Dolina Yosemite: Z wizytą u Kapitana

Park Narodowy Yosemite znalazł się na mojej liście dawno, dawno temu, kiedy zobaczyłem w National Geographic zdjęcia wspinających się na słynną ścianę El Capitan. Widoki zapierają dech w piersiach już na fotografiach, a co dopiero na żywo… pomyślałem sobie i … miałem rację. Żadne zdjęcie nie odda tego widoku. Tam trzeba pojechać i to zobaczyć. To jedno z najpiękniejszych miejsc jakie w życiu widziałem. I na pewno jeszcze tam wrócę, a tymczasem zapraszam Was na parę ujęć z serca parku – Doliny Yosemite.

Yosemite Valley

Jak powstał Park Narodowy?

O pięknie tego skrawka Stanów Zjednoczonych głośno było już w XIX wieku. To właśnie tutaj zdecydowano się stworzyć pierwszy obszar chroniony w 1864 roku, dekretem Abrahama Lincolna, który dał podwaliny pod koncept parków narodowych.

Powstały w 1890 roku Park Narodowy Yosemite obejmował już nie tylko samą Dolinę Yosemite i las mamutowców olbrzymich zwany Mariposa Grove. Dzięki wysiłkom Johna Muira, który gościł w Yosemite samego prezydenta Theodora Roosevelta, Yosemite National Park zajmuje 3030 km2 tereny zarówno na północ, jak i na południe od Doliny.

Sam John Muir został legendą walki o ochronę przyrody i najsłynniejszy mieszkaniec Yosemite. To głównie dzięki niemu możemy dzisiaj podziwiać w nienaruszonym stanie takie cuda jak wspomniany już przeze mnie monolit El Capitan, równie piękny Half Dome czy trzeci pod względem wysokości wodospad na świecie – Yosemite Falls. I choć masowa turystyka dobrze na przyrodę Yosemite nie wpływa… umówmy się – Yosemite raz w życiu trzeba zobaczyć.

Już pierwszy widok na Dolinę jest niezapomniany. Mowa o tzw. Tunnel View, czyli widoku z niewielkiego parkingu po wyjeździe z tunelu na drodze Wawona – tej, która do Yosemite wjeżdża od południa. Amerykanie zadbali o to, by zmotoryzowani turyści nie musieli się wysilać, żeby zobaczyć piękno przyrody. Przez park biegnie droga z zaznaczonymi na mapie punktami widokowymi. Tunnel View to właśnie jeden z tych punktów, choć chyba najważniejszy, bo przecież pierwszy!

Park Narodowy Yosemite
Widok na Half Dome
Rzeka Merced
El CapitanDolina Yosemite
Odbicie El CapitanMonolit El Capitan

Wspinaczka na El Capitan

Drogą Wawona dojedziemy do niewielkiej osady zwanej Yosemite Village, w której znajduje się nieduża baza noclegowa, kempingi, sklepy, a także Visitors’ Center – które zawsze polecam odwiedzić. Takie centra znajdują się we wszystkich parkach narodowych i stanowych i można się w nich dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy, zakupić mapy, przewodniki czy pamiątki.

W drodze, między Tunnel View a Yosemite Village, droga prowadzi nad przecinającą dolinę rzekę Merced. To właśnie w wodach tej rzeki odbijają się majestatycznie wysokie skały, a w śród nich sam Kapitan.

Ogromny monolit jest wizytówką parku i od wielu lat przyciągał śmiałków, którzy marzyli, aby wspiąć się po jego pionowej, wysokiej na ponad 900 metrów ścianie. Udało się to już w 1958 roku, a sama wspinaczka zajęła 47 dni. Dla porównania, dzisiejszy rekord przejścia spadł poniżej 2 godzin! Mi wystarczy spojrzenie na Kapitana z dołu i parę zdjęć. Choć jak już wspomniałem, moje pierwsze wspomnienie to zdjęcia wspinających się właśnie na El Capitan. Polecam zguglować fotografa Jimmy China, bo sama wspinaczka to już wyczyn, a co dopiero z aparatem w jednej ręce!

El CapitanEl Capitan – wizytówka Park Narodowego Yosemite
Widok na El Capitan i Dolinę Yosemite
Szlak na Glacier Point ViewRzeka Merced
El CapitanYosemite Fall
YosemiteYosemite Valley

Yosemite Fall i Half Dome

Niedaleko od El Capitan, na tej samej ścianie doliny znajdziemy najwyższy wodospad w Ameryce Północnej. Liczący aż 740 metrów Yosemite Fall robi wrażenie głównie w trakcie wiosennych roztopów. Można wspiąć się nietrudnym szlakiem do jego dolnej części. Do górnej także można, ale szlak jest już trudniejszy.

My wybraliśmy inną trasę – na Glacier Point View. Jeden z najlepszych punktów widokowych na Dolinę. W lecie można dojechać tam autem (a jakże!), choć polecam trekking, bo wcale nie jest wybitnie trudny, choć różnica poziomów jest dosyć duża. Niestety, w styczniu szlak zamknięty jest w górnej części ze względu na zalegający śnieg i oblodzenie. Niemniej, udaje nam się dotrzeć do zakrętu, zza którego rozpościera się wspaniały widok na kolejną wizytówkę parku – Half Dome.

Half Dome, czyli pół kopuła mierzy 2693 m n.p.m. i jest równie sławna jak El Capitan. Tutaj też próbują wykazać się wspinacze, choć i zwykli śmiertelnicy mogą wspiąć się na szczyt. Niestety zimą szlak jest zamknięty całkowicie.

Niemniej, i ta krótka wycieczka wystarczyła, aby Yosemite się zachwycić. Widok z góry na Dolinę jest niepowtarzalny. Choć widok z dołu także niczego sobie, więc nawet jak nie jesteście fanami trekkingu, to warto do Doliny Wjechać i chociażby zrobić sobie krótki spacer wytyczoną tutaj płaską i niedługą pętlą po najciekawszych punktach w okolicy.

Dolina Yosemite
Wodospad YosemiteYosemite Fall
Łąka w Dolinie Yosemite
Szlaki w Dolinie Yosemite
Yosemite Falls - trzeci najwyższy wodospad świataEl Capitan
Odbicie El Capitan w Merced River
Wędrując przez Yosemite
Yosemite zimą
Ogniosko w Yosemite

Nic dodać, nic ująć. Obraz ponoć jest wart więcej niż słowa, więc mam nadzieję, że te parę obrazów mojego autorstwa Wam się spodoba. A ja na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę!