Opole: Nie tylko festiwal

Most groszowy w Opolu

Opole to nie tylko festiwal, z którym miasto kojarzy się tysiącom Polaków. To nie tylko wiecznie młoda Maryla Rodowicz i parada kiczu w wykonaniu polskich celebrytów. To przede wszystkim niezwykle ciekawe i przyjemne miasto, które łączy w sobie zalety stolicy województwa oraz spokój i zacisze prowincji. Miasto przyjazne głównie mieszkańcom. Ale czy nie o to chodzi?

Pomimo niewielu atrakcji turystycznych, w Opolu turysta poczuje się jak u siebie. Z racji niewielkich rozmiarów, miasto można zwiedzać na piechotę lub skorzystać z miejskich rowerów. Pierwsze 20 minut jest darmowe, a to wystarczy na pokonanie połowy miasta z przerwą na odpoczynek.

Co zobaczyć w Opolu?

Z głównych atrakcji Opola wymienić należy przede wszystkim Amfiteatr, w którym to od 1963 roku odbywa się wspomniany już Festiwal. W 2011 obiekt został całkowicie przebudowany. Wejście na trybuny jest darmowe. Można z nich podziwiać scenę i nucić znane polskie piosenki.

Amfiteatr w Opolu

Tuż obok amfiteatru znajduje się Wieża Piastowska. Obecnie wolnostojąca, kiedyś stanowiła część Zamku Piastowskiego w Opolu. W skutek nierównomiernego osiadania wieża jest odchylona od pionu. Odchylenie jednak nie jest tak okazałe jak to w Pizie i wynosi 1,5 stopnia. Obiekt otwarty jest dla zwiedzających, bilet wstępu kosztuje 6 zł (ulgowy 4zł).

Katedra w Opolu (Kościół katedralny Świętego Krzyża), jedyny obiekt sakralny w naszym zestawieniu, powstała w XV wieku i była wielokrotnie przebudowywana.Świątynia jest najwyższa w mieście ze względu na dwie 73-metrowe wieże. Powstały one w stylu neogotyckim. Sama katedra natomiast jest w stylu gotyckim.

Ratusz w OpoluKatedra w OpoluZ lewej ratusz, z prawej katedra

Na środku opolskiego rynku stoi okazały Ratusz. Wieżę wieńczącą obiekt wzorowano na Palazzo Vecchio we Florencji. Obecnie w ratuszu znajduje się siedziba władz miasta. Wokół rynku można podziwiać odrestaurowane kolorowe kamienice, a w lecie usiąść w jednym z ogródków kawiarnianych. Ogólnie opolski rynek to miejsce dość przyjemne na poranną kawę lub wieczorne piwo. Nie ma tłumów i ceny są przystępne.

Większe wrażenie jednak robi jednak tzw. Opolska Wenecja. Wzdłuż Młynówki (starego koryta Odry) stworzono alejki wraz z miejscami do siedzenia – idealnymi na spacer. Wieczorami budynki są podświetlane tworząc piękne widowisko.A wzdłuż kanału znajdziemy liczne knajpy i kawiarnie wraz z nadwodnymi ogródkami.

Opolska Wenecja

Na Młynówce znajduje się także charakterystyczny secesyjny Most Groszowy (obecnie bardziej znany jako „Zielony mostek). Nazwę wziął od opłaty jaką pobierano za przeprawę. Bardzo fotogeniczne miejsce.

Chillout na Wyspie Bolko

Jednak w rankingu naszych ulubionych miejsc w Opolu zdecydowanie wygrywa Wyspa Bolko. Zielone płuca miasta przyciągają wszystkich, którzy chcą uciec od zgiełku. Wystarczy wsiąść na wspomniany już rower i odjechać trochę od centrum, by znaleźć się na łonie natury. Na wyspie Jest mnóstwo ścieżek rowerowych i pieszych. Jedna z nich prowadzi do opolskiego zoo, jednego z najładniejszych w Polsce.

Na Wyspie Bolko znajduje się też najlepsza knajpa w Polsce. Nie przesadzając – zakochaliśmy się w Labie. Chyba głównie dlatego, że w naszym Krakowie takiego miejsca nie ma i zapewne nie będzie. Laba leży nad stawem. Na molo można usiąść na leżaczkach, a jak ktoś woli to są również hamaki wśród drzew. Tak – wśród drzew, ponieważ knajpa otoczona jest lasem. Można się na chwilę rozmarzyć…

Laba na Wyspie Bolko w Opolu

Opole ma też coś do zaoferowania w upalne dni miłośnikom nurkowania i pływania. Na obrzeżach znajduje się kilka „kamionek” czyli starych kamieniołomów zalanych wodą. Najpopularniejszym miejscem wśród nurków jest Kamionka Piast.

Na koniec polecamy wybrać się poza miasto i odwiedzić położony 35 kilometrów dalej Zamek Moszna. Ale to już opowieść na osobny post…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.