Palermo w 2 dni

Palermo w 2 dni

Stolica Sycylii i piąte co do wielkości miasto Włoch tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Zbudowane na skraju kultur, mieszających się wpływów świata wschodu i zachodu, urzeka tą mieszanką przyciągając zwłaszcza miłośników dobrej kuchni, architektury i historii. Poniżej przedstawiamy propozycję zwiedzania Palermo w 2 dni. Jeden dzień dla tych, którzy nie mają więcej czasu oraz dwa dni jeżeli oprócz ścisłego centrum mamy chwilę na zabytki nieco od niego odległe.

Palermo w 2 dni – Dzień pierwszy

Zwiedzanie zaczynamy od jednego z najpopularniejszych zabytków Palermo – Katedry (Cattedrale di Palermo). Budowana już w XI i XII wieku, później wielokrotnie przebudowywana i remontowana. Cechą charakterystyczną budowli jest różnorodność stylów architektonicznych. Świątynię wszak budowali Normanowie, Katalończycy, Hiszpanie… Katedra niewątpliwie zachwyca z zewnątrz. Wstęp do obiektu jest darmowy, a za 5 euro można wejść na dach i podziwiać widok na miasto. Płatne jest również zwiedzanie skarbca i krypt.

Katedra w Palermo
Widok z katedry w PalermoWidok z katedry w Palermo

Od Katedry udajemy się ulicą Vittorio Emanuele w kierunku Porta Nuova, czyli nowej bramy. Znajdująca się zaraz obok Pałacu Normanów brama była największą bramą miejską Palermo i najważniejszym wejściem do miasta drogą lądową. Przechodzimy tuż obok Villa Bonano, gdzie można na chwilkę przysiąść i odpocząć wśród palm i innych drzew.

Wspomniany już Pałac Normanów to Zamek Królewski (Palazzo dei Normani). Kiedyś był siedzibą królów Sycylii, obecnie mieści się w nim Sycylijskie Zgromadzenie Regionalne. Z zewnątrz robi wrażenie jego ogrom, sama architektura mnie jednak nie zachwyciła. Wewnątrz natomiast znajdziemy perełkę z okresu normańskiego – kaplicę palatyńską – ozdobioną przepięknymi mozaikami. Można wykupić wstęp do samej kaplicy, co kosztuje 10 euro.

Pałac NormanówPałac Normanów
Kaplica PalatyńskaKaplica Palatyńska

Lepiej, w mojej opinii, prezentują się pobliskie dwa kościoły – San Giovanni degli Eremiti oraz Chiesa di San Giorgio in Kemonia. Pierwszy jest bardzo charakterystyczny ze względu na pięć kopuł. Najlepszy widok nań jest z dzwonnicy kościoła tego drugiego (co jest jego główną zaletą).

San Giovanni degli EremitiSan Giovanni degli Eremiti

Po wizycie w kościołach wracamy na ulicę Via Vittorio Emanuele i mijając Piazza Bologna trafiamy na Quattro Canti. Skrzyżowanie dwóch głównych ulic starego miasta Vittorio Emanuele i Via Maqueda, na którym z czterech stron znajdują się barokowe budynki z początku XVII wieku. Pałace mają pościnane narożniki i przedstawiają czterech królów hiszpańskich, cztery patronki Sycylii oraz cztery dzielnice miasta. Na samym dole każdego pałacu znajduje się fontanna.

Quattro CantiQuattro Canti

Jeśli już mowa o fontannach – nieopodal Quattro Canti znajduje się najsłynniejsza w Palermo – Fontana Pretoria. Usytuowana jest na placu o tej samej nazwie Piazza Pretoria. Zwana również fontanną wstydu została przyozdobiona nagimi postaciami. Na tym samym placu stoi Pałac Pretorio (Palazzo Pretorio), w którym obecnie znajduje się Ratusz. W ścianie pałacu możemy zaobserwować tablicę poświęconą Janowi Pawłowi II, który w tym budynku spędził noc w trakcie swojej pielgrzymki na Sycylię.

Piazza Pretoria
Piazza PretoriaPalazzo PretorioPiazza Pretoria

Nas najbardziej zauroczył Piazza Bellini. O dziwo spokojny, w samym sercu chaotycznego miasta. Jest na nim mało ludzi, przyjemna kawiarnia i przede wszystkim dwa piękne kościoły: Chiesa di San Cataldo i Santa Maria dell’Ammiraglio, zwany również La Martorana. Pierwszy z nich przyciąga wzrok niecodziennym wykończeniem. Surowe ściany, a na nich trzy małe, czerwone kopuły. Wstęp do kościoła kosztuje 3 euro. Drugi – Santa Maria dell’Ammiraglio – zachwyca wnętrzem. W tym małym kościółku można by spędzić kilka godzin podziwiając ikony, mozaiki i rzeźby.

