jeździ (bo nie ma morza?). W Dubrowniku to w ogóle już zwariowali. Popularność „Gry o Tron” przysporzyła także popularności „Królewskiej Przystani”. Najazd amerykańskich turystów wywołał też ogromną podwyżkę cen noclegów (i nie tylko).

Podsumowując, jeśli dobrze poszukamy, możemy wynająć cały domek na tydzień, gdzieś na dalmackim wybrzeżu i to niedaleko morza za mniej więcej 1200-1300 zł. Drogo? Tanio? Musicie sami ocenić.

Taniej za nocleg zapłaciliśmy w Portugalii na wybrzeżu Algarve czy w Grecji (ale po sezonie). No ale Chorwacja jest stosunkowo bliżej, więc koszta chyba się balansują.

Świeże owoce na targuŚwieże owoce z chorwackiego targu to nie lada wydatek

Ceny żywności w Chorwacji

Jedzenie “na mieście” dla przeciętnego obywatela Polski będzie horrendalnie drogie. Dla mnie było. Jestem oburzony i już o tym wspomniałem. Dlatego teraz przejdę do konkretów.

Smażona ryba z ziemniakami w nadmorskim miasteczku: 150 kun (ok. 90 zł)
Grillowany kurczak z frytkami: 100 kun (ok. 60 zł)
Pasta z truflami (regionalne danie Istrii): 90 kun (ok. 50 zł)
Cevapcici (regionalne danie Bałkanów): 60 kun (ok. 35 zł)

Espresso: 9 kun (ok. 5 zł)
Cappucino: 20 kun (ok. 12 zł)
Coca-cola 0,30 l: 20 kun (ok. 12 zł)

Ceny żywności w supermarketach

Ceny w supermarketach sieci: Plodina, Konzum, Kaufland, aktualne na datę publikacji postu.

Bagietka: 1,20 kuny
Bułka: 3 kuny
10 jajek: 23 kuny
Mleko: 10 kun
Ziemniaki (1 kg): 4 kuny
Jabłka (1 kg): 4 kuny
Nektarynki (1 kg): 15 kun
Pomidory (1 kg): 15 kun
Banany (1 kg): 11 kun
Lody: 13 kun
Dżem: 13 kun
Ajvar: 22 kuny
Kurczak (500 g): 35 kun
Czekolada Milka: 9 kun
Woda mineralna 1,5 l: 9 kun
Sok w kartonie: 13 kun
Piwo Karlovacko: 6 kun
Piwo Ozujsko: 7 kun
Wino: 40 kun
Rakija (0,5 l): 60 kun

Ceny paliwa w Chorwacji

Benzyna E95: 9-10 kun / litr
Diesel: ok.9 kun / litr
LPG: 4-5 kun / litr

Parkowanie w centrum miast i miasteczek: ok. 10 kun za godzinę

Ceny chorwackich atrakcji

Mury Dubrownika: 150 kun
Jeziora Plitwickie: 150 kun / dzień
Park Narodowy Krka: 110 kun (200 w lipcu i sierpniu)
Amfiteatr w Puli: 50 kun

Wszystkie ceny aktualne są na dzień publikacji posta. Są to ceny orientacyjne

Ceny w Chorwacji

One thought on “Ceny w Chorwacji

  1. Zgadzam się z Tobą w 100%. Chorwatom się zupełnie w główeczkach poprzewracało.
    Dwa lata temu rozmawialiśmy z właścicielką apartamentu i rzeczywiście ich zarobki niewiele odbiegają od naszych, a ceny mają trzy-krotnie wyższe. Strasznie pazerni stali się Chorwaci, a szkoda bo to naprawdę piękny kraj. Niestety nie na polską kieszeń.
    Za każdym razem kiedy wyjeżdżaliśmy do Chorwacji było coraz drożej. Nie ma wyjścia – trzeba część żarcia zabierać ze sobą.
    Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.