Parę godzin w Valletcie

Ulice Valletty

Każde źródło podaje, że maltańska Valletta jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą Europy, więc grzechem jest o tym nie wspomnieć. Niewielkie, klimatyczne i wielokulturowe miasto jest stolicą Malty od 1571 roku, kiedy to odebrało tę funkcję starszej Mdinie. Valletta jest niewielka i idealnie oddaje klimat całego państwa – państwa wielkości Krakowa. Dla osób, które mają napięty plan zwiedzania wyspy i za wszelką cenę pragną zobaczyć jak najwięcej, proponuję spędzić w Valletcie przynajmniej kilka godzin.

Jak dostać się do Valletty?

Niemalże z każdego miejsca na wyspie można się dostać do stolicy bezpośrednio, korzystając z komunikacji miejskiej. Dworzec autobusowy Valletty jest głównym węzłem komunikacyjnym Malty. Zwiedzanie Valletty najlepiej zacząć od tego punktu. Tuż przed dworcem znajduje się Fontanna z trzema Trytonami. Zaraz przed nią stoi Brama Miejska, która prowadzi do serca Valletty.

Spacerując główną ulicą Republiki, mija się wąskie, malownicze, strome uliczki. W każdej z nich znajdują się sklepiki i urocze knajpki. Charakterystyczną cechą maltańskiej architektury miejskiej są kolorowe i zabudowane balkony oraz liczne figury świętych umieszczane na narożach budynków. Mówiąc o cechach charakterystycznych nie sposób przejść obojętnie wobec czerwonych, angielskich budek telefonicznych, które na każdym kroku przypominają, że Malta była przez 160 lat kolonią brytyjską.

Spacer po stolicy Malty

Spacerując ulicami Valletty mija się liczne oberże – byłe siedziby rycerzy Zakonu Joannitów, którzy przez wieki rządzili wyspą, m.in. oberżę bawarską, kastylijską (dziś jest siedzibą premiera Malty), oberżę włoskich zakonników (obecnie Maltańska Izba Turystyki) oraz oberżę zakonników z Prowansji (dziś mieści się tu Muzeum Narodowe). Główna ulica Republiki prowadzi do Konkatedry św. Jana, która w środku zachwyca i trochę przytłacza barokowym wystrojem. Sufit jest ozdobiony scenami z życia św. Jana, a w kaplicy znajduje się dzieło Caravaggia – Ścięcie Jana Chrzciciela. Bilet wstępu do Konkatedry dla osoby dorosłej kosztuje 6 €.

Kolejnym punktem jest Plac Republiki, przy nim znajduje się Pałac Wielkich Mistrzów, niegdyś symbol potęgi i bogactwa zakonu, największa świecka budowla całej Malty, a obecnie siedziba prezydenta. Tylko niektóre pomieszczenia są udostępnione zwiedzającym, między innymi Zbrojownia z bogatą kolekcją broni oraz zbroi rycerzy zakonnych, sala Ambasadora, sala Wielkiej Rady oraz kilka pomieszczeń na pierwszym piętrze. Na dziedzińcu Pałacu znajduje się posąg Neptuna. Obok Pałacu jest Biblioteka Narodowa., a także Kościół Rozbicia Statku św. Pawła. Kościół jest przytulny i raczej nie ma w nim tłumów zwiedzających, więc warto tam zajrzeć.

Wybrzeże Valletty

Zamiast spacerować cały czas główną ulicą, można przejść się w stronę północnego wybrzeża, do Muzeum Fortyfikacji, którego zwiedzanie jest darmowe, a z jego najwyższego piętra rozciąga się piękny widok. Na samym końcu półwyspu znajduje się Fort św. Elma, strzegący wejścia do Grand Harbour i Marsamxett Harbour – głównych portów stolicy.

Wracając do centrum można wybrać trasę wzdłuż południowego brzegu – od Dolnych do Górnych ogrodów Barrakka, które zdecydowanie są najlepszym miejscem na obserwowanie zarówno panoramy Valletty jak i znajdującej się pomiędzy nią a Vittoriosą zatoki.

Valletta jest tak małym miastem, że zwiedzenie głównych jej zabytków nie zajmuje dużo czasu. Warto jednak usiąść w jednej z licznych restauracji lub knajp, spróbować tradycyjnych maltańskich potraw, napić się kinnie lub spróbować maltańskiego wina i rozkoszować się wspaniałymi widokami i bardzo ciekawą maltańską kulturą…



2 thoughts on “Parę godzin w Valletcie

  1. Kilka drobnych uwag 🙂 Na fontannie przed bramą miejską Valletty są tylko trzy postacie trytonów. Przy głównej ulicy Valletty znajduje się tylko jedna oberża Prowansji z Narodowym Muzeum Archeologii. Patrząc z Placu Republiki Biblioteka Narodowa, znajduje się obok Pałacu Wielkiego Mistrza nie naprzeciwko (stojąc przodem do gmachu biblioteki pałac mamy po lewej stronie).

    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.