Co zobaczyć w Londynie?

Co zobaczyć w Londynie

Największa metropolia Europy wchłonie Was z całą pewnością. Niezliczona ilość atrakcji (nie tylko turystycznych) oraz dość duże odległości zmuszają do bycia wybiórczym. Zwłaszcza tych, którzy do Londynu lecą na tzw. jednodniówkę. Oszczędzę Wam więc trochę czasu i zaproponuję to, co zobaczyć w Londynie. Zapraszam!

1. Westminster Palace

Znacie go jako brytyjski parlament, a większość kojarzy go z Big Benem. Rozjaśniam. Pałac Westminsterski jest siedzibą dwóch izb brytyjskiego parlamentu: izby gmin oraz izby lordów. W jednej z jego wież znajduje się zegar, którego dzwon zwany jest Big Benem. Choć z tego pomieszania z poplątaniem nazwy tej używa się już nawet w odniesieniu do całej wieży… No cóż 🙂 Cały pałac to wielkie dzieło architektury i jeden z najpiękniejszych budynków parlamentów w Europie. Zdecydowanie godny zobaczenia chociażby z zewnątrz. Najlepszy widok z mostu Westminsterskiego lub z przeciwległego brzego Tamizy.

Brytyjski Parlament nocą

2. Westminster Abbey

Tuż obok pałacu znajduje się opactwo o tej samej nazwie. Katedra służy jako miejsce pochówku władców Anglii i Wielkiej Brytanii oraz wybitnych przedstawicieli tego narodu z Izaakiem Newtonem oraz i Karolem Dickensem na czele. W opactwie odbywają się też najważniejsze uroczystości związane z brytyjską monarchią tj. koronacje czy śluby. Opactwo można śmiało zwiedzać, ale bilet to koszt bagatela 20 funtów.

3. St.James’ Park

Tuż obok opactwa rozciąga się mój ulubiony londyński park – St.James’s. Istna oaza spokoju wśród zgiełku wielkiego miasta. Wystarczy przekroczyć bramę parku,
żeby odetchnąć od tumultu Londynu. Od tłumu niekoniecznie, bo i w park sporo ludzi próbuje złapać oddech, no ale wielkie metropolie już tak mają. St.James’s Park to także miejsce schronienia dla wielu żywych stworzeń od kaczek po pelikany. Zewsząd atakują nas też małe i niby niegroźne wiewiórki, ale przyzwyczajone do bycia karmionymi, nie mają skrupółów i w pogoni za orzeszkiem mogą i ugryźć.

London Eye widziany z St.James' ParkWiewiórka w St.James' Park

4. Buckingham Palace

Park St.Jame’s od północnej strony zamyka chyba najsłynniejszy pałac w Londynie czyli Buckingham. Siedziba brytyjskich monarchów od czasów królowej Witkorii rozbudza wyobraźnię turystów z całego świata. Spotkanie z królową może się nie udać, niemniej sam budynek warto zobaczyć nawet z zewnątrz, a zwłaszcza w porze uroczystej zmiany warty.

Pałac Buckingham

5. Tower of London & Tower Bridge

Innym słynnym londyńskim zamkiem jest średniowieczna twierdza zwana „Tower of London”. W zasadzie to bardziej znany jest chyba most na Tamizie, który swoją nazwę wziął właśnie od „tower” i stąd mamy Tower Bridge. Sam zamek wzniósł już Wilhelm Zdobywca w XI wieku, zaraz po tym jak w bitwie pod Hastings zdobył panowanie nad Anglią. Później twierdza służyła jako ciężkie więzienie, a teraz jest atrakcją dla turystów. Wejścia do zamku strzegą charakterystycznie ubrani „beefeaters”, którzy chętnie pozują do zdjęć.

Tower Bridge nocąKolumna Nelsona na Trafalgar SquareNational Gallery

7. British Museum

Chyba najsłynniejsze muzeum w Europie. Muzeum Brytyjskie jest domem dla milionów eksponatów ze wszystkich epok oraz dziedzin życia. Historia muzeum sięga XVIII wieku i osobistych zbiorów lekarza Hansa Sloana, który sprzedał je rządowi brytyjskiemu. Jedne z ciekawszych sekcji to starożytny Egipt ze zdobionymi sarkofagami i mumiami oraz zbiory antycznej sztuki greckiej i rzymskiej. Przy wejściu za to wita nas niezwykła kolekcja książek. Wszystko to można zwiedzać za darmo!

8. Oxford Street

Jak zakupy w Londynie, to tylko na Oxford Street! To właśnie wzdłuż tejże ulicy mieszczą się tysiące sklepów tworząc raj dla zakupoholików. Tłum i ruch uliczny mogą odstraszyć innych, ale warto zajrzeć chociażby na Oxford Circus lub Marble Arch. Oxford Street to przecież serce współczesnego Londynu!

Oxford Street

9. Museum of Natural History

Kolejne muzeum to świetna zabawa dla całej rodziny. Wielkie dinozaury, symulacja trzęsienia ziemi, zwierzęta wszystkich gatunków. To właśnie jest Museum of Natural History. Poznamy w nim historię naszej planety, faunę i florę oraz wszelkiego rodzaju fakty i ciekawostki. Wszystko podane w interesujący sposób. I co najważniejsze – wstęp darmowy!

10. St.Paul’s i Millenium Bridge

Potężna katedra św. Pawła to jeden z symboli Londynu. Budynek wzniesiono po wielkim pożarze Londynu jako symbol odrodzenia miasta. Prowadzi do niego przyjemna kładka dla pieszych nazwana na cześć nowego tysiąclecia. Łączy słynne londyńskie „City” z południowym brzegiem Tamizy. Po tej drugiej stronie, tuż obok, znajduje się „The Globe”, czyli teatr założony przez Szekspira.

Katedra św. Pawła w Londynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.