Na kalwaryjskich dróżkach…

Kalwaryjskie dróżki

…Pociąg przejeżdżał między pagórkami niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej. Z okien wagonu widać było wiele kapic i kapliczek….

To fragment jednej z książek Jalu Kurka. Wielu podróżnych podążających z Krakowa do Zakopanego ze zdziwieniem wygląda przez okno, gdy pociąg mozolnie wspina się pod Strońską Górę, dostrzegając kaplice i kapliczki rozsiane po pięknej okolicy, wśród kasztanowców i dębów. To dróżki kalwaryjskie.

Jak powstała Kalwaria?

Na sześciokilometrowej drodze usytuowanych jest 44 kaplic i kościółków. Początek tego pielgrzymiego szlaku sięga XVII wieku, a dokładnie 1 grudnia 1602, kiedy to wojewoda krakowski, starosta lanckoroński Mikołaj Zebrzydowski podpisał akt fundacyjny Sanktuarium. Fakt ten poprzedził dar dla wojewody od mieszczanina lanckorońskiego Hieronima Strzały. Była to kopia Grobu Chrystusa z Jerozolimy. Legenda głosi, że w tym sam czasie żona Mikołaja miała sen, w którym widziała płonące krzyże na szczycie góry Żar.

Najpierw wybudowano na zboczach góry Żar Kościół Ukrzyżowania i kaplicę Grobu Chrystusa. Na tych obiektach Zebrzydowski miał poprzestać, jednak sława o tym miejscu szybko obiegła ziemie polskie. Zdecydowano o kontynuacji dzieła. Rozpoczęła się budowa klasztoru i pierwszych kaplic, między innymi Grobu Matki Boskiej. Zaangażowano sławnych budowniczych. Klasztor projektował architekt polski włoskiego pochodzenia Jan Maria Bernardyni, a Grób MB Paulus Bodardth, flamandzki złotnik. Dziełem tego ostatniego jest 13 kaplic i kościółków na kalwaryjskich dróżkach.

Klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej
Klasztor oo.Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Dalsze dzieje

Po śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego, jego zamierzenia kontynuowali potomkowie, m.in. Jan Zebrzydowski i Anna Czartoryska.

Do Kalwarii sprowadzono z Krakowa Bernardynów. Zakon ten założony został w XIV wieku przez Jana Kapistrana, kaznodzieję i Inkwizytora.

Od roku 1641, w bocznej kaplicy znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, słynący łaskami. Ciekawa jest historia tego obrazu. Był on własnością Stanisława z Brzezia Paszkowskiego i znajdował się w prywatnej kaplicy w Kopytówce. 3 maja 1641, z oczu Madonny zaczęły płynąć krwawe łzy. Wieść o tym zdarzeniu obiegła okolice. Zdecydowano się przekazać obraz do parafialnego kościoła w Marcyporębie. Dziwnym zrządzeniem losu konie ciągnące wóz z obrazem dotarły do kalwaryjskiego Klasztoru. Od tamtych lat, kaplica z cudownym obrazem odwiedzana jest przez rzesze wiernych. Na ścianach wiszą wota, dowody łask doznanych dzięki Matce Boskiej Kalwaryjskiej.

Grób Matki Boskiej
Grób Matki Boskiej

Klasztor kalwaryjski, pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej (to samo wezwanie ma Bazylika w Asyżu Dolnym ) to piękna barokowa budowla usytuowana na zboczach góry Żar. W czasie wizyty Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku, kościół został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

Tłumy pielgrzymów

Dwa razy w roku Kalwarię odwiedzają setki tysiące wiernych. W sierpniu odbywają się uroczystości Pogrzebu Matki Boskiej. Wierni z całej Polski i biorą udział w procesji zaśnięcia Marii.

W okresie Wielkiego Tygodnia pielgrzymi przeżywają Misterium Męki Pańskiej. Uroczystości rozpoczynają się w Niedzielę Palmową uroczystym wjazdem Chrystusa do Jerozolimy.

Bernardyni chowają na tę okoliczność osiołka, bardzo popularnego w tym dniu wśród dzieci. W Wielką Środę odgrywana jest zdrada Judasza i uczta u Szymona.

W Wielki Czwartek następuje umywanie nóg, pojmanie i pierwszy sąd przed Sanhedrynem. Po nocnym czuwaniu w Piwnicy w Wielki Piątek rozpoczyna się Droga Krzyżowa.

Częstym gościem na tych uroczystościach bywał Karol Wojtyła. Nieraz odwiedzał kalwaryjskie dróżki prywatnie. Kochał te miejsca.

W cieniu Klasztoru położone jest miasto Kalwaria Zebrzydowska. Miasto o bogatych tradycjach rzemieślniczych. Rok rocznie od kilkudziesięciu lat, odbywjaą się w Kalwarii Targi Meblowe.

Z Kalwarią sąsiaduję miejscowość Zebrzydowice, to w niej miał swój zamek Mikołaj Zebrzydowski . To tutaj w 1611roku wojewoda sprowadził zakon szpitalników – Bonifratrów. Aleto już oddzielny temat…

Misterium Męki PańskiejMisterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.