Ceny w Nowym Jorku

Times Square

Wielkie Jabłko to jedno z najdroższych miast świata. Nie oszukujmy się, nie zwiedzimy go za darmo. I choć wielu bloggerów opisze nam najróżniejsze sposoby na darmowe noclegi, atrakcje, itp. to ceny w Nowym Jorku sprawią, że portfel nam się z pewnością skurczy. Ten post jest po to, by przybliżyć Wam orientacyjne ceny w największym mieście Stanów Zjednoczonych.

Ważna uwaga – ceny podawane w USA nie zawierają podatku! Ten różni się w zależności od stanu i w zależności od produktu. Nie zdziwcie się więc gdy koniec końców zapłacicie ciut więcej niż było napisane.

Ceny noclegów w Nowym Jorku

Nocleg to lwia część budżetu. O ile nie nocujecie u znajomych lub nie korzystacie z CouchSurfingu, za najbardziej obskurny hostel na Manhattanie zapłacicie przynajmniej 150 złotych za dobę. Tyle samo kosztuje współdzielony (często przechodni) pokój na AirBNB.

Tańszych noclegów można szukać dalej od centrum, np. na Brooklinie lub Queens. Tam, za tę samą cenę dostaniecie pokoje w lepszym standardzie. Im bliżej metra – tym drożej. Im dalej metra – tym więcej czasu stracicie na dostanie się na Manhattan, a to przecież tam głównie chcecie być. Ale coś za coś, najtańszy pokój prywatny (nie łóżko w wieloosobowym hostelu) kosztuje ok.300-400 zł plus podatek miejski, plus inne dziwne opłaty. Za dobę, od osoby!

Na Booking.com znajdziecie bardzo tani hotel w Chinatown o nazwie Bowery Grand Hotel. Trzymajcie się od niego z daleka! To co nazywają pokojami, to tak naprawdę oddzielone tekturą klitki bez sufitu. Wszystko słychać, a łazienki w fatalnym stanie. Próbowałem na własnej skórze, więc wiem o czym mówię.

Orientacyjnie, spędzenie 5 nocy w Nowym Jorku w obskurnym hotelu to ok. 1000 zł.

Nowojorskie ChinatownNajtańsze noclegi na Manhattanie znajdziecie w Chinatown

Nowojorskie metro i żółte taksówki

O ile Nowy Jork szczyci się tym, że jest miastem pieszych, o tyle z metra z pewnością skorzystacie. Warto przemyśleć kupno biletu tygodniowego, który kosztuje 32 dolary + 1 dolar opłaty za kartę. Zwłaszcza, jeżeli nocujecie poza Manhattanem. Bilet jednorazowy to koszt 2,75 USD.

Z lotniska JFK do centrum dojedziecie metrem, ale wyżej wspomniana karta nie zadziała. Trzeba kupić osobny bilet na tzw. airtrain. Koszt to 5 dolarów + 1 dolar za kartę.

Jeżeli lądujecie w Newark, najtańszą opcją dostania się na Manhattan to autobus, który kosztuje 18 dolarów. Dojeżdża w okolice Times Square.

Słynne żółte taksówki są droższym transportem. Za samo wejście do taksówki zapłacicie 3,30 USD. Do tego kierowca doliczy 50 centów za każdą 1/5 mili oraz każdą minutę kiedy taksówka jedzie mniej niż 12 mil na godzinę. Dodatkowe 50 centów kosztuje taryfa nocna, a jeszcze inaczej liczy się kurs na lotnisko.

No i warto uważać na oszustów, których nie brakuje. Taksówkę należy „łapać” na ulicy, no i oczywiście musi być żółta!

Ceny atrakcji w Nowym Jorku

Empire State Building, Statua Wolności czy One World Trade Center to obowiązkowe punkty do zobaczenia w mieście. Wstęp do każdego z nich kosztuje ponad 30 dolarów.

Można skorzystać z jednego z tzw. “passów”, ale trzeba przemyśleć co chcemy zobaczyć, ile mamy na to czasu i przeliczyć czy nam się to będzie opłacało. Więcej o passach przeczytacie na blogu Little Town Shoes, który jest obowiązkowy dla każdego, kto się wybiera do Wielkiego Jabłka!

Można też zwiedzać atrakcje darmowe. Nikt nie skasuje Was za wejście do Central Parku, prom na Staten Island, z którego świetnie widać Statuę Wolności czy za podejście pod One World Trade Center i podziwianie pomnika poświęconego ofiarom ataku terrorystycznego w 2001 roku.

Takich atrakcji jest dużo, dużo więcej.

Przykładowe ceny wstępów w Nowym Jorku

  • Empire State Building: 37 USD
  • Top of the Rock: 36 USD
  • One World Observatory: 34 USD
  • Metropolitan Museum of Art: 25 USD (do marca 2018 można było wejść za dowolną kwotę, niestety tera obcokrajowcy mają stałą stawkę)
  • Museum of Modern Arts: 25 USD
  • Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej: 25 USD (jest to sugerowana cena, wejście możliwe za dowolną kwotę)
  • Rejs na Liberty Island (Statua Wolności) i Ellis Island: 25,50 USD
Muzeum Historii Naturalnej w Nowym JorkuDo Muzeum Historii Naturalnej można wejść nawet za 1 dolara.
Widok z Top of the RockWidok z Top of the Rock jest wart każdych pieniędzy, a kosztuje obecnie 36 dolarów

Ceny spektakli na Broadwayu i innych atrakcji

Zainteresowanie spektaklami w teatrach ulokowanych przy Broadwayu jest ogromne. Ceny biletów na najpopularniejsze lub te, w których grają gwiazdy Hollywood, są równie duże. Średnio na bilet do teatru wydacie 100 – 150 dolarów.

