Co zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej?

Kudowa-Zdrój

Jeszcze do niedawna ziemia kłodzka kojarzyła mi się tylko z charakterystycznym kształtem na mapie Polski. Kształtem, który chyba każdy byłby wstanie rozpoznać i „wcisnąć” na układance. Od niedawna wiem, że ziemia kłodzka pełna jest atrakcyjnych miejsc i warta poświęcenia przynajmniej paru dni na eksplorowanie Gór Stołowych, ciekawych miasteczek i licznych uzdrowisk. Co zobaczyć na ziemi kłodzkiej mając jedynie parę dni? Oto nasza propozycja.

1. Kłodzko

Nieduże miasto, od którego wzięła nazwę słynna kotlina. Kłodzko ma już ponad 1000 lat. Przez wieki przechodziło z rąk do rąk, aby po II wojnie światowej zostać wcielonym w granice Polski. W Kłodzku warto zatrzymać się chociażby na chwilę, aby pospacerować zabytkowymi ulicami. Uwagę zwraca zwłaszcza gotycki most przypominający miniaturę słynnego Mostu Karola w Pradze. Ciekawy jest też rynek z wypełniającym go ratuszem. Nad miastem góruje Twierdza Kłodzko, jeden z najciekawszych zabytków fortyfikacyjnych w kraju.

Kłodzko

2. Bystrzyca Kłodzka

Na południe od Kłodzka leży niemniej ciekawe miasto – Bystrzyca Kłodzka. W średniowieczu otoczona 1200-metrowym murem, którego pozostałości ciągle możemy oglądać wraz z trzema basztami. Zachwyca także zabytkowy rynek z XIX-wiecznym ratuszem.Ciekawostką jest także Muzeum Filumenistyczne ukazujące dzieje rozniecania ognia.

Bystrzyca Kłodzka

3. Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt Gór Stołowych wysokością nie grzeszy. Zaledwie 919 m stawia go w ogonie najwyższych szczytów Polski. Jednakże skalny labirynt nadrabia te zaległości. Na Szczeliniec wchodzimy po schodach, by na szczycie zagłębić się między skalne szczeliny (nazwa szczytu niezwykle trafna). Z góry można podziwiać rozległy widok na okolicę.

Szczeliniec Wielki

4. Błędne Skały

Kolejny skalny labirynt na terenie Gór Stołowych. W odróżnieniu od Szczelińca jest mniejszy i mniej atrakcyjny widokowo, lecz bardziej „ciasny”. Frajdę mają tu przede wszystkim najmłodsi. Przeciskanie się wąskimi szczelinami czasem nastręcza problemów. Do Błędnych Skał można dojechać asfaltową drogą i zaparkować na płatnym parkingu lub po prostu przespacerować się szlakiem wśród drzew. Polecamy to drugie wyjście.

Błędne SkałyBłędne Skały

5. Kaplica Czaszek

Niezwykłe ciekawe miejsce znajduje się w Kudowie-Zdroju, przy kościele św. Bartłomieja. Kaplica powstała na przełomie XVIII i XIX w. Tutejszy proboszcz – Wacław Tomaszek wygrzebywał szczątki ofiar lokalnych wojen i epidemii i chował w kaplicy obok kościoła. Tak powstała Kaplica Czaszek, której ściany pokrywa ponad 3 tysiące kości i czaszek ludzkich. Wstęp: 10 zł.

Kaplica Czaszek w CzermnejKaplica Czaszek w Czermnej

6. Wambierzyce

Niewielka wieś u wrót Parku Narodowego Gór Stołowych znana jest z barokowej świątyni oraz kompleksu kaplic tworzącego tzw. Dolnośląską Jerozolimę. Pochodzące z XVII wieku zabudowania od lat przyciągają do Wambierzyc pielgrzymów. Zostały zbudowane w miejscu, gdzie według legendy Jan z Raszewa odzyskał wzrok. Warto zajrzeć do wnętrza kościoła oraz wspiąć się na Kalwarię na przeciwko.

Wambierzyce

7. Duszniki-Zdrój

Ziemia kłodzka pełna jest „zdrojów”, a chyba najsłynniejszym z nich są właśnie Duszniki. Atmosfera uzdrowiska przypomina trochę podróż w czasie, a zabudowania „trącają myszką”. Warto jednak pospacerować po parku zdrojowym, odwiedzić rynek czy wybrać się do Muzeum Papiernictwa.

Duszniki-Zdrój

8. Lądek-Zdrój

Kolejne z tutejszych uzdrowisk i kolejne, które lata świetności ma już chyba za sobą. Lądek-Zdrój to przede wszystkim park zdrojowy i charakterystyczna budowla Zakładu Przyrodoleczniczego – Wojciech. Ładny jest też rynek wraz z neogotyckim ratuszem oraz kupieckimi kamienicami. Znajduje się parę kilometrów od parku.

Lądek-Zdrój

9. Złoty Stok

Góry Złote wzięły swą nazwę od wydobywanego tu przez wieki złota. Ich grzbiety przeorane są kilometrami tuneli. W Złotym Stoku sztolnie udostępnione są turystą. Znajduje się tu muzeum-kopalnia złota, w której poznamy historię wydobywania kruszcu na tych terenach oraz parę ciekawostek dotyczących samego złota. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem. Wstęp: 18 zł.

Złoty Stok

10. Jaskinia Niedźwiedzia

Jedna z najciekawszych jaskiń w Polsce znajduje się w Kletnie. To Jaskinia Niedźwiedzia, która nazwę zawdzięcza znalezionym w jej wnętrzu szczątkom niedźwiedzi jaskiniowych. Odkryta została w 1966 r. przy okazji eksploatacji marmuru. Zachwyca przede wszystkim barwnymi naciekami: stalaktyty, stalagmity, kaskady, kominy… Naukowcy odkryli już 2 kilometry, dla zwiedzających udostępniono 400 metrów. Wstęp: 20 zł.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.