Red Rock Canyon: Cuda natury tuż obok Las Vegas

Morze kolorowych świateł, neony, billboardy i całodobowy zgiełk. Blichtr i splendor. Tak, to właśnie Las Vegas. Tak się kojarzy i tak też po prawdzie wygląda. Rzadko kojarzymy to miasto z naturą, ale wystarczy wyjechać parę mil w którąkolwiek ze stron, żeby znaleźć się wśród jej cudów. Na zachód, tuż za granicą miasta znajdziemy jeden z nich – Red Rock Canyon.

Red Rock Canyon, Nevada

Las Vegas z hiszpańskiego to dosłownie “łąki”. Nazwę zawdzięcza temu, że było istną oazą na niemiłosiernie gorącej pustyni. W sumie dalej nią jest. Podmiejskie osiedla zbudowane są już na suchej ziemi pustyni Mojave. Pustyni, która nie przypomina tej z lekcji geografii, a jej zróżnicowanie objawia się takimi cudami jak opisywana już przeze mnie Dolina Ognia, czy właśnie Red Rock Canyon, czyli dosłownie Kanion Czerwonej Skały.

Ta nazwa nie jest wzięta z kosmosu i przekonacie się o tym już na pierwszym przystanku wyznaczonej drogi widokowej. Tak, USA to kraj dla zmotoryzowanych. Tu, przez cuda natury prowadzą drogi, które można w wielu przypadkach pokonać kamperem. Nie inaczej jest w Red Rock. Scenic Loop poprowadzi Was przez najlepsze punkty widokowe, a przy każdym przystanku znajdziecie parking i toaletę.

Mapkę dostaniecie przy wjeździe. Ten jednak nie jest darmowy, gdyż Red Rock Canyon objęty jest nadzorem Parków Narodowych USA. Obszar kanionu jednak parkiem narodowym nie jest. To tzw. National Conservational Area, a w Polsce może nazwalibyśmy go rezerwatem lub parkiem krajobrazowym. Wstęp kosztuje $15 za auto, ale jeżeli wybieracie się także do innych miejsc objętych ochroną przez National Park Service, warto rozważyć “annual pass” czyli kartę roczną. Kosztuje $80 za samochód i przez cały rok można zwiedzać wszelkie cuda natury Stanów Zjednoczonych.

Wróćmy jednak do Red Rock Canyon. Nasz pierwszy przystanek to Calico Hills. Wspomniałem już, że tu przekonacie się skąd nazwa “Red Rock” czyli czerwona skała. Co tu opisywać, zobaczcie sami…

Red Rock Canyon
Red Rock Canyon
Red Rock Canyon
Wspinacz w Red Rock Canyon

 

Skały z radością wykorzystują amatorzy wspinaczki, których jest tu od groma. Choć mniej niż Chińczyków w wypożyczonych Mustangach… Tych drugich łatwo zgubić. Wystarczy wysiąść z auta i zrobić parę kroków…

A skąd ta czerwień? Skały, które widzicie na zdjęciach to tzw. Piaskowce Azteków. Powstały one ok. 180 mln lat temu w wyniku lityfikacji (umocnienia się) piasku pokrywającego pustynię Mojave. Zawierał on tlenki żelaza, które z czasem „zardzewiały”… w takim dużym uproszczeniu.

Ale jeszcze nie teraz. Teraz jeszcze wraz z Chińczykami podziwiamy piękne widoki z miejsc, które kiedyś ktoś wymyślił, że będą najlepsze. Następny parking jest w miejscu o nazwie Sandstone Quarry Overlook. Stąd widać w sumie te same czerwone skały, ale jesteśmy już wyżej i zaczyna się objawiać panorama całego kanionu. Sponad skał wystaje też głowa żółwia, czyli szczyt o nazwie Turtlehead. Nie jest on czerwony, no ale nie można mieć wszystkiego.

