Co zobaczyć we Florencji?

Co zobaczyć we Florencji

Toskańska Florencja to chyba jedno z najczęściej odwiedzanych miast świata. Miłośnicy sztuki i historii szukają w nim śladów artystów renesansu, kochankowie romantycznej atmosfery, a Chińczycy dobrego ujęcia do selfie… Florencja to miasto dla każdego i każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Jest jednak parę punktów obowiązkowych i to o nich dzisiejszy post.

1. Duomo

Chyba najbardziej znana i charakterystyczna świątynia Florencji. Wyrastające ponad miastem Duomo to arcydzieło światowej architektury ze słynną kopułą zaprojektowaną przez Brunelleschiego. Jej biało-zielona gotycka fasada także robi niemałe wrażenie. Katedra Santa Maria del Fiore wypełnia plac Piazza di Duomo, który dopełniają jeszcze równie ciekawe Baptysterium oraz morze turystów. Tak tak… Turyści z całego świata to nieodłączny element florenckich placów i ulic.

Duomo we Florencji, Santa Maria dei FioriDuomo we Florencji

2. Palazzo Vecchio

Parę kroków od Piazza di Duomo znajduje się kolejny słynny plac Florencji – Piazza della Signoria. Stoi tutaj Palazzo Vecchio, charakterystyczna siedziba ratusza, jakich znajdziemy w Toskanii mnóstwo. Budowla oczywiście zwieńczona strzelistą wieżą. Tutejsza ma 94 metry wysokości i była symbolem wielkości rządzących miastem Medyceuszy.

Palazzo Vecchio

3. Piazza della Signoria

Wspomniany już plac jest centralnym punktem życia miasta. Piazza della Signoria usiany jest dziełami sztuki z fontanną Neptuna na czele, pomnikiem Kosmy I Medyceusza czy kopią słynnego Dawida dłuta Michała Anioła. W południowej części placu znajdziemy także inne dzieła włoskiej rzeźby, gdyż tutejsza Loggia dei Lanzi służy jako muzeum na wolnym powietrzu.

Piazza della SignoriaStatua Dawida

4. Ponte Vecchio

Przerzucony przez rzekę Arno „Stary Most” już z daleka przykuwa uwagę każdego przechodnia. Najstarszy most Florencji w średniowieczu mieścił domy rzemieślników, a od renesansu jest siedzibą handlarzy złotem i jubilerów. No i oczywiście jest też oczkiem w głowie turystów, którzy okupują go od rana do wieczora… Po zmroku też ciężko się przecisnąć.

Ponte Vecchio

5. Galeria Uffizi

Miłośnicy sztuki przyjeżdżają do Florencji właśnie po to, a nawet tylko po to, aby podziwiać potężne zbiory zgromadzone w Palazzo Uffizi. Sam pałac miał początkowo spełniać funkcje urzędowe, stąd jego nazwa. Z czasem Medyceusze zaczęli w gmachu przechowywać swoje kolekcje sztuki, a jako że byli znani z zamiłowania do niej, trochę się tego uzbierało. Dzięki temu dzisiaj Uffizi to jedna z najcenniejszych światowych kolekcji. Znajdziemy w nim dzieła m.in. Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Rafaela, Tycjana, Durera, Rembrandta czy Caravaggio.

Galeria Uffizzi

6. Bazylika Santa Croce

Bazylika pw. Świętego Krzyża to – po Duomo – drugi co do wielkości kościół miasta. Fasadą przypomina słynniejszą katedrę, jest jednak skromniejsza i mniej zaludniona. Bazylika jest miejscem spoczynku słynnych obywateli miasta. Znajdziemy w niej grobowce Michała Anioła, Niccolo Machiavellego czy Galileusza. Jest też pomnik Dantego, który we Florencji spocząć nie mógł, gdyż został z niej wygnany za popieranie cesarza (Florencją rządzili zwolennicy papieża – ale to osobna lekcja historii).

Bazylika Santa Croce we Florencji

7. Piazza della Repubblica

Plac Republiki znajduje się dokładnie w miejscu, w którym mieściła się antyczna osada zwana Florentia. Aktualnie jest modnym miejscem spotkań, usianym kawiarniami i restauracjami.

Piazza della Repubblica

8. Piazzale Michelangelo

Po drugiej stronie rzeki Arno wznosi się niewysoka Monte Michelangelo. Jej szczyt okupuje kościół San Miniato al Monte, a trochę poniżej znajdziemy Plac Michała Anioła. Warto wspiąć się po przydługich schodach chociażby po to, żeby z placu podziwiać przepiękną panoramę Florencji. Wieczorem na Piazzale Michelangelo panuje iście sielankowa atmosfera. Uliczni performersi zabawiają liczną grupę turystów, tubylcy piją wino napawając się widokiem, jakiś grajek profanuje Beatlesów… Właśnie takie jest wspomnienie z Florencji, które sprawia, że jeszcze chcesz do niej wrócić.

Wzgórze Michelangelo

P.S. Opisane przez Dana Browna w „Inferno” tajemne przejście pomiędzy ogrodami Boboli, a Palazzo Vecchio istnieje naprawdę. Corridoio Vasariano jest otwarty dla turystów, a wstęp kosztuje 5,29 euro.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.