San CataldoSan Cataldo
Wnętrze kościoła La MartoranaLa MartoranaLa Martorana

Via Vittorio Emanuele kończy się bramą portową zwaną Porta Felice. Przechodząc przez nią i przez ruchliwą ulicę znajdziemy się na wybrzeżu. W sumie nic ciekawego, tylko beton. Polecamy raczej spacer poprzez Villa Garibaldi do Villa Giulia – ogrodu przyległego do słynnego Ogrodu Botanicznego w Palermo. Wstęp do Villa Giulia jest darmowy.

Porta FelicePorta Felice
Villa GiuliaVilla Giulia

A do wspomnianego już Orto Botanico wstęp kosztuje 5 euro (ulgowy 3 euro). Znajduje się w nim mnóstwo alejek wiodących pomiędzy gatunkami drzew i krzewów z całego świata. Warto tu zajrzeć chociażby po to, żeby odpocząć od zgiełku i hałasu zatłoczonych ulic. Jednymi z ciekawszych okazów są trzeszczące bambusy i fikus olbrzymi, którego korony nie byliśmy wstanie objąć wzrokiem.

Ogród botaniczny w PalermoFikus w ogrodzie botanicznym

Być może Wam już wystarczy. Jeżeli nie, to zaplanowaliśmy również drugi dzień zwiedzania Palermo.

Drugi dzień w Palermo

Drugi dzień zwiedzania Palermo można zacząć od przecięcia ulic Via Roma i Via Vittorio Emanuele. Udając się w kierunku północnym przechodzimy przez targ Mercato Vucciria, gdzie w wąskiej uliczce znajdziemy między innymi świeże owoce, ryby, sery i przyprawy. Czego dusza i żołądek zapragną.

Drugim najpopularniejszym targiem jest Ballarò. Tutaj kupimy chyba wszystko. Miejsce wygląda dość ponuro i co poniektórzy radzą go omijać. Niemniej, jest to część kultury (także tej imigranckiej), polecamy więc choć chwilę poplątać się między straganami oferującymi przysłowiowe mydło i powidło.

Targ w Palermo

Uliczka Discesa Maccheronai prowadzi nas wprost na plac Piazza San Domenico. Na nim znajduje się Chiesa di San Domenico e Chiostro. Jeden z ciekawszych kościołów Palermo z niezwykłym oratorium na swoich tyłach.

Sposób na PalermoKościół św.Dominika
Oratorium św.DominikaOratorium św.Dominika

Via Roma zaprowadzi nas aż do Piazza Politeama, ale my proponujemy przejść na Via Maqueda i deptakiem dojść do Teatro Massimo. Deptak wydaje się być o każdej porze dnia pełny zarówno turystów, tubylców, jak i ulicznych handlarzy pamiątkami. Największy teatr na wyspie i trzeci w Europie robi piorunujące wrażenie. Gdyby nie tłumy turystów, można by dłużej się przy nim zatrzymać i podziwiać.

Teatro MassimoTeatro Massimo

Na koniec propozycje dwóch miejsc z dala od centrum. Bardzo chcieliśmy je zobaczyć, jednak ze względu na ograniczony czas, zostały przeniesione na „następny raz w Palermo”. Mowa tu o Katakumbach Kapucynów. Znajdują się one w podziemiach klasztoru Kapucynów. Pochowano tam około 8 tysięcy zmumifikowanych ciał. Są to osobno ułożone szczątki zakonników, lekarzy, profesorów, mężczyzn, kobiet, dzieci (między innymi dwuletniej Rosarii Lombardo). Ponoć dość osobliwa atrakcja.

Drugim miejscem jest Pałac Zisa (Palazzo della Zisa) – pałac myśliwski. Budowę pałacu rozpoczęto w XII wieku i ze względu na swoje liczne i nowoczesne udogodnienia jak na tamte czasy, był zwany „rajem na ziemi”. Przez wiele lat był rezydencją letnią królów, a obecnie znajduje się tam muzeum sztuki islamskiej.

Ciężko powiedzieć czy Palermo w 2 dni to dużo czy mało. Niektórym z pewnością wystarczy jeden dzień, aby Palermo zwiedzić. Ale tym, którzy kochają włoską kuchnię, zgiełk sycylijskiego miasta i historię na skraju kultur – z pewnością przyda się więcej czasu.

Zobacz nasz mini poradnik o tym, jak zwiedzać Palermo!



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.