Comacchio, czyli Mała Wenecja w Delcie Padu

Miasteczko stare jak świat poprzecinane jest kanałami, nad którymi przerzucono kamienne mostki. Celowo użyłem zdrobnienia. Nieprzypadkowo Comacchio nazywane jest Małą Wenecją. Zarówno mostki, jak i kanały i ulice są tu po prostu małe. Całe miasto jest małe. Dzięki temu łatwo można go ogarnąć na piechotę. No i przez tę swoją “małość” umyka wielkim tłumom turystów. I może i dobrze, bo mieliśmy go trochę dla siebie.

Comacchio - Mała Wenecja

Comacchio leży w delcie Padu. Ta najdłuższa włoska rzeka wpada do Morza Adriatyckiego wieloma odnogami tworząc rozległą deltę – idealne warunki dla ptactwa, ale też rybaków. Ci ostatni przerzucili się dzisiaj częściowo na przewożenie turystów spragnionych naturalnych wrażeń. Turystów, którzy przyjeżdżają w okolicę nie tylko dla delty, ale także dla piaszczystych, rozległych plaż nad Morzem Adriatyckim.

Jadąc wzdłuż wybrzeża mijamy co chwila jakieś “lido” czyli “wybrzeże”. Lido di Pomposa, Lido di Spina, Lido degli Scacchi, Lido delle Nazioni… itp itd. To ostatnie zdecydowanie polecam na wakacyjny pobyt z dziećmi ze względu na szeroką plażę i baaaardzo długo płyciznę.

Wszystkie lido, jak i cała okolica, poprzecinane są kanałami, w każdym można poobserwować ptactwo brodzące – czaple, ibisy czy flamingi. A w centrum tego niezwykle przyrodniczego terenu znajduje się nasza Mała Wenecja. I choć głównym miastem jest nieodległa Ferrara, to Comacchio ściąga dzisiaj naszą uwagę.

Miasto, jak wiele miast na Półwyspie Apenińskim, sięga czasów Imperium Rzymskiego, kiedy to zostało założone na trzynastu wyspach, w strategicznym militarnie miejscu. Po upadku cesarstwa zachodnio-rzymskiego, Comacchio trafiło w granice Egzarchatu Rawenny, tworu pod rządami Bizancjum, o którym pisałem już w poście o Rawennie.

Egzarchat upadł pod naporem germańskiego plemiona Longobardów. Później były rządy rodu d’Este z pobliskiej Ferrary, aż w końcu miasto stało się częścią Państwa Kościelnego i pozostało w jego granicach aż do 1860 roku, kiedy to w plebiscycie mieszkańcy zdecydowali o przyłączeniu do Królestwa Sardynii, a rok później do zjednoczonego Królestwa Włoch.

Widok z Trepponti
Comacchio
Comacchio
Comacchio, Mała Wenecja

Zwiedzanie Comacchio

Z racji swych niewielkich rozmiarów, polecam po Comacchio nieśpiesznie spacerować podziwiając kolorowe domy nad licznymi kanałami. Świetnym punktem do startu będzie charakterystyczny most zwany Trepponti. Jest to most niezwykły gdyż spina ze sobą 5 brzegów. Z jego szczytu rozpościera się ładny widok na pobliskie kamienice, kanały, mostki i kościoły. Powstał w 1638 roku zaprojektowany przez Lucę Danese di Ravenna.

Schodząc po rozłożystych schodach Trepponti i kierując się wzdłuż kanału dojdziemy do następnych schodów mostu – Ponte degli Sbirri – znajdujących się pod imponującym kościołem pw. św.św. Piotra i Pawła. Naprzeciwko kościoła stoi Palazzo Bellini z XVIII wieku.

Stamtąd, polecam udać się wzdłuż niezwykle malowniczego kanału, na północ. Wznoszą się nad nim malownicze, wielokolorowe domy. Ulicę wzdłuż kanału zwieńcza Torre dell’Orologio, czyli Wieża Zegarowa. Dzisiejsza pochodzi z XIX wieku, kiedy to odbudowano średniowieczną budowlę.

Trepponti
Comacchio
Ponte dei SbirriPonte dei Sbirri
Comacchio czyli Mała Wenecja
Comacchio
Comacchio

Tuż obok wieży stoi Loggia del Grano, ciekawa budowla z arkadami zbudowana dla tutejszych kupców.

Skręcając w ulicę w lewo znajdziemy się na ruchliwym Corso G. Mazzini. Tutaj mieszkańcy robią zakupy i korzystają z lokalnych usług, także gastronomicznych. Ulicę ozdabia potężna bryła katedry św. Cassiano Męczennika. Ta barokowa świątynia pochodzi z XVII wieku, kiedy to zastąpiono wcześniejszą, romańską budowlę.

Stąd wracamy już bez większego planu, chłonąc atmosferę Małej Wenecji, fotografując malownicze kamienice, wdychając zapach nadmorskiego już powietrza. Z racji niewielkich rozmiarów miasta, wycieczka jest raczej krótka, choć idealna dla rodziców z małym dzieckiem. Już popołudniem możemy odpoczywać z powrotem na szerokiej plaży Lido delle Nazioni. Ale do Comacchio jeszcze wrócimy.

Comacchio

Jak dojechać do Comacchio?

Z racji swojego położenia z dala od uczęszczanych szlaków, własny lub wypożyczony samochód jest najlepszym rozwiązaniem. Można go zostawić na parkingu przy sklepie Coop, rzut beretem od Trepponti. Stąd zwiedzamy już na piechotę.

Gdzie nocować?

Comacchio nie jest miastem oblężonym przez turystów i nie nocowaliśmy w nim. Naszą bazą wypadową było niewielkie miasteczko nad Adriatykiem – Lido delle Nazioni (Wybrzeże Narodów), w którym każda ulica ma nazwę jakiegoś kraju. Noclegi po sezonie tańsze niż nad Bałtykiem, a z racji czystej, piaszczystej plaży, wielu placów zabaw oraz bardzo płytkiego morza – świetnie nadaje się na wakacje z dziećmi. Do Comacchio dojechaliśmy w pół godziny.

Co zjeść?

Oj, na to pytanie mógłbym odpowiadać w wielu postach bez końca, w jednym już opowiedziałem. Przecież jesteśmy we Włoszech! Polecę więc Wam krótko danie typowe dla regionu Emilia-Romania – piadinę. Czyli ciasto podobne do pizzy nadziewane serem i szynką parmeńską w standardowej wersji. Palce lizać!

Przewodniki

Wzmianki o Comacchio są w większości przewodników po Włoszech, ale nie ma dobrego przewodnika w języku polskim. Wykorzystam jednak chwilę, żeby jednego Wam szczególnie NIE polecić. To przewodnik Bezdroży, Bolonia i Emilia-Romania. Jest pełen błędów i bzdur. Musicie więc zdać się na lokalne informacje w językach włoskim i angielskim lub poszperać w Internecie.

Comacchio
ComacchioComacchio
Comacchio
Comacchio, Mała Wenecja