Co zobaczyć na Chalkidiki?

co zobaczyć na chalkidiki

Chalkidiki, lub po polsku Półwysep Chalcydycki, to charakterystyczne trzy „paluchy” na północy Grecji. Jako że większość turystów wybiera greckie wyspy, Chalkidiki może być ciekawą alternatywą na wakacje dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów. Zwłaszcza poza sezonem. Półwysep ma do zaoferowania przede wszystkim piękne plaże zwane greckimi Karaibami, a poza tym pozostałości po władcach starożytnej Macedonii. Warto spędzić na Chalkidiki co najmniej tydzień. Poniżej propozycja miejsc wartych odwiedzenia.

1. Sithonia

Środkowy paluch, górzysty i pełny zjawiskowych plaż w zatoczkach nad lazurową wodą. To właśnie od plaż Sithonii wziął się przydomek „greckie Karaiby”. Mając samochód warto objechać Sithonię dookoła, zbaczając z drogi do coraz to ładniejszych plaż. Polecamy zwłaszcza plaże Neos Marmaras, Kalamitsi, oraz przepiękną plażę Karidi w okolicach Vourvourou. Piękny widok na świętą górę Athos roztacza się natomiast z drogi na odcinku pomiędzy Porto Koufu a Kalamitsi.

Plaża Karidi

2. Neos Marmaras

Miasteczko położone na Sithonii. Samo w sobie mało ciekawe, ale mają tu jedne z najlepszych plaż całego Półwyspu Chalcydyckiego. Niesamowite kolory wody, w połączeniu ze złocistym piaskiem tworzą naprawdę barwny krajobraz.

Leżaki na plaży Neos Marmaras

3. Kassandra

Pierwszy i najbardziej skomercjalizowany przylądek Chalkidiki. Kassandra jest pełna hoteli, kurortów, resortów i tym samym turystów. Słynie z niezłych plaż, jednak nie tak ładnych jak Sithonia. Jest też mniej górzysta. Ważniejsze miejscowości Kassandry to Nea Fokea, Afithos czy Kassandreia, oraz jeden z największych greckich ośrodków wakacyjnych – Sani. No i jedna rada. Nie warto jechać aż do samego końca przylądku – tam nic nie ma…

Kassandra

4. Afithos

Chyba jedyne miasteczko Chalkidiki z tradycyjną zabudową, a przez to ze śródziemnomorskim klimatem. Przyjemnie spaceruje się wąskimi uliczkami Afithos, wśród licznych kramów z pamiątkami i pełnymi tradycyjnych zapachów tawernami. Najsłynniejszy jest deptak położony na stromym urwisku, z widokiem na zatokę Kasandryjską oraz na przylądek Sithonia.Warto też usiąść na chwilę w jednej z tutejszych kawiarni i zamówić kawę po grecku.

Ulice Afitos

5. Olint

Najważniejsze wykopaliska na terenie Chalkidiki to właśnie ruiny antycznego miasta Olint. Teren wykopalisk znajduje się niedaleko drogi prowadzącej z Kasandry na Sithonię. Jakiś kilometr od drogowskazu z napisem „Ancient Olinthos”. Miasto powstało już w VII w. p.n.e. i swego czasu był stolicą Chalkidiki. Olint idealnie zachował urbanistyczny układ Hippodamosa, zrekonstruowany przez archeologów. Wstęp na teren wykopalisk to koszt 3 euro. Uwaga! Dla kogoś, komu archeologia kojarzy się z nudą, Olint będzie jedynie stertą nieciekawego gruzu.

Ruiny starożytnego Olintu

6. Psakoudia

Niewielka miejscowość pomiędzy Kassandrą i Sithonią nie jest zbyt znana i może właśnie dlatego znalazła się na tej liście. Senna, spokojna, z paroma tawernami i wieloma pensjonatami Psakoudia jest świetnym miejscem jeżeli chcecie odpocząć od zgiełku. Tutejsze plaże nie ustępują plażom Kassandry ani Sithonii, a i ceny są przystępne. Polecamy zwłaszcza kwatery Giannis Maria.

Psakoudia

7. Arnea

Jedną z ciekawszych miejscowości nie leżących na wybrzeżu jest Arnea. Leży w górzystej części półwyspu i pochodzi z XVI w. Arena jest warta odwiedzenia przede wszystkim dla tradycyjnej, greckiej zabudowy oraz sennej atmosfery. Ponoć najładniejsza miejscowość na całym Półwyspie Chalcydyckim.

8. Jaskinia Petralona

Jedno z najstarszych siedlisk człowieka w Europie. W jaskini odnaleziono szczątki człowieka preneandertalskiego mające ponad 700 tysięcy lat. Skamieniała czaszka (prawdopodobnie kobiety), a także skamieniałe kości słonia i lwów były niezwykle cennym znaleziskiem. Ponadto jaskinię upiększają liczne stalagmity i stalaktyty o wielu barwach.

9. Góra Athos

Święta Góra Athos to jedno z najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejsc Grecji. Od ponad 1000 lat istnieje tu Republika Mnichów, do której wstępu nie mają kobiety! Mało tego, mnisi nie posiadają nawet samic zwierząt! Na zboczach góry ulokowanych jest 20 klasztorów, a także liczne pustelnie. Góra Athos monumentalnie wbija się w niebo prosto z morza osiągając wysokość aż 2033 m. Wstęp na teren państwa mnichów ma jedynie 10 obcokrajowców dziennie, więc zwiedzanie klasztorów jest utrudnione. Można za to wybrać się w rejs z przylądka Sithonia i opłynąć górę dookoła.

Góra Athos

10. Saloniki

Drugie co do wielkości miasto Grecji … hmmm… nie jest do końca warte odwiedzenia. Sama nazwa Saloniki budzi ciekawość, która szybko jednak zostaje rozwiana. Jedynym wartym uwagi zabytkiem miasta jest Biała Wieża i jak na najważniejszy zabytek to dość marnie. Owszem, znajdziemy antyczne ruiny, ale ich lokacja pomiędzy ogromnymi blokami mieszkalnymi raczej odziera je z jakiejkolwiek aury starożytności. Zarówno Łuk Galeriusza jak i jego pałac można łatwo przeoczyć. Ponoć miłośnicy hucznej zabawy, klubów i dyskotek mogą znaleźc w Salonikach więcej niż miłośnicy historii i sztuki.

Thessaloniki's White TowerDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.