Ferrara: Miasto rowerów

Ferrara: Miasto rowerów

Wyobraźcie sobie miasto bez aut, bez spalin. Ludzie przemieszczają się tylko na rowerach, lub pieszo. Wdychają świeże powietrze i nie przekrzykują hałasu silników. Taką wizję chyba miały władze miasta zamykając centrum dla zmotoryzowanych. Ferrara to ponoć drugie takie miasto w Europie zaraz po Amsterdamie.

A gdzie ta Ferrara? To włoskie miasto leżące na trasie Wenecja-Bolonia. Turyści skupiają się na romantycznej Wenecji, na słynnej Bolonii, a Ferrarę mijają tylko jadąc autostradą. Może to i dobrze. Dzięki temu miasto jest wolne od mas, spokojne i niezwykle urocze.

Historia Ferrary zaczyna się od zamku, wokół którego rozwinęła się osada. Formalnie byłą częścią Państwa Kościelnego, lecz ze względu na odległość od Rzymu łatwo uzyskała autonomię pod rządami dynastii D’Estów. Panowali oni w mieście przez trzy wieki i pomimo okrutnych epizodów (niektórzy członkowie dynastii lubowali się w mordzie najbliższych) pod ich rządami miasto bardzo się rozwinęło. W XIV w. powstał m.in. uniwersytet, w którym uczył się sam Mikołaj Kopernik. Po śmierci ostatniego z rodu Estów, miasto wróciło pod panowanie papieża, a jego rozkwit został ukrócony.

Najważniejszy zabytek miasta to Castello Estense, ogromny zamek znajdujący się w Centro Storico – historycznym centrum miasta wpisanym na listę UNESCO w 1995 r.  Warto wdrapać się na wieżę Torre dei Leoni, z której roztacza się widok na miasto.

Ferrara: Castello Estense

Tuż obok zamku znajduje się Palazzo Municipale, pochodzący z XIII w. był siedzibą władców miasta zanim przeprowadzili się do zamku. Warto zajrzeć na rozległy dziedziniec Piazza Municipio.

Na przeciwko pałacu znajduje się gotycka Katedra św. Jerzego – patrona miasta.Oprócz pięknej fasady, ciekawe są także znajdujące się w bocznej elewacji sklepiki.

Samo Centro Storico nie jest duże i warto się przespacerować typowymi włoskimi uliczkami. Zwłaszcza, że nie są zajeżdżone przez kierowców. Możemy jedynie usłyszeć dzwonki rowerów. Prawda, że przyjemnie?

Ferrara: Miasto rowerówRowery w Ferrara

Ferrara: Informacje praktyczne

Dojazd do Ferrary

Samochodem – Ferrara znajduje się przy autostradzie A13 między Wenecją a Bolonią. Do centrum poprowadzą nas liczne znaki. Samochód można zostawić na jednym z płatnych parkingów, np. Parcheggio Centro Storico (0,8 EUR/ godz., niedziele i święta darmowy). Pociągiem – np. z Bolonii (ok. 30 min.). Autobusem – Również z Bolonii, jednak dwukrotnie dłużej.

Noclegi w Ferrarze

W Ferrarze znajduje się camping Estense, na którym nocleg w sezonie to koszt 6 euro od osoby (plus namiot, samochód, itp.) Jest również hostel o tej samej nazwie (nocleg od 19 euro), a także liczne hotele.

Zwiedzanie Ferrary

Można nabyć bilet łączony, pozwalający na jednodniowy wstęp do najważniejszych muzeów. Koszt to 8 euro.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.