Włochy


Powierzchnia: 301 230 km2Godło Włoch
Ludność: 59 530 464 (2011)
Język: włoski
Waluta: euro (1 euro = 100 eurocentów)
Hymn: Fratelli d’Italia (Bracia Włosi)
Ustrój: republika


Romantyczna Italia to kraj niepowtarzalny. Jak mawiają Włosi, w ich kraju jest wszystko czego potrzeba, morza, góry, starożytne zabytki, pyszna kuchnia, mnóstwo słońca, i można by jeszcze długo wymieniać zalety tego śródziemnomorskiego kraju. Ojczyzna pizzy, spaghetti i wspaniałego wina to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. A w nim takie perełki architektury jak Rzym, Wenecja, Florencja, czy natury jak Cinque Terre, Amalfi czy Apeniny.


Jak dojechać?Dla kierowcówCo zobaczyć we Włoszech?Ceny Język – Noclegi – KuchniaInformacje praktyczne


Miejsca we Włoszech


Położenie
Włochy leżą w południowej części Europy, na Półwyspie Apenińskim, nad morzami Adriatyckim, Tyrreńskim, Liguryjskim i Jońskim. Na terenie Włoch leżą dwie enklawy San Marino i Watykan. Należą do nich także dwie duże wyspy – Sycylia i Sardynia. Kraj jest w większości górzysty i wyżynny, a klimat śródziemnomorski. Najwyższym szczytem Włoch jest Mont Blanc (4810 m n.p.m.).

Ludność

Włochy są czwartym pod względem liczby ludności krajem w Europie. Choć w ostatnich latach za sprawą głębokiego kryzysu sporo młodych Włochów wyjeżdża za pracą, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii. Prawie 90 % mieszkańców uważa się za katolików, z reguły niepraktykujących. Włosi są narodem bardzo sympatycznym i pogodnym. Do turystów odnoszą się z życzliwością i są bardzo pomocni. Z natury są bardzo żywiołowi, dyskutują podnosząc głos i gestykulując. No i umawiając się z nimi na godzinę trzeba wziąć ok. 30 minutową poprawkę.

Ustrój

Włochy są republiką parlamentarną z dwuizbowym parlamentem składającym się z Izby Deputowanych (630 członków) i Senatu (315 członków + senatorowie dożywotni). Władzę wykonawczą sprawuje prezydent wybierany przez Zgromadzenie Narodowe na 7-letnią kadencję, który to desygnuje premiera. System polityczny Włoch jest generalnie uznawany za mało stabilny, a w ostatnich latach reputację nadszarpnęły liczne skandale.

Historia

Historię Włoch opisać najlepiej w osobnej książce, a nie w paru zdaniach. Jest jednak kilka wydarzeń, które znacząco wpłynęły na kształt dzisiejszej Italii.

Początki kraju sięgają VIII w.p.n.e kiedy to według legendy słynna wilczyca uratowała braci Remusa i Romulusa. Ten ostatni założył miasto Rzym, które w czasach starożytnych stworzyło potężne imperium podbijając najpierw Półwysep Apeniński, a potem dużą część Europy i cały basen Morza Śródziemnego. Państwo nazwane cesarstwem na cześć wielkiego przywódcy Juliusza Cezara, kwitło aż do IV w. n.e. kiedy to zostało podzielone na Wschodnie i Zachodnie.

Rok 475 uznaje się za symboliczną datę początku średniowiecza. To właśnie wtedy Cesarstwo Zachodnie upadło, a na jego gruzach powstawały coraz to nowe państwa i państewka. Wśród nich wyrastają potęgi tj. Genua, Wenecja czy Piza. Okres średniowiecza to także nieustanny konflikt między papiestwem a władzą świecką. Na kanwie tego konfliktu powstaje Państwo Kościelne – prekursor dzisiejszego Watykanu.

Renesans to okres ogromnego rozkwitu włoskiej kultury i sztuki. Panujący we Florencji ród Medyceuszy obejmuje patronat nad licznymi artystami i humanistami. I to właśnie z Florencji renesans rozprzestrzenia się na całą Europę. Władcy całego kontynentu ściągają do siebie artystów pochodzenia włoskiego i garściami czerpią z pomysłów stosowanych na Półwyspie Apenińskim. To wtedy rodzą się nazwiska takie jak Leonardo Da Vinci czy Michał Anioł.

Włoskie państwa powoli zaczynają dążyć do zjednoczenia dopiero w XIX w. kiedy to w Europie panuje Wiosna Ludów. Początkowe klęski nie zrażają zwolenników zjednoczonych Włoch. Wybucha powstanie, w którym na bohatera wyrasta Giuseppe Garibaldi. W 1861 roku powstaje zjednoczone królestwo Włoch, a na tronie zasiada Wiktor Emanuel II. Premierem zostaje Camilo Cavour, a stolicą Turyn. Rzym początkowo w granicach Państwa Kościelnego zostaje zdobyty w 1870 i ustanowiony stolicą rok później.

Początek XX w. to sen o potędze, podbicie Etiopii i Libii oraz podporządkowanie Albanii. Sen ten doprowadza do władzy Benito Mussoliniego, faszystowskiego przywódcę, który zawiera przymierze z Hitlerem. W trakcie II Wojny Światowej Włochy jednak zmieniają kurs. Alianci łatwo zdobywają kraj, a Mussollini zostaje stracony. Niemniej dawny sojusz z Hitlerem przynosi Włochom mnóstwo strat po zakończeniu wojny.

Dzięki planowi Marshalla, państwo Włoskie staje na nogi i zaczyna się mocno rozwijać. Od teraz Włochy kojarzone są nie z faszyzmem, a z ekskluzywnymi markami Ferrari, Lamborghini, Armani. Półwysep Apeniński staję się światową stolicą mody, kuchni i calcio – czyli piłki nożnej. Włochy wchodzą w skład Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, EWG, a w końcu Unii Europejskiej. Obecnie Włochy ciągle należą do grupy G-8, czyli najbogatszych krajów świata, jednak ostatni kryzys finansowy odcisnął mocne piętno i zostawił niepewną przyszłość.