Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica czaszek w Czermnej

Sklepienie i ściany niewielkiej kaplicy wyłożone są czaszkami i kośćmi. Pod kaplicą pochowano tysiące więcej. Miejsce sprawia, że ciarki przechodzą, ale też wzbudza zainteresowanie, zachwyt, litość. Miejsce jedyne w swoim rodzaju.

Historia Kaplicy Czaszek

Kaplicę Czaszek w Czermnej, części Kudowy-Zdroju ufundował tutejszy proboszcz Václav Tomášek. Pod koniec XVIII wieku ksiądz Tomaszek znalazł płytko zakopane ludzkie szczątki. Zdziwił się, gdy odkrył, że kości jest więcej. Od tamtej pory wraz z grabarzem wydobywali coraz więcej ofiar lokalnych wojen i zaraz. W ten sposób chciał uczcić bezimiennych i ich godnie pochować.

Ossuarium rozpoczęto budować w roku 1776, a zgromadzone w nim szczątki to efekt ponad 20 lat pracy proboszcza. Ten zmarł w 1804, i został pochowany wraz z ocalonymi przez siebie w swojej kaplicy. Jego czaszka spoczęła w centralnym miejscu na ołtarzu.

Obok proboszcza eksponowane są także czaszki grabarza Langnera, który w dziele pomagał, a także sołtysa Czermnej – Martinca i jego żony, którzy zginęli od kul pruskich.

Kaplica dzisiaj

Dzisiaj Kaplica Czaszek to jedna z największych atrakcji turystycznych na Ziemi Kłodzkiej i jedyny taki zabytek w Polsce. Można ją zwiedzać z przewodnikiem, który otwiera drzwi co pół godziny. Wstęp do kaplicy to koszt 5 złotych.

Kaplica Czaszek w CzermnejKaplica Czaszek w Czermnej

Gdzie: Kaplica Czaszek w Czermnej, Kudowa-Zdrój
Godziny otwarcia: 9:30-17:15 (w sezonie), 10:00-15:45 (poza sezonem), zamknięte w poniedziałek
Wstęp: 5 zł (normalny), 2,50 zł (ulgowy)



0 thoughts on “Kaplica Czaszek w Czermnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.