Co zobaczyć w Warszawie?

Co zobaczyć w Warszawie

Warszawa? Nudna i brzydka… Zawsze tak myślałem. A później w niej zamieszkałem i odkryłem mnóstwo ciekawych i pięknych miejsc. Teraz wszystkich namawiam na chociażby weekend w naszej stolicy. A oto 10 miejsc, które musicie w Warszawie odwiedzić!

1. Łazienki Królewskie

Zaczynam od parku łazienkowskiego, bo to moje ulubione miejsce w Warszawie. Ogromne połacie zieleni w centrum wielkiego miasta (no… prawie w centrum). Idealne miejsce na spacer, jogging, fotografowanie i przy tym krótki odpoczynek od zgiełku i tłumów. Chociaż z tym ostatnim bywa różnie, bo podobne pomysły ma czasem i połowa stolicy. Jednak jakoś ci ludzie się rozpraszają, no i Łazienki są duże, więc zawsze udało mi się znaleźć spokojne miejsce. A za tłumami musicie odwiedzić Pałac na Wodzie, Teatr na Wyspie i pomnik Chopina.

Łazienki królewskie

2. Krakowskie Przedmieście

W sumie od niego powinienem zacząć. Reprezentacyjny deptak (od niedawna) Warszawy zmienił się nie do poznania. Teraz jest naprawdę ładnie! Bardzo przyjemnie przespacerować się letnim wieczorem, posłuchać ulicznych grajków i wstąpić na kawę do jednej z wielu knajpek i restauracji. Warto także wstąpić na kampus Uniwersytetu Warszawskiego, który wieczorem jest pięknie oświetlony. Przy Krakowskim Przedmieściu mieszczą się tak ważne polskie zabytki jak Kościół Świętego Krzyża, w którym spoczywa serce Chopina, Pałac Staszica ze słynnym pomnikiem Mikołaja Kopernika czy Pałac Prezydencki.

Pałac prezydencki w Warszawie

3. Plac Zamkowy

Wieńczący Krakowskie Przedmieście Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce. Także całkowicie zniszczony i odbudowany w latach 70. Oryginalna kolumna leży tuż bok Zamku Królewskiego. Z Placu Zamkowego rozciąga się ładny widok na Wisłę i Stadion Narodowy. Stąd blisko już także na warszawską starówkę…

Plac zamkowy

4. Warszawska Starówka

Przez wielu prześmiewana i gardzona ze względu na to, że nie stara, a odbudowana po wojnie. Jednak z tego samego powodu wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. Jedyny w swoim rodzaju zabytek i symbol odwagi i uporu Polaków, którzy odbudowali starą zabudowę w 90% zniszczoną przez Nazistów.

Stare Miasto w Warszawie
Warszawska starówka

5. Nowe Miasto

Wbrew nazwie rynek Nowego Miasta powstał na przełomie XIV i XV w. Nowe, bo nowsze od Starego, które powstało jeszcze wcześniej. Obecna zabudowa jest raczej luźną wariacją na temat tego co stało tu przed wojną. Niemniej jednak bardzo przyjemne miejsce. Dociera na nie mniej ludzi, niż na Starówkę, przez co jest luźniej i przyjemniej.

Rynek Nowego Miasta w WarszawieWarszawa jesienią

6. Ogród Krasińskich

Często raczej omijany przez grupy turystów, jednak moim zdaniem bardzo ładny, zwłaszcza jesienią. Park nazwę zawdzięcza rodzinie Krasińskich, którzy właśnie w tym miejscu mieli swój Pałac. Zresztą Pałac Krasińskich dalej stoi choć w trakcie wojny został doszczętnie spalony. Polecam spacer od budynku Sądu Najwyższego z bardzo ciekawym pomnikiem Powstania Warszawskiego, przez Pałac i Ogród aż na Muranów gdzie mieściło się Getto Warszawskie.

Pałac Krasińskich jesienią

7. Cmentarz Powązkowski

Chyba najważniejsza nekropolia w Polsce. Cmentarz na Powązkach to miejsce spoczynku wielkich tego kraju, ale także bardzo ważny zabytek stolicy. Założony pod koniec XVIII wieku, dzisiaj liczy 43 hektary. Na tym obszarze pochowani są polegli za ojczyznę bohaterowie, słynni pisarze, artyści, sportowcy, liderzy kraju i politycy. Na mnie największe wrażenie robi jednak kwatera Szarych Szeregów z drewnianymi krzyżami.

8. Muzeum Powstania Warszawskiego

Moim skromnym zdaniem jedno z najlepszych muzeów w Polsce. Interaktywne, wciągające, przenoszące w czasie. Zainteresuje zarówno dorosłych, jak i najmłodszych (i o to chodzi!). Muzeum Powstania Warszawskiego to nie tylko dokumenty i eksponaty. To także obraz i dźwięk, rekonstrukcje pomieszczeń oraz przede wszystkim uczucie, że jest się częścią Powstania. Bo w którym innym muzeum możemy poczuć się jak powstańcu uciekający kanałami?

Muzeum Powstania Warszawskiego

9. Centrum Nauki Kopernik

Kolejne innowacyjne warszawskie muzeum. CNK głosi słynną maksymę „przez zabawę do nauki” i robi to w świetnym stylu. Dzięki wszelakim eksperymentom możemy się dowiedzieć wiele o świecie, a nawet nas samych. Na zwiedzenie i dotknięcie wszystkiego dnia nie starczy, bo każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Szkoda tylko, że dzieci cały czas biorą nam zabawki 🙂

10. Pałac w Wilanowie

Wybudowany dla króla Jana III Sobieskiego Pałac to perełka architektury na warszawskiej ziemi. Barokowa budowla trochę nawiązuje do słynnych zespołów pałacowych w Wersalu czy Wiedniu. Jest mniejsza, owszem. Ale niemniej urokliwa. Wraz z parkiem i ogrodami tworzy piękną całość. No i jak przyjemnie odpocząć na trawie w cieniu drzew…

Pałac w Wilanowie



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.