Samochodem do Chorwacji

Widoki Dalmacji

Niedawno tanie linie lotnicze zaczęły w końcu latać także i do Chorwacji. I co z tego, skoro najfajniejszym sposobem na dostanie się do ulubionego przez Polaków kraju na wakacje jest jazda własnym samochodem? Dlaczego? Bo można zapakować milion rzeczy zamiast małego bagażu podręcznego. Bo można się zatrzymać w ciekawych miejscach – np. w Lublanie. Bo można mieć na miejscu swobodę i pozwiedzać okolicę.

Zgadzacie się? Koniecznie przeczytajcie co was czeka na chorwackich drogach i co musicie wiedzieć przed wyjazdem.

Jak dojechać do Chorwacji?

Z Polski można obrać drogę, która prowadzi już tylko autostradami (prawie, choć kiedyś tak nie było). Z Krakowa jedziemy A4 aż do A1 gdzie skręcamy na Ostrawę.

Z Warszawy do A1 dojedziemy autostradą A2. Potem jedziemy w stronę Brna i tutaj kończy się autostrada. Wracamy na nią już w Austrii i obieramy kierunek na Wiedeń, Graz, a potem Maribor na Słowenii. Stamtąd autostrada prowadzi już prosto do Zagrzebia i dalej do Splitu i Dubrownika.

I tu musicie sobie zadać pytanie, w które miejsce w samym kraju się udajecie, bo przecież można jeszcze jechać przez Węgry, które graniczą z Chorwacją. Pytanie to jest o tyle ważne, że winieta na 7 dni na Słowenii to wydatek 15 euro! Jeżeli więc jedziecie na dłużej, musicie liczyć się z wydaniem aż 30 euro. I to wszystko za jazdę około 40 minut…

Ceny autostrad w drodze do Chorwacji

Cena winiety w Czechach: 310 CZK za 10 dni
Cena winiety w Austrii: 8,90 EUR za 10 dni
Cena winiety w Słowenii: 15 EUR za 7 dni

Czesi wprowadzili niedawno winiety elektroniczne. Nie kupicie już ich na stacji benzynowej jak dawniej. Trzeba kupić przez Internet podając numer rejestracyjny samochodu i maila. Najlepiej poprzez stronę edalnice.cz. Jest też wersja polska.

Ceny autostrad w Chorwacji

Za jazdę autostradą w Chorwacji zapłacimy niemało. Pamiętam jednak czasy, gdy autostrady nie było, a autobus tłukł się niewielkimi ulicami, gdzie jedna krawędź drogi spadała prosto do morza. Teraz jest dużo łatwiej. Autostradą dojedziemy od granicy kraju aż do Riwiery Makarskiej.

Ceny konkretnych odcinków

Zagrzeb – Rijeka: 70 kun
Zagrzeb – Zadar: 125 kun
Zagrzeb – Omis: 196 kun
Zagrzeb – Karamatići: 231 kun

Ceny dla motocykli są trochę niższe, dla kamperów i ciężarówek – wyższe.

Więcej: https://www.hac.hr/en/toll/toll-rates/a1

Zjazd autostrady do OmišaZjazd z autostrady w stronę Omiša pozwala na szybki rzut oka z góry

Styl jazdy

W Chorwacji, jak i na całych Bałkanach obowiązuje na drodze styl wolny. I nie dlatego, że kierowcy jeżdżą powoli… Po prostu myślą, że im wszystko wolno. Dlatego trzeba mieć oczy dookoła głowy. Chorwaci lubią wyprzedzić nas na zakręcie, na drodze, gdzie po jednej stronie macie skałę, a po drugiej przepaść.

Generalnie zauważyłem taką prawidłowość – im dalej na południe Europy, tym gorzej na drodze. Chorwacja i tak się trochę ucywilizowała w temacie, no ale ostrożnym być trzeba i nastawić się na dość agresywną jazdę współuczestników ruchu.

Parkowanie w Chorwacji

Parkingi w miastach są zazwyczaj płatne. Warto zainstalować aplikację PayDo. Dzięki niej łatwo opłacicie parking w wielu miastach Dalmacji. Podpinacie kartę i już. Nie trzeba szukać ani parkomatu, ani drobnych. Choć godzina parkingu potrafi kosztować i 10 kun… to chyba nie do końca takie drobne.

Parkowanie w Zagrzebiu

Tu ważne informacja. Centrum Zagrzebia jest wyłączone z ruchu samochodów. Trzeba zostawić auto na jednym z płatnych parkingów. Polecam wielopoziomowy garaż na Langov Trg. Cenowo w ciągu dnia nie wychodzi taniej niż inne podobne garaże, za to cena za godzinę w nocy spada do 1 kuny, co czyni go konkurencyjnym.

Centrum Zagrzebia zamknięte jest dla samochodówCentrum Zagrzebia zamknięte jest dla samochodów.
Riva, SplitParking w Splicie można opłacić aplikacją PayDo, a znajduje się tuż przy wejściu na promenadę.

Przepisy drogowe w Chorwacji

Byłem w Chorwacji własnym autem kilka razy i powiem szczerze, że nigdy nie zwróciłem na patrole policyjne. No ale staram się zawsze jeździć zgodnie z przepisami. To, że mnie nigdy nie zatrzymali, nie znaczy, że ich nie ma. Tak więc przypominam Wam najważniejsze przepisy drogowe w Chorwacji:

Teren zabudowany: 50 km/h
Poza terenem zabudowanym: 90 km/h
Drogi ekspresowe: 110 km/h
Autostrady: 130 km/h
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi: 0,5 ‰

Wymagane dokumenty

  • dowód osobisty lub paszport
  • prawo jazdy
  • dowód rejestracyjny
  • ubezpieczenie OC

Wyposażenie samochodu w Chorwacji

  • kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażerów
  • apteczka
  • trójkąt ostrzegawczy
  • zapasowe żarówki

Ceny paliwa w Chorwacji

Cóż. Ceny paliw nie spadają. Drożyzna dotknęła nie tylko Polskę. W Chorwacji już w lecie paliwo było za blisko 6 zł za litr. No i co? Nie zatankujecie? 🙂

Cena benzyny w Chorwacji: 11 HRK / litr (ok 6,80 zł)*
Cena diesla w Chorwacji: 11 HRK / litr (ok. 6,80 zł)*
Cena LPG w Chorwacji: 4,80 HRK / litr (ok. 3 zł)*

*stan na datę posta

Trogir, skuter
Czasem najlepszym rozwiązaniem na Chorwackie miasta jest skuter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.