Znajduje się w samym centrum Warszawy i przenosi w czasie. Można w nim podziwiać stolicę sprzed laty i to w 3D. I nie jest to najnowszy wynalazek techniki, a urządzenie wymyślone w połowie XIX wieku. Mowa o fotoplastikonie.
Fotoplastikon to takie wieloboczne „pudło”, w którym już ponad sto lat temu prezentowano zdjęcia w trójwymiarze. Pierwsze fotoplastikony powstawały w Niemczech i nazywane były panoramami cesarskimi. Dzięki zastosowanej technice stereoskopii, fotografie można było oglądać w 3D. Technika ta polega na wykonaniu dwóch zdjęć tego samego obiektu, z dwóch różnych ujęć. Nasz mózg odczytuje naniesione na siebie obrazy właśnie jako trójwymiarowe.
Jeden z takich fotoplastikonów znajduje się w warszawskiej kamienicy przy Alejach Jerozolimskich 51, tuż naprzeciwko Pałacu Kultury. Co ciekawe, urządzenie to stoi w tym samym miejscu od początku XX wieku i od tego też czasu działa. Oglądając stare fotografie przedstawiające Warszawę i słuchając muzyki z epoki, można naprawdę odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się ładnych parę lat wstecz.
Zdecydowanie jest to miejsce godne polecenia nie tylko dla miłośników fotografii.
Wstęp: 4 zł (normalny), 2 zł (ulgowy)
Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00 (wtorek-sobota)