Znajduje się niecałe 2000 km od Polski, a wydaje się tak daleki. Krym jest jeszcze europejski, a już orientalny. Ciągle jest dziki, choć tabuny turystów przede wszystkim z Rosji przyczyniają się do znacznego wzrostu cen i rozbudowy infrastruktury. Dla nas, Polaków, ciągle jest tam jednak w miarę tanio. Warto się więc wybrać, mimo uciążliwego dojazdu. Wrażenia i wspomnienia gwarantowane! A co zobaczyć na samym półwyspie krymskim? Oto moja propozycja.
1. Morze Azowskie
W swoim najgłębszym miejscu ma zaledwie 13 metrów i dzięki temu szybko się nagrzewa, a temperatura wody w lecie utrzymuje się na poziomie dwudziestu kilku stopni. Ten fakt czyni z Morza Azowskiego fantastyczne miejsce do kąpieli. Ponadto wybrzeże ciągle jest dzikie i ze świecą by szukać wielkich hoteli i turystycznych kurortów. Świetne miejsce dla miłośników dzikiej przyrody i świętego spokoju!
2. Bakczysaraj
Niegdysiejsza stolica Chanatu Krymskiego przyciąga turystów przede wszystkim słynnym Pałacem Chanów, obiektem z sonetów Mickiewicza. Jednak oprócz pałacu w Bakczysaraju znajduje się także wyjątkowo uroczy, wydrążony w skale Monastyr Uspienski, oraz skalne miasto Cufut Kale, pozostałość po dawnej stolicy Krymu.
3. Sudak
Słynny kurort nad Morzem Czarnym z górującą nad nim genueńską twierdzą. Miasto założono już w III wieku i przez stulecia przechodziło z rąk do rąk. Panowali w nim m.in. Bizantyjczycy, Chazarowie, Grecy, Słowianie, czy Genueńczycy, którzy w XIV wieku zbudowali wspomnianą twierdzę. Po rozpadzie ZSRR, Sudak przypadł Ukrainie, choć dominującym językiem wciąż jest rosyjski. Wstęp do twierdzy do wydatek rzędu 10 hrywien (ok. 5 zł).
4.Ścieżka Golicyna
Wijący się między Morzem Czarnym a rezerwatem Kara Dag szlak jest miejscem niezwykłym. Piękne widoki na lazurową wodę wcinającą się w skały, kameralne plaże i zatoczki i niezwykła przyroda. Ścieżka została nazwana na cześć kniazia Golicyna, który ponoć miał tu swoją grotę. Wstęp do rezerwatu kosztuje 20 hrywien. Ścieżka biegnie od plaży Wiesiołoje do kurortu Nowy Świat.
5. Koktebel
Osada na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Krymskiego jest celem turystycznym celebrytów, którzy zaszywają się w tym luksusowym kurorcie. Koktebel poza plażami ma do zaoferowania delfinarium i aquapark, a także świetne wina i koniaki. Niedaleko stąd do rezerwatu Kara Dag, a przy drodze wiodącej właśnie do rezerwatu stoi niepozorny budynek, w którym można degustować i zaopatrzyć się w tutejsze wino.
6. Jałta
Chyba najbardziej znana miejscowość na Krymie. To przecież tutaj, w 1945 roku, Stalin, Roosevelt i Churchill przesądzili o losie powojennej Europy. Obecnie Jałta jest najbardziej ekskluzywnym kurortem na Półwyspie z najdroższymi hotelami.
7. Jaskółcze Gniazdo
Jedną z najciekawszych atrakcji Krymu jest niewątpliwie położony niedaleko Jałty zameczek na klifie zwany Jaskółczym Gniazdem.Zbudowany w 1912 roku przez rosyjskiego architekta Leonida Sherwooda na zlecenie niemieckiego barona von Steingela. Zameczek jest naprawdę bajkowy. Co ciekawe wystąpił w polskim filmie Podróże Pana Kleksa.
8. Sewastopol
To przede wszystkim ogromny port i baza rosyjskiej marynarki wojennej. W drugiej kolejności to popularny kurort nadmorski położony nad wcinającą się w ląd zatoką. W Sewastopolu znajdziemy miejsca na relaks, spacer i wycieczkę. Jednym z ciekawszych miejsc są ruiny antycznego miasta Chersonez, które założone zostało przez Greków VI w. p.n.e.
9. Eupatoria
Miejscowość nad Morzem Czarnym, położona na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Krymskiego. Eupatoria słynie z tego, że jest najbardziej słonecznym miastem Krymu. Jest to również słynne uzdrowisko. Miasto powstało już w VI w. p.n.e., założone jak wiele tutejszych osad przez Greków.
10. Cieśnina Kerczeńska
Cieśnina pomiędzy Morzami Czarnym i Azowskim o długości 40 kilometrów. Stojąc po jej ukraińskiej stronie można podziwiać Federację Rosyjską. Nad zatoką znajduje się najważniejszy port Krymu – Kercz, od którego zatoka wzięła swoją nazwę.