Skąd jest najlepszy widok na Pragę?

Zamek na Hradczanach na tle zachodzącego słońca? A może wschód nad Małą Straną? Albo praskie mosty na Wełtawie w jednym kadrze? Zastanawiacie się skąd najlepiej zobaczyć te pocztówkowe klasyki – zapraszam na mój mały przewodnik po Pradze dla fotografów, albo po prostu dla łowców ładnych widoków. Opowiem Wam skąd jest najlepszy widok na Pragę.

1. Letná – uchwyć praskie mosty

Letná to nazwa, która większości turystów nic nie mówi. Wyjaśniam więc – Letná to wzgórze na północ od Hradczan. Jest zalesione, więc w upalne dni Prażanie szukają tu schronienia. Jest parę knajp, w których można zakupić piwo i usiąść w cieniu drzewa z widokiem na miasto. Jednym z najciekawszych widoków jest widok na praskie mosty z Mostem Karola na czele. Ktoś pomyślał nawet, że w takim miejscu warto postawić ławeczkę. Właśnie po to, żeby ustawić statyw, rozsiąść się wygodnie i rozkoszować się czeskim piwem i pięknym widokiem 🙂

Widok na praskie mosty

2. Widok na Wełtawę i Hradczany

Jest taka niewielka knajpka, tuż nad brzegiem Wełtawy, przy muzeum Alfonsa Muchy. Na mapie wygląda jakby była najlepszym punktem widokowym na wzgórze zamkowe. W rzeczywistości jest okupowana przez milion japońskich turystów z wielkimi obiektywami Nikona, a piwo kosztuje w niej o zgrozo 80 koron! Dlatego polecam zająć miejsce na chodniku parę kroków dalej lub zejść po schodkach do innej, trochę ukrytej knajpy na świeżym powietrzu, gdzie kupimy sobie chłodne piwo, rozłożymy statyw i umieścimy w kadrze zarówno Hradczany, jak i Most Karola. Polecam zwłaszcza zaraz po zachodzie słońca, kiedy niebo przybiera niebieski kolor, a zamek wraz z Katedrą św.Wita zostaje oświetlony.

Hradczany nocą

3. Widok na Stare Miasto od strony Petřína

Wieża na Petřínie jest siłą rzeczy świetnym punktem widokowym na stolicę Czech. Jednak polecam spiąć się w sobie, założyć dobre buty i zejść z Petřína ścieżką prowadzącą koło Klasztora Strachowskiego aż do Zamku Praskiego. Ścieżka ta, w momencie, w którym wychodzi z lasu odkrywa nam jeden z najładniejszych widoków na Pragę. Wieże i kopuły kościołów prezentują się świetnie zwłaszcza o wschodzie słońca lub o złotej godzinie po południu. Gdzie Wam się będzie najbardziej podobało – tam cykajcie 🙂

Widok na Pragę

4. Vítkov – jeździec na koniu

Ten pomnik widać chyba z każdego miejsca w Pradze. Ogromny rycerz na koniu to Jan Žižka – bohater husytów i całego narodu czeskiego. Spod rycerza rozpościera się kolejny mniej znany widok na miasto. Widać stąd m.in. rynek Starego Miasta oraz Hradczany. Warto także popatrzeć w drugą stronę, na mniej znaną turystom dzielnicę, która nazwę wzięła właśnie od rycerza – czyli na Žižkov. Potem polecam schować sprzęt i ruszyć na podbój Žižkova, w którym ze świecą szukać turystów, a znajdziecie mnóstwo dobrych miejsc na dobre, czeskie piwo.

Widok na ZizkovWidok na Žižkov z Vitkova

5. Wyszehrad

Zamek na Wyszehradzie znajdował się trochę dalej od centrum Pragi. Do dziś można tu oglądać jego ruiny, a także kościół św.św.Piotra i Pawła oraz stary cmentarz zasłużonych z grobami m.in. kompozytorów Smetany i Dvoraka. Z miejsca, w którym niegdyś stały mury miejskie, bardzo ładnie widać Hradczany. Między Wyszehradem, a Starym Miastem wije się Wełtawa, która także pięknie komponuje się w kadrze. Łatwo dojechać tutaj z centrum metrem. Polecam także dla miłośników historii!

Wyszehrad

6. Most Karola o świcie

Planowałem to wiele lat. Zebrać się przed wschodem słońca i stanąć samotnie na słynnym moście. Planowało to też milion innych turystów, niekoniecznie fotografów, głównie Japończyków. O 5 rano na Moście Karola minąłem 3 sesje ślubne par japońskich! Minąłem tuzin fotografów z wielkimi lustrzankami na statywach oraz jeszcze więcej Japończyków z iPhone’ami. Cóż… sława tego miejsca zrobiła swoje. Aby mieć pusty most, musiałem kombinować z czasem naświetlania. Ale i tak wyszło chyba całkiem nieźle? Następnym razem celuję w styczeń! Znajomy mówił, że wtedy nie ma nikogo.

Most Karola o świcie

7. Widok na Most Karola od strony Małej Strany

Na obu krańcach Mostu znajdują się wieże strażnicze. Jedną z nich jest Staroměstská mostecká věž, na którą za jedyne 100 koron można się wdrapać po schodach. I pomimo tego, że po moście płynie morze ludzi – na szczycie wieży nie ma nikogo. A widok? Całkiem niezły na to morze ludzi oraz na Stare Miasto z górującym nad nim kościołem NMP przed Tynem.

Widok na Most Karola

8. Widok na Pragę ze Wzgórza Zamkowego

Jak już zwiedzicie cały zamek oraz całą Katedrę św.Wita, oraz całą Złotą Uliczkę, to polecam się zatrzymać na chwilę, by pokontemplować widok na Stare Miasto. Najlepiej przy wyjściu ze wspomnianej Złotej Uliczki. Przynajmniej tam widoku nie zasłaniają mury lub inne budynki (jak to jest w przypadku chociażby Schodów Zamkowych). Niestety jeżeli nie zwiedzacie zamku, to do tego miejsca nie dotrzecie. Wejście tylko za okazaniem biletu.

Praga widok z Hradczan