Jak zwiedzać Meteory?

Jak zwiedzać Meteory

Imponujące skalne ostańce „zakończone” prawosławnymi klasztorami to wizytówka Grecji i chyba Europy. Ostatnio widziałem Meteory na jednej z list typu „Musisz zobaczyć przed śmiercią”. Widziałem i w stu procentach się z tym zgadzam. Już na zdjęciach robią wrażenie, a na żywo jest o niebo lepiej. A jak już się wybierzecie w tamte strony to koniecznie przeczytajcie parę wskazówek dotyczących zwiedzania Meteorów…

Jak dojechać?

Najlepiej autostradą nr 2 z Salonik. Po jakichś 200 kilometrach zobaczymy drogowskaz na Kalambakę i Meteory. Tam musimy zjechać z autostrady i drogą E92 kierować się właśnie do Kalambaki. Można do niej dotrzeć także autokarem z Larisy lub pociągiem z przesiadką w Palaeofarsalos z Aten lub Salonik.

Jak zwiedzać Meteory?

No właśnie. Jeszcze w XX wieku jedynym sposobem na zwiedzanie monastyrów było wciąganie turystów na linach. Jest nawet anegdota, że pewien Anglik spytał mnichów jak często wymieniają liny. „Jak się urwie„, miał odpowiedzieć jeden z nich… Hmm… na szczęście teraz nie ma takiego problemu. Do każdego z klasztorów prowadzą ścieżki, schody, mosty. Jeżeli tylko nie macie lęku wysokości – nie macie problemu.

Czytając te anegdoty i opowieści zastanawialiśmy się jak do tych klasztorów dotrzeć. Znaleźć parking i wypożyczyć rower? A może ubrać wygodne buty i iść pieszo? Można. Jest ponoć piękna widokowa trasa dla pieszych. Jednak najłatwiej jest do klasztorów dotrzeć… samochodem. Tak. Dokładnie. Do niedostępnych monastyrów, do których ludzi wciągano na linach, teraz prowadzi bardzo dobrej jakości droga. Pod każdą ze świątyń zbudowano dość duży parking. Samochód jest więc najłatwiejszym środkiem transportu. Choć ciężko mi sobie wyobrazić jak te parkingi są zatłoczone w pełni sezonu…

Trasa wiedzie z miejscowości Kastraki, serpentynami, przez ok. 20 km aż do ostatniego udostępnionego dla zwiedzających monastyruÁgiosStefános.

Nocleg w Meteorach

Centrum turystycznym w okolicy klasztorów jest wspomniana Kalambaka. Znajduje się w niej bardzo bogata baza noclegowa od hoteli do prywatnych kwater. Ceny są dość wysokie. Brak konkurencji i odległe położenie Meteorów to dobry argument dla właścicieli. Jak dobrze poszukamy znajdziemy nocleg za25 euro od osoby.

Polecam szukać noclegu w Kastraki. Mniejszy wybór, ale bliżej Meteorów. Znajduje się tam też Camping Vrachos w dobrej cenie (8 euro) z widokiem na skały. Korzystaliśmy, jest bardzo ok.

W Kastraki jest też mnóstwo restauracji, tawern, barów i sklepów. Z jedzeniem nie ma problemu.

KastrakiKastraki

Zwiedzanie Monastyrów

Aktualnie dla zwiedzających otwartych jest 6 monastyrów. Przy każdym z nich jest parking i do każdego wstęp kosztuje 3 euro. Różne są natomiast godziny otwarcia, więc warto sprawdzić przed ustaleniem sobie trasy jeżeli mamy zamiar zwiedzać każdy z nich.

Pierwszy od strony Kastraki jest klasztor Ágíou Nikólaou Anápafsa, czyli św. Mikołaja Odpoczywającego. Jest to najmniejszy z pozostałych monastyrów. Z parkingu prowadzą do niego strome schody, ale z górnego tarasu rozpościera się bardzo ładny widok zarówno na wioskę Kastraki jak i na niebywałe formacje skalne. Otwarty 9-15, poza piątkami.

