Sardynia: Najlepsze plaże

Biały piasek, lazurowa woda, malownicze skały… wybrzeże Sardynii można z całą pewnością zaliczyć do jednego z najpiękniejszych w Europie. Plaże tej włoskiej wyspy urzekają urodą nawet najbardziej wymagających. W czerwcu, większość z nich nie jest zbytnio zatłoczona, a niektóre wręcz świecą pustkami. Polecam więc wybrać się poza sezonem i zapraszam więc zestawienie tych najlepszych plaż Sardynii.

Najlepsze plaże Sardynii

Spiaggia La Pelosa

To plaża, która na pewno wyskoczy Wam w każdym zestawieniu najlepszych plaż Sardynii. La Pelosa leży na północno-zachodnim krańcu wyspy i zachwyca przede wszystkim turkusem wody. Plaża jest piaszczysta, a morze dość płytkie, co czyni miejsce idealnym dla dzieci. Niestety swoją sławą przyciąga tłumy, do tego stopnia, że dostęp jest reglamentowany. Trzeba wcześniej online wykupić wejściówkę, a te są limitowane. Podobno wszystko, aby chronić przyrodę, ale na moje oko bardziej chodzi o pieniądze… Niemniej, Spiaggia La Pelosa to miejsce obowiązkowe do zobaczenia na Sardynii!

Spiaggia La Pelosa
Najlepsza plaża Sardynii
Plaża La Pelosa na SardyniiSpiaggia La Pelosa

Spiaggia di Cala li Cossi

Kolejna plaża, którą po prostu trzeba odwiedzić to Spiaggia di Cala li Cossi. Znajduje się na północnym wybrzeżu zwanym Costa Paradiso, czyli rajskim. Aby do niej dotrzeć, trzeba troszkę się wysilić. Auto zostawiamy na płatnym parkingu, a stamtąd na nogach, wąską ścieżką tuż nad brzegiem morza, dojście zajmuje nam jakieś 15 minut. Nie jest wybitnie wymagające, a naprawdę warto. Plaża ulokowała się malowniczo między ciemno żółtymi klifami, a lazurowym morzem. Na plaży można wypożyczyć leżak i parasol, jest też niewielki bar. Jedynym mankamentem może być kamieniste dno i fakt, że dość szybko robi się głęboko. No ale i tak jest przepięknie.

Cala Li Cossi, Sardynia
Spiaggia di Cala Li Cossi
Cala Li Cossi, SardyniaSpiaggia di Cala Li Cossi

Spiaggia Testa del Polpo

No tu to jest naprawdę cudownie. Woda jest turkusowa, piasek biały, jak na najpiękniejszych pocztówkach! Znowu trzeba się trochę wysilić, bo dojście na piechotę zajmuje jakieś 15 minut, ale tym razem po płaskim. Plaża jest niewielka, więc nawet jak jest trochę ludzi to się robi tłum, niemniej wynagradza go piękno przyrody i ta woda! Plaża jest super dla dzieci, długo jest płytko. Plaża znajduje się na wyspie Giardinelli, która należy do archipelagu La Maddalena, który według wielu źródeł jest najpiękniejszym zakątkiem Sardynii.

Archipelag La Maddalena
Plaża Testa del Polpo
Plaża Testa del PolpoSpiaggia Testa del Polpo

Spiaggia di Punta Tegge

Zostajemy na archipelagu La Maddalena, ale przenosimy się na największą wyspę o tej samej nazwie. Spiaggia di Punta Tegge znajduje się na jej południowo-zachodnim krańcu i wyróżnia się niezwykłym, naprawdę niezwykłym kolorem wody. Do tego dochodzą malownicze skały i biały żwirek pod nogami. Plaża jest bardzo łatwo dostępna, samochodem od miasteczka La Maddalena jest tu 15 minut jazdy, a parking jest tuż obok plaży. Skutkuje to dość dużą ilością ludzi jednakże.

Spiaggia di Punta Tegge
Spiaggia di Punta Tegge

Spiaggia Cala Fuili

Przenosimy się na południe, w stronę Zatoki Orosei. Tutaj wybrzeże mocno się wypiętrza, a pośród wysokich klifów ukryła się plaża Cala Fuili. Tym razem kamienista, znów z pięknym kolorem wody. No i trudniej dostępna, bo trzeba zejść po wysokich, stromych schodach, a z parkowaniem także jest dość duży kłopot. Auta stoją wzdłuż drogi, więc im później przyjedziecie, tym dalej będziecie musieli je zostawić. Widoki z góry wynagradzają jednak przechadzkę, a woda w dole pozwala na ochłodzenie się po wysiłku.

Zatoka OroseiZatoka Orosei
Spiaggia di Cala FuiliSpiaggia di Cala Fuili

Spiaggia di Capriccioli

Kolejna przepiękna i łatwo dostępna plaża. Kolejny raz turkusowa woda w połączeniu z białymi skałami. A sama plaża piaszczysta i wspaniała dla najmłodszych. W sumie to nawet są dwie plaże, jedna po jednej, a druga po drugiej stronie półwyspu w pobliżu miejscowości Capriccioli. Sama miejscowość jest dość popularnym miejscem turystycznym.

Plaża Capriccioli
Plaża Capriccioli
CapriccioliSpiaggia di Capriccioli

Spiaggia di Porto Mannu

Być może nie jest to najbardziej spektakularna plaża na Sardynii, ale na pewno najlepsza dla dzieci. Piaszczysta, zagospodarowana, blisko, ale nie za blisko parkingu, woda bardzo długo płytka i w pięknym lazurowym kolorze. Wszystko otoczone od otwartego morza półwyspem, dzięki czemu morze jest spokojne, a w zatoce na noc przybijają jachty. A sam Porto Mannu polecam zwłaszcza na wynajem noclegu!

Spiaggia di Porto Mannu
Costa Smeralda