Malownicze, niewysokie wzgórza i hektary lasów – tym właśnie przyciąga do siebie Roztocze, czyli kraina geograficzna rozciągająca się na wschodzie Polski, od Kraśnika aż poza granicę, do Lwowa. Jeżeli wybieracie się w rejony Roztoczańskiego Parku Narodowego jest parę miejsc, które naprawdę warto odwiedzić. Oto co trzeba zobaczyć na Roztoczu.
1. Zwierzyniec
Niezwykle ciekawe miasto w samym sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Bogate w historię i pełne zieleni. Znajdują się tu m.in. siedziba władz parku oraz początki szlaków pieszych i rowerowych, a także parę bardzo ciekawych zabytków z Kościołem na Wyspie na czele.
2. Bukowa Góra
Na Bukową Górę (310 m n.p.m.) prowadzi ze Zwierzyńca ścieżka edukacyjna, na której można poznać partie lasu, faunę i florę Roztoczańskiego Parku Narodowego. Rezerwat chroni wyjątkowo dziką część parku z największymi w Polsce jodłami. Z góry za to rozciągają się piękne, pocztówkowe widoki na pobliskie lasy i wzgórza.
3. Stawy Echo
Sztuczne zbiorniki niedaleko Zwierzyńca słyną głównie z piaszczystej plaży. Ulokowane są w środku lasu, a wzdłuż stawów prowadzi drewniana ścieżka, z której można podziwiać piękno krajobrazu i rozkoszować się naturą.
4. Lasy Janowskie
Niezwykły rezerwat przyrody, którego nazwa mało co komu mówi – i dobrze! Niech zostanie wciąż omijamy przez tłumy, trochę dziki i niedostępny. Lasy Janowskie rozciągają się wokół Janowa Lubelskiego i są idealnym miejscem na majówkę na łonie natury.
5. Zagroda Guciów
Guciów to niewielka wieś na trasie ze Zwierzyńca do Krasnobrodu. Słynie głównie z tutejszej Zagrody Guciów czyli gospody wraz z regionalną restauracją w starych, drewnianych chatach. Gospodarze mają też niewielkie muzeum. I o ile same zabudowania i okolica są warte zobaczenia, o tyle gospodę omijajcie szerokim łukiem – nieprzyjemna obsługa i niedobre jedzenie – a szkoda!
6. Spływ rzeką Wieprz
Rzeka Wieprz jest dopływem Wisły. Przepływa m.in. przez Zwierzyniec, Guciów, Szczebrzeszyn i Roztoczański Park Narodowy. Na Roztoczu jest płytka i wąska co sprzyja organizacji spływów kajakowych. Z perspektywy wody można podziwiać tutejszą przyrodę i wsłuchać się w śpiew ptaków. Naprawdę warto!
7. Zamość
Renesansowe “miasto idealne”. Przepiękna starówka z kolorowymi kamienicami i niezwykłym ratuszem. Z pewnością jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Odwiedzając Roztocze po prostu nie można ominąć Zamościa!
8. Szczebrzeszyn
Ta wyjątkowo znana miejscowość leży na północ od Zwierzyńca i swojemu chrząszczowi postanowiła nawet postawić pomnik. I choć chrząsz z pomnika bardziej wygląda jak konik polny, nie omieszkaliśmy sobie zrobić z nim zdjęcia. Poza tą niecodzienną atrakcją, Szczebrzeszyn jest miastem z bardzo długą historią ze średniowiecznym rynkiem i ciekawymi kościołami.
9. Szumy na Tanwi
Tanew to niewielka rzeka przecinająca Roztocze. Na jej długości tworzą się kaskady, gdzie woda spada z niewielkie wyskości – szumiąc. Stąd nazwa szumy. Te osobliwe wodospady są jedną z najciekawszych atrakcji Roztocza. Szlak ciągnie się paręnaście kilometrów, od Suśca przez Kościółek (Zamczysko) czy rezerwat „Nad Tanwią”.
10. Frampol
Przeglądając mapę nie sposób go przegapić. Osobliwy rynek Frampola z góry wygląda jak tarcza… i taką tarczą stało się dla nazistowskich pilotów, którzy zbombardowali miejscowość w trakcie II wojny światowej. Później okazało się, że po prostu trenowali… I choć oryginalna zabudowa do dziś nie dotrwała, cały układ miejscowości wciąż można podziwiać. A bliskość Lasów Janowskich tylko do tego zachęca.