Drugi na trasie jest klasztor Roussánou. Żeński klasztor pw. św. Barbary jest owiany tajemnicą. Ciężko znaleźć wzmianki o jego powstaniu, a i ciężko wytłumaczyć jego nietypową nazwę. Wiadomo natomiast, że jest przepięknie położony i ciągle czynny. Mieszkające w nim zakonnice dbają od niego ponownie od lat 80. XX wieku. Otwarty od 9 do 18.

Monastyr Warłama
Monastyr Warłama

Kolejny monastyr to klasztor Warłama (Moni Varlaám). Robi wrażenie przede wszystkim swoim położeniem na jednolitej, bardzo wysokiej skale. Założony przez pustelnika Warłama w 1350 roku, był budowany przez ponad 20 lat. Tyle trwało samo wciąganie materiałów budowlanych. Warto wejść do środka by podziwiać piękny katholikon pw. Wszystkich Świętych. Otwarty 9-16 z wyjątkiem piątków.

Tuż obok klasztory Warłama zbudowany jest najważniejszy z Meteorów Monastyr Megálou Meteóron, czyli Wielki Meteoron, klasztor Przemienienia Pańskiego (Metamorfosis). Jeżeli się wahacie, który z klasztorów odpuścić, to podpowiem, że Wielki Meteoron jest tym, do którego wejść trzeba. Oprócz pięknego, mistycznego katholikonu, możemy w nim podziwiać kaplicę czaszek, starą kuchnię i spiżarnię, refektarz, a także niewielkie Muzeum Historii Greckiej i monastycyzmu. Dodatkowo z tarasów widokowych jest wspaniały widok na pozostałe klasztory oraz otaczające Kastraki góry. Godziny otwarcia: 9-17, z wyjątkiem wtorków.

Wielki Meteoron
Wielki Meteoron

Musimy się trochę wrócić drogą i odbić w lewo, aby dojechać do pozostałych dwóch klasztorów. Pierwszy z nich to monastyr Świętej Trójcy (Ágías Triádos). Długo zastanawialiśmy się jak w ogóle do niego wejść. Postawiony na skale, do której dostęp z parkingu wydaje się niezwykle utrudniony. Dopiero później zauważyliśmy, że prowadzą do niego schody, które ukryto w skale. Ponoć 70 lat trwało samo wciąganie materiałów budowlanych na szczyt tejże skały, a jego budowa kolejne 18! Otwarty 9-17, za wyjątkiem czwartków.

Ostatni na trasie jest już wspomniany klasztor św.Szczepana (Ágios Stefános). Jest to drugi po Roussánou klasztor żeński. Zakonnice przejęły klasztor w drugiej połowie XX wieku. Ucierpiał on bowiem w trakcie nalotów Hitlerowców w czasie II Wojny Światowej. Dojście do klasztoru po mostku nad wysoką przepaścią. Otwarty 9-13:30 i 15:30-17:30, z wyjątkiem poniedziałków.11 thoughts on “Jak zwiedzać Meteory?

  1. Najlepiej klasztory podziwiać z drogi lub szlaków pieszych. Wtedy są najbardziej imponujące. Do większości zamknięta brama oznacza brak wejścia nawet na dziedziniec. Świetne widoki za to są nawet z parkingów obok klasztorów.

  2. Jeśli klasztor jest nieczynny, czy mimo tego można wejść na górę i obejrzeć go z zewnątrz oraz podziwiać widoki ?

  3. W zasadzie z żadnego nie widać wszystkich. Z każdego kolejnego jest jakiś inny widok na poprzednie lub kolejne monastyry. Ciekawe widoki są także z drogi. Są wyznaczone punkty widokowe. Jeżeli to coś pomoże to zdjęcie św.Warłama zrobione jest z Wielkiego Meteoronu, a zdjęcie Wielkiego Meteoronu z monastyru Rusanu. Pozdrawiam!

  4. Niestety do monastyrów można dostać się jedynie po schodach, natomiast najlepsze widoki są z zewnątrz gdzie wszędzie można dotrzeć samochodem. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.