Wystająca Turtlehead MountainZza Calico Hills wygląda żółw, czyli Turtlehead Mountain
Sandstone Quarry Overlook

Zresztą czerwień wkrótce ustępuje miejsca bieli. Z najwyższego punktu widokowego dostępnego dla kierowców – High Point Overlook (1445 m n.p.m.) – widać już White Rock – czyli białe skały. Czas składać reklamację? Bynajmniej. Czas założyć wygodne buty i udać się na trasę. Z kolejnego punktu wycieczki – White Rock Trailhead – udajemy się na szlak (czyli angielski trail). Dość późna pora sprawia, że w tyle zostawiamy nie tylko Chińczyków, ale ogólnie ludzi. Dookoła pustka, cisza, dziki zachód w pełnej odsłonie. Trochę już się ściemnia, ale co tam. Amerykańska natura pochłania nas w całości. A wkrótce pochłoną nas też egipskie ciemności…

High Point Overlook
Cuda w okolicy Las Vegas
High Point OverlookHigh Point Overlook

Dobra, przesadziłem. Ciemność widzę, ale nie egipską, bo gwiazdy i księżyc dają dziś taki blask, że czołówki niepotrzebne. Poza tym już blisko do asfaltu, a stąd tylko trochę w bok, pod górę i będziemy przecież w aucie…

I tak wędrujemy dwie godziny… dwie i pół… już wspomniany asfalt… Szkoda tylko, że szlak nagle z skręca w lewo pod górę, w krzaki, a tabliczka mówi “ dangerous”. Cóż, powiedziało się A, trzeba powiedzieć B. Poza tym auto zostawiliśmy na parkingu, a zawrócenie teraz już odpada.

Nie jest jednak tak źle. Trochę do góry, trochę po krzakach i … potem już w zasadzie całkiem płasko. Cóż… w Dolinie Strążyskiej musieli by napisać “Don’t go, you’ll die out there!”. Choć dopuszczam też możliwość, że w nocy nie widzieliśmy po prostu czyhających niebezpieczeństw. Parę razy przeszło nam przez głowę, że skoro nie ma ludzi, to są pewnie zwierzęta. A jednym z nich mogłaby być na przykład puma…

Jednak ani pumy, ani ciemności nam niestraszne. Wkrótce osiągamy punkt, z którego świetnie widać Las Vegas. Oczywiście rozświetlone do granic możliwości z niejednym “światełkiem do nieba” ozdabiającym ten czy inny hotel. Wkrótce potem, wąską ścieżką, trochę w dół, trochę pod górę docieramy do auta. Ach! Co to był za trekking!

Red Rock Canyon koło Las Vegas
Pustynia Mojave
Trekking w USA
Red Rock Canyon nocą
Red Rock Canyon nocą
Noc zapada w Red Rock
Widok na Las Vegas nocą
W oddali widać światła Las Vegas

Po ciemku już następnych punktów widokowych nie zobaczymy… no ale jakimś dziwnym trafem składa się, że już je widziałem. I dzięki temu Wam pokażę. Jestem w Red Rock Canyon po raz drugi. Za pierwszym razem byłem sam, więc trzymałem się amerykańsko – chińskiego sposobu zwiedzania, czyli drogi widokowej. I powiem Wam, że najlepszy jest ten odcinek pierwszy. Potem już droga zjeżdża w dół i oglądamy te same krajobrazy, tylko z drugiej strony. Oj zaczyna się polskie marudzenie…

Dobra. Nie będę narzekał przecież na cuda natury! Z drugiej strony Scenic Drive jest równie ciekawie. Koniecznie zatrzymajcie się przy punkcie zwanym Red Rock Wash Overlook. Świetnie widać stamtąd zarówno Calico Hills jak i wyrastające w oddali góry. Trochę zmienia się tu też roślinność. Ponoć na wiosnę można podziwiać piękne kwiaty. Ciężko mi sobie to wyobrazić na tym pustkowiu, niestety jest listopad. Napawam się więc chwilą ciszy na jednej z tutejszych ławeczek. Ludzi brak.

Red Rock Wash Overlook
Kaktus

Scenic Drive jest jednokieunkowy. Zaczyna się i kończy się na trasie nr 159 z Las Vegas do … hmmm… Las Vegas. Jeżeli chcecie wracać, wszystko jedno gdzie skręcicie. Polecam jednak przy wyjeździe skręcić w lewo, gdyż jest jeszcze jeden punkt widokowy nazwany Red Rock Overlook – czyli taki, z którego widać całość Red Rock Canyon. Zatrzymajcie się tu na chwilę, aby jeszcze jeden raz rzucić okiem na to cudo. Najlepiej przy zachodzącym słońcu.

Red Rock Canyon
Red Rock Overlook
Red Rock
Kanion Czerwonej Skały
Wjazd do Red Rock Canyon

Mapa Scenic Drive