Gdzie wyskoczyć z Krakowa?

Gdzie wyskoczyć z Krakowa

Mieszkacie w Krakowie lub okolicach i chcielibyście choć na parę godzin oderwać się od jego zgiełku? A może po prostu chcecie wykorzystać dzień wolnego lub piękną pogodę? Oto parę wskazówek gdzie można wyjechać na dzień z Krakowa lub po prostu wyskoczyć na parę godzin. Ostrzegam, propozycja jest subiektywna, a lista ułożona alfabetycznie.

1. Bochnia

40 kilometrów od Krakowa leży Bochnia. Jedno z najstarszych miast Polski szczyci się przede wszystkim słynną kopalnią soli. Trochę mniej znana od Wieliczki, jest dla niej całkiem niezłą alternatywą. Wiadomo, Wieliczka pełna turystów i długich kolejek. Dlatego warto odwiedzić kopalnię w Bochni, która notabene także należała do Żup Krakowskich. Wstęp to 30 zł w zimie i 40 w lecie.

2. Dobczyce

Niewielkie miasteczko położone niecałe 30 km od Krakowa to przede wszystkim średniowieczny zamek oraz sztuczny zalew. W Jeziorze Dobczyckim kąpać się niestety nie można, gdyż jest on ujęciem wody pitnej dla Krakowa. Można natomiast poobserwować ptaki i odpocząć od huku i smogu. Warto też wspiąć się na ruiny zamku górującego nad jeziorem lub odwiedzić położony tuż przy zamku skansen. Wstęp do zamku: 7 zł.

Ruiny zamku w Dobczycach
Ruiny zamku w Dobczycach

3. Kalwaria Zebrzydowska

35 kilometrów na południowy-zachód od Krakowa leży Kalwaria Zebrzydowska. Miasteczko powstało wokół klasztoru oo.Bernardynów i założonych w XVII w . przez Mikołaja Zebrzydowskiego „dróżek”, po których pielgrzymi z całej Polski chodzą śladami Chrystusa i Maryi. Na dróżki warto się wybrać także poza okresem Wielkanocnym. Jest wtedy luźniej, można samemu pospacerować i pokontemplować.

Kalwaryjskie dróżki
Kalwaria Zebrzydowska: Kaplica u Piłata

4. Lanckorona

Położona tuż obok Kalwarii Lanckorona to wieś z uroczą drewnianą zabudową z połowy XIX w. Przez długie lata Lanckorona posiadała prawa miejskie, dzisiaj ostał się rynek. Lanckoronę polecam szczególnie tym, którzy szukają folkloru i wyciszenia. Można wspiąć się na Lanckorońską Górę gdzie znajdziemy ruiny średniowiecznego zamku.

LanckoronaLanckorona

5. Ogrodzieniec

Słynny zamek Ogrodzieniec położony jest 60 km od Krakowa, na Szlaku Orlich Gniazd. To zdecydowanie jeden z bardziej znanych i imponujących zamków na tym szlaku. Ogrodzieniec (notabene znajdujący się we wsi Podzamcze) został zbudowany na przełomie XIV i XV w. Podobno jest nawiedzony… Na pewno nawiedza go mnóstwo turystów, więc najlepiej wybrać się wcześnie rano. Zwiedzanie zamku to koszt 9 zł.

Zamek OgrodzieniecZamek Ogrodzieniec

6. Ojców

Zaledwie 24 kilometry od Krakowa leży Ojcowski Park Narodowy. Rzut beretem, a człowiek znajduje się na łonie natury, pośród niezwykłych ostańców i u stóp średniowiecznego zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego na cześć ojca Władysława Łokietka. W Ojcowie trzeba zajrzeć do Kaplicy na Wodzie i Jaskiń Łokietka oraz Ciemnej. Warto także odwiedzić wyremontowane niedawno Muzeum, w którym bliżej poznamy osobliwości ojcowskiej natury. Wstęp do muzeum: 10 zł.

Zamek w OjcowieZamek w Ojcowie

7. Olkusz

Mniej znane i rzadziej odwiedzane miasto położone 40 km od Krakowa. Niemniej jednak warte odwiedzenia dla przyjemnego rynku i niedalekiego zamku w Rabsztynie (także na Szlaku Orlich Gniazd). Będąc na rynku w Olkuszu warto zajrzeć do Bazyliki św.Andrzeja oraz wypić kawę w kawiarni Sofa.

OlkuszBazylika św.Andrzeja przy rynku w Olkuszu

8. Pustynia Błędowska

Jedyna pustynia w Polsce i to niecałe 50 km od Grodu Kraka! Aktualnie słowo „pustynia” nie do końca do tego miejsca pasuje, gdyż porosła go całkiem bujna roślinność. Niemniej jednak ciągle warta jest odwiedzenia. Wszędobylski piasek pozwala poczuć się jak w innej sferze klimatycznej. Pustynia Błędowska wykorzystywana jest przez wojsko i służby specjalne. Od Krakowa najlepiej jechać na miejscowość Klucze i stamtąd za znakami.

Pustynia BłędowskaPustynia Błędowska

9. Wadowice

Miasto rodzinne papieża Jana Pawła II położone jest 50 kilometrów od Krakowa. Tam „wszystko się zaczęło”. Po kanonizacji Wadowice pełne są turystów i pielgrzymów z całego świata. Niedawno otwarte interaktywne muzeum ukazuje życie papieża Polaka od narodzin w Wadowicach, aż po śmierć w Rzymie. Bardzo ciekawe doświadczenie – wstęp: 18 zł. Warto też odwiedzić Bazylikę wraz z chrzcielnicą, w której ochrzczony był Karol Wojtyła. Na koniec, aby wrócić do świeckości, bardzo subiektywnie polecam piwo w pubie Cynamon 😉

WadowiceWadowicki rynek z bazyliką i muzeum papieskim

10. Zator i Dolina Karpia

50 kilometrów od Krakowa leży niewielkie miasto Zator. Miasto i okolice słyną przede wszystkim ze stawów łowieckich i karpia, którego najlepiej skosztować podczas jego święta na przełomie czerwca i lipca. Dolina Karpia oprócz wędkowania oferuje przede wszystkim oderwanie się od miasta, wyciszenie i łono natury.2 thoughts on “Gdzie wyskoczyć z Krakowa?

  1. Mówiłem, że subiektywny wybór 🙂 Park Miniatur się gdzieś przeplatał na blogu już. No i będą następne części odnośnie pomysłów – na pewno się znajdzie i miejsce dla Inwałdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.