Które zamki nad Loarą zobaczyć?

Które zamki nad Loarą zobaczyć

Dolina Loary to jedno z najciekawszych miejsc Francji. O zamkach nad Loarą słyszał chyba każdy. Jest ich ponad 300 i nawet najbardziej wytrwali muszą dużą część po prostu odpuścić. Zresztą wierzcie mi, że po dwóch dniach zwiedzania zamków człowiek ma ich serdecznie dość. Proponuję więc zobaczyć tylko te najciekawsze.

1. Chambord

Największy z zamków Loary. Znajdujący się w samym środku puszczy, Zamek Chambord został zbudowany dla wielkiego miłośnika polowań (zarówno na zwierzynę jak i kobiety) króla … . Majestatyczna budowla robi niemałe wrażenie. W zamku jest ponad 400 pomieszczeń, a ciekawą klatkę schodową zaprojektował sam Leonardo Da Vinci, który w dolinie Loary spędził ostatnie dni swojego życia. Zamek Chambord ma także polski akcent. Otóż przez chwilę należał do króla Stanisława Leszczyńskiego, który otrzymał go od swojego zięcia Ludwika XIV.

Zamek Chambord

Wstęp: 11 (normalny), gratis (do 25 roku życia)

2. Cheverny

Leżący niecałe 20 km od Chambord zamek Cheverny słynie przede wszystkim z polowań. Często na widokówkach przedstawiany jest z psami gończymi. Nic dziwnego, podobnie jak Chambord znajduje się blisko lasu. Cheverny nie przypomina innych zamków z Doliny Loary, chociażby dlatego, że jest to bardziej barokowy pałac niż budowla obronna. Co ciekawe, Cheverny stanowił inspirację dla zamku Moulinsart ze słynnych przygód Tintina.

Wstęp: 9,50 (normalny), 6,50 (ulgowy)

3. Chaumont

Wznoszący się ponad zabudowania niewielkiej wioski Chaumont-sur-Loire zamek pięknie prezentuje się już z daleka. Zamek Chaumont został zbudowany na miejscu średniowiecznego poprzednika, którego zrównano z ziemią. Jego obecny wygląd to efekt przebudowań z XVIII w. Z murów zamku nieźle prezentuje się także Loara.

Zamek Chaumont sur Loire

Wstęp: 10,50 (normalny), 6,50 (12-18 lat), 4,00 (6-11 lat)

4. Blois

Zamek w Blois powstał w XVI w. i stał się wzorem dla późniejszych francuskich pałaców – w kształcie podkowy, z ogrodami na tyłach. Był też przez pewien okres siedzibą królewską. To własnie w Blois, Henryk III Walezy (notabene król Polski) krwawo rozprawił się z przeciwnikami politycznymi, a wszystko za namową matki – Katarzyny Medycejskiej, której komnaty w Blois są udostępnione dziś zwiedzającym. Na przeciwko zamku Blois znajduje się bardzo ciekawe muzeum magii. W Blois urodził się przecież słynny Robert-Houdin.

Zamek w Blois

Wstęp do zamku: 9,80 (normalny), 7,50 (studenci), 5,00 (6-17 lat)

5. Amboise

Górujący nad Loarą zamek Amboise był zawsze strategicznym punktem na mapie Francji. Walczyli o niego rody Blois i Andegawenów już w XII w. Obecny kształt zamek zawdzięcza Ludwikowi XII. Po upadku cesarstwa, Amboise trafił w ręce Burbonów, którzy władają nim do dziś. Ciekawostką jest fakt, że w mieście Amboise tworzył i zmarł Leonardo Da Vinci. Tu także znajduje się muzeum poświęcone artyście (Le Clos Luce).

Zamek Amboise

Wstęp: 10,70 (normalny) , 9,20 (studenci), 7,20 € (7-18 lat)

6. Chenonceau

Zwany zamkiem kobiet jest bodajże najbardziej rozpoznawalnym zamkiem Doliny Loary. Zamek Chenanceau spina dwa brzegi rzeki Cher – dopływu Loary. Czemu zamek kobiet? To właśnie kobiece ręce nadały temu miejscu niezwykłą atmosferę. Najpierw Katherine Briçonnet, potem Diana de Poitier – kochanka króla Henryka II, której zamek odebrała jego żona – Katarzyna Medycejska. W końcu Madame Dupin, która tchnęła w Chenonceau nowe życie i usunęła z nazwy „x” (ostało się w nazwie pobliskiej miejscowości Chenonceaux).

Zamek Chenonceau nad rzeką Cher

Wstęp: 12,50 (normalny), 9,50 (7-18 lat, studenci)

7. Azay-le-Rideau

Otoczony tajemniczym parkiem angielskim zamek Azay-le-Rideau jest jednym z mniejszych zamków nad Loarą, a zarazem jednym z ładniejszych i najchętniej odwiedzanych. Wszystko ze względu na położenie. Budowla wzniesiona na małej wysepce wśród rozlewisk, niejako „przegląda się” w wodzie. Renesansowy zamek pochodzi z XVI w. i został wzniesiony na miejscu średniowiecznego poprzednika przez mieszczanina Giles Berthelot’a.

Zamek Azay-le-Rideau

Wstęp: 8,50 (normalny), 5,50 (ulgowy)

8. Villandry

Renesansowy zamek Villandry zrobił na mnie ogromne wrażenie przede wszystkim ze względu na imponujące ogrody otaczające budowlę. Podzielone są na cztery części: warzywniak – tak urządzony, że nawet zwykły burak wygląda ładnie, ogród słońca, ogród wody i ogród miłości. Współczesny kształt ogrodom Villandry nadał hiszpański właściciel zamku Jocahim Carvallo, na początku XX w. Chciał w ten sposób odtworzyć oryginalne, renesansowe ogrody. Uwaga! Można tu spędzić dużo więcej czasu niż zaplanowaliście!

Villandry

Wstęp do zamku: 10 (normalny), 6,50 (8-18, studenci do 26), same ogrody: 6,50 , 4,50

9. Saumur

Tuż nad błękitem Loary wznosi się zamek w Saumur, niewielkim miasteczku w połowie drogi z Tours do Angers. Zamek powstał już w XIII w. na zlecenie króla Ludwika IX. Przez wieki zamek Saumur był zapomniany, aby na początku XX w. trafić w ręce gminy, która go wyremontowała i udostępniła zwiedzającym.

Wstęp: 5 (normalny), 3 € (7-16 lat)

10. Ussé

Położony nad rzeką Indre zamek Ussé powstał już w XV w. Wznosi się nad wsią Rigny- Ussé znajdującej się ok. 40 kilometrów na południowy-wschód od Tours. Jego białą sylwetkę widać już z daleka. Ponoć widok ten zainspirował francuskiego autora baśni – Charles’a Perrault do napisania historii Śpiącej Królewny.

Château d'Ussé

Wstęp: 14 (normalny), 4 (8-16 lat)



2 thoughts on “Które zamki nad Loarą zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.