Moje ulubione miasto nie daje mi spać. Musiałem jeszcze raz do niego wrócić (tym razem palcem po mapie) i stworzyć Wam listę „must see”. Tych miejsc w mieście Gaudiego przegapić nie możecie!
1. Barri Gòtic, czyli Dzielnica Gotycka
Najstarsza część Barcelony z wąskimi uliczkami pomiędzy kamiennymi budynkami. Jak sama nazwa wskazuje dzielnica sięga średniowiecza, a w niej znajdziemy gotyckie kościoły, w tym najsłynniejszy Catedral de Barcelona (nie mylić z Sagrada Família!), pw.św.Eulalii – patronki miasta. Po Barri Gòtic najlepiej chodzić bez mapy i kosztować uroków średniowiecznego miasta. W dzielnicy znajduje się także Palau Reial Major, czyli siedziba królów Katalonii i Aragonii. Tutaj rezydowali m.in. słynni Ferdynand i Izabela.


2. Montjuïc
Zielone płuca miasta i świetny punkt widokowy. Wzgórze Montjuïc wznosi się tuż za Palau Nacional i można na niego wjechać kolejką linową lub po prostu przespacerować się w cieniu drzew. Z góry, a konkretnie z Castel Montjuïc, który stoi na szczycie, świetnie widać całe miasto jak i port i morze po horyzont. Na Montjuïc zlokalizowane są obiekty sportowe (ze stadionem na czele), które służyły igrzyskom olimpijskim w 1992 roku. Na zboczu znajduje się też Fundacio Joan Miro, z dziełami słynnego barcelońskiego artysty.

3. Sagrada Família
Wielkie i ciągle niedokończone dzieło Antoniego Guadiego to jest mus. Można mieć różne odczucia co do samej budowli, ale należy go najpierw zobaczyć – potem oceniać. Symbol Barcelony rodzi ambiwalentne uczucia, ale jak dla mnie jest dziełem sztuki zasługującym na miarę symbolu. Do kościoła ustawiają się kolejki turystów z całego świata, więc dobrze jest kupić bilet online. I choć nie jest to tanie – gorąco zachęcam! Moim zdaniem jeden z architektonicznych cudów świata.


4. Domy Gaudíego: Milà, Batlló, Palau Güell
Gaudí w Barcelonie to nie tylko Sagrada Família. Gaudí w Barcelonie spędził prawie całe życie i odcisnął znaczące piętno na architekturze tego miasta. Wycieczka tematyczna śladami artysty z pewnością będzie ciekawą alternatywą nawet dla tych, co architektury jako takiej nie lubią, nie znają, nudzą się. Dlatego, że domy projektowane przez słynnego Katalończyka są niezwykłe, bajkowe. Ich zdobienia, brak kątów, ornamenty zaczerpnięte ze świata natury to tylko płytki ich opis. Jeżeli macie ograniczony czas musicie zobaczyć chociaż dwa budynki, które znajdują się niedaleko od siebie, przy Passeig de Gràcia – Casa Milà, zwana Pedrerą oraz Casa Batlló. Nie zawiedziecie się!


5. Las Ramblas i Plaça Catalunya
Jeden z najsłynniejszych deptaków w Europie jest ogólnie średnio przyjemny. Ale być w Barcelonie i ominąć Ramblę można chyba tylko za drugim razem 🙂 Ciąg ulic od Plaça Catalunya do Portu to głównie sklepy z pamiątkami i restauracje. Aleje są ocienione drzewami i okraszone występami ulicznych artystów. Na samym początku, przy Font de Canaletes świętują kibice Barcy po zdobyciu tytułów. Na samym końcu znajduje się kolumna Krzysztofa Kolumba, który przecież jak wszyscy wiedza był… Katalończykiem. No i jeszcze La Boqueria, czyli najlepszy targ w Europie – must see!

6. Park Güell
Kolejne miejsce związane z Antonim Gaudím. Park został zaprojektowany jako nowatorskie osiedle na najbogatszych mieszkańców miasta i ufundowane przez Eusebi Güella – długoletniego mecenasa Gaudíego. Inwestycja okazała się niewypałem, no ale po latach zyskała renomę wśród turystów. Fantazyjne budowle mieszczą dziś muzeum Gaudíego. Mieszkał on tu w końcówce swojego życia. Zakładam, że miejsce znacie z niezliczonych zdjęć Barcelony, które ujmują w kadrze mozaikową, długą ławkę i wieżyczki domów przy wejściu.


7. Camp Nou
“Więcej niż klub”. Taki napis widnieje na trybunach stadionu FC Barcelona. I nie jest to przesada. FCB to symbol miasta, a zarazem całej Katalonii. To symbol dumy narodowej. Nie można tej świątyni futbolu opuścić przy zwiedzaniu Barcelony, bo jest nierozerwalnie związana z tożsamością Katalończyków. Najlepiej odwiedzić ją w trakcie meczu (wcale nie takie trudne), ale można tez i w wakacje. Bilet zwiedzania muzeum FC Barcelona obejmuje także wejście do szatni czy na murawę. Cena 25 euro.

8. Plaça Espanya i Palau Nacional
U stóp wspomnianego wcześniej wzgórza Montjuïc stoi jedna z bardziej rozpoznawalnych budowli Barcelony. To Palau Nacional, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuki Katalońskiej. Budynek wybudowano w 1929 roku na potrzeby wystawy światowej. Ze schodów prowadzących do pałacu rozciąga się jeden z bardziej znanych widoków na Barcelonę, na Plac Hiszpański z dwoma charakterystycznymi kolumnami. Nie można tego miejsca w Barcelonie ominąć.


9. Barceloneta
Barcelona szczyci się świetnymi miejskimi plażami. I rzeczywiście, mało jest miejsc, w których można się opalać na złotym piasku z widokiem na stare miasto. Jednym z nich jest właśnie Barceloneta, dawna dzielnica rybacka, przekształcona w miejsce relaksu miejscowych i turystów. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada usiana restauracjami i kawiarniami. Miejsce jedyne w swoim rodzaju.

10. La Ribera i Santa Maria del Mar
Mniej znana od Sagrady Familii i barcelońskiej Katedry, świątynia Santa Maria del Mar jest równie warta uwagi. Zwłaszcza jej wnętrze jest niezwykłe – gotyckie i tajemnicze. Świątynia znajduje się w dzielnicy starego miasta zwanej La Ribera. Rozciąga się ona na wschód od Barri Gòtic, choć – spacerując – ciężko stwierdzić gdzie jest granica. Znajdziemy tutaj m.in. Muzeum Pablo Picasso czy kryty targ El Born.