Jeżeli chcecie zobaczyć słynny musical taki jak Chicago czy Les Miserables, najlepiej kupić bilet w kasach TKTS i to w dzień spektaklu. Jeden kiosk znajduje się na Times Square, ale łatwo się domyślić, że kolejka będzie długa. Jest na to sposób. TKTS ma także kasy przy South Street Seaport i przy 1 Metro Tech Roadway na Brooklinie. Naprawdę warto się tam przejechać, bo zaoszczędzić można nawet 50%!

Wpadła mi w ręce także aplikacja o nazwie TodayTix, w której znajdziecie okazyjne bilety na wiele różnych spektakli. Jeżeli macie chwilę, polecam!

Nowy Jork to także sport, a zwłaszcza baseball. A jak baseball to oczywiście New York Yankees, których stadion znajduje się na Bronxie i jest atrakcją samą w sobie. Bilety można kupić już za 15$, a doświadczenie iście amerykańskie.

W Nowym Jorku jest jeszcze dużyna Mets, ale jak to kiedyś w serialu „Przyjaciele” powiedział Joey… „The Mets suck”, czyli Metsi są do bani 🙂

Fani koszykówki czy hokeja za mecz zapłacą już więcej. Najtańszy bilet na Knicksów to koszt 50 USD, a na Rangersów 60 USD.

Ceny żywności w Nowym Jorku

Można żywić się w najlepszych restauracjach na świecie, z których słynie Nowy Jork. Można przebierać w kuchniach całego świata, w gwiazdkach Michelina i najbardziej fantazyjnych daniach jakie możecie sobie wyobrazić. Oczywiście za bardzo duże pieniądze, minimum 20% napiwku i oczekiwanie na wolny stolik nawet parę tygodni.

Można też spróbować jednego z tysięcy food trucków i fast foodów i pojeść za 10 dolarów. Z food trucka w Nowym Jorku można zjeść nawet polskie pierogi!

Najciekawszym miejscem na budżetową szamę za taniochę będzie St.Mark’s Place. Barów, pubów i kawiarni do wyboru do koloru. A świetnie zestawioną listę 30 miejsc gdzie można zjeść za mniej niż 10 dolarów znajdziecie u Rostków. Sam z niej korzystałem i najbardziej polecam Levain Bakery i ich ciastka czekoladowe z masłem orzechowym (4 dolary). Palce lizać!

Ciastko z masłem orzechowym z Levain BakeryCzekoladowe ciastka z masłem orzechowym z Levain Bakery to niebo w gębie

Parę fajnych miejsc znajdziecie też na wspomnianym już blogu Little Town Shoes. Autorka zrobiła bardzo rzetelne zestawienie ciekawych miejsc, w których można zjeść tanio i dobrze. Miejsca naprawdę bardzo różnorodne.

Sklepów spożywczych raczej nie uraczycie. Amerykańską specjalnością są tzw. deli, czyli połączenie sklepu z fast foodem i kawiarnią. Można tu zjeść hot doga, ciepłą kanapkę, kupić wodę czy piwo lub napić się gorącej kawy (okropnej!). Ceny zazwyczaj niewygórowane. Oczywiście doliczcie sobie do nich podatek!

Podsumowując, jesteście trochę skazani na żywienie się na mieście. Tak też robią Nowojorczycy, którzy na gotowanie ani nie mają czasu, ani miejsca w mieszkaniach, które są maleńkie i często niedoposażone. Te duże z filmów to mit!

Przykładowe ceny w Nowym Jorku

Ceny w Deli

Kanapka na ciepło: 3,50 USD
Kawałek pizzy: 5 USD
Sałatka: 6 USD
Herbata: 1  USD
Kawa: 1 USD

Ceny w Fast Foodach

Hot dog: 4-6 USD
Hamburger: 6-10 USD
Kawałek pizzy: 3-5 USD
Big Mac w McDonald’s: 3 USD
Burger w Shake Shack: 10 USD
Kawa w Starbucksie: 3-5 USD
Hot dog z ulicznej budki: 2 USD
Kawa z ulicznej budki: 1 USD (okropna!)

Obiad w przeciętnej restauracji dla osób: 30-40 USD
Napiwek (obowiązkowy): 15-20%

Oczywiście do wszystkich cen musicie sobie doliczyć podatek (sami!). System jest dość skomplikowany, ale możemy przyjąć uproszczenie, że na większość produktów będzie to 4,5% podatku miejskiego + 4% podatku stanowego. W sumie 8,5% czyli i tak dużo mniej niż 23% naszego VAT-u.

Criff DogsCriff Dogs oferuje świetne, różnorodne hot dogi za mniej niż 10$. Jak wiele innych tego typu knajp znajduje się przy St.Mark’s Place.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.