Najlepszy widok na Manhattan

Skąd najlepiej widać Manhattan

Wielopiętrowe wieżowce wznoszące się tuż nad taflą wody. Najlepiej o zachodzie słońca lub rozświetlone wśród mroków nocy. Tak, dokładnie takiego widoku szukałem na Manhattanie. I większość ludzi udających się do Nowego Jorku z aparatem ma właśnie taki cel – zrobić jak najlepsze zdjęcie panoramy miasta. Szukałem i szukałem, i znalazłem. Postanowiłem się z Wami podzielić wskazówkami, które znalazłem w sieci oraz na miejscu. Oto miejsca, z których jest najlepszy widok na Manhattan.

Skąd jest najlepszy widok na Manhattan?

1. Brooklyn Bridge Park / DUMBO

Tuż u stóp Mostu Brooklyńskiego stworzono niewielki park wzdłuż East River. Rozciąga się z niego świetny widok na Dolny Manhattan z One World Trade Center na czele. Możemy uchwycić albo falohrony na nabrzeżu, albo przejść się trochę na północ wyznaczoną ścieżką, aby „złapać” jeszcze mosty – Brooklyn i Manhattan. Najlepiej po wschodzie słońca, gdy wieżowce ozłocone są przez promienie słoneczne.

Manhattan and Brooklyn Bridge

2. Brooklyn Bridge

Idąc kładką jednego z najsłynniejszych mostów świata, od strony Brooklynu w stronę Manhattanu, podziwiamy ten sam widok, który opisałem wcześniej. Tym razem jednak trochę z góry i z pylonami wspaniałej konstrukcji Mostu Brooklyńskiego. Tuż przed zachodem słońca jego promienie przenikają pomiędzy budynkami tworząc ładne obrazki. O wschodzie natomiast kładka jest praktycznie pusta.

Manhattan Financial District

3. Staten Island Ferry

Darmowy rejs na Staten Island to dla wielu świetna okazja do zobaczenia z bliska Statuy Wolności. Ta sama w sobie wrażenie nie robi, więc radzę obrócić obiektyw o 90 stopni i spojrzeć przez niego na oddalające się (lub przybliżające w zależności, w którą stronę płyniemy) drapacze chmur. Z promu jest świetny widok na Dolny Manhattan w zasadzie o każdej porze dnia. Będąc bliżej Staten Island jesteśmy w stanie uchwycić panoramę Manhattanu oraz Statuę Wolności. Trzeba mieć jednak dobry teleobiektyw.

Widok na Nowy Jork ze Staten Island

4. Top of the Rock

Platformę widokową na szycie Rockefeller Center otwarto w 20…. Roku i od razu stała się hitem. Skutecznie konkuruje z Empire State Building z dwóch powodów – widoku na Central Park i … Empire State Building. O zachodzie słońca można „machnąć” 3 różne panoramy Manhattanu: za dnia, o zachodzie słońca i po zmroku. Trzeba tylko wcześniej kupić bilet i spędzić na platformie parę ładnych godzin. Uwaga! Zakaz wnoszenia statywów!

Nowy Jork z góry

5. Empire State Building

Wspomniany już słynny drapacz chmur także oferuje platformę widokową. Równie drogą jak Top of the Rock i równie zatłoczoną. Popularnością cieszą się zwłaszcza godziny nocne. Niemniej w innych godzinach też trzeba odstać swoje w kolejce. Widok z 67 piętra na Manhattan znany jest chyba na całym świecie. Osobistych wrażeń nie opiszę, bo wybrałem Top of the Rock i nie żałuję.

Golden Trade Center

6. Kolejka linowa na Roosevelt Island

Ponoć z kolejki rozlega się niezły widok na środkowy Manhattan. Ponoć, bo niestety nie zdążyłem już sprawdzić. Natomiast pisze o tym zarówno Marcin z gdziewyjechac.pl jak i YTravel.

UPDATE! Z kolejki rozciąga się widok fajny, ale nie tak spektakularny jak z innych miejsc. Kolejka jedzie wzdłuż Queensboro Bridge, który świetnie z niej widać. Widać też Wyspę Roosevelta i Pierwszą Aleję. Nie jest to jednak pierwszy wybór dla fotografa. No i zdjęcia trzeba robić przez szybę…

Widok z kolejki na Roosevelt Island

7. Hamilton Park w Jersey City

Aby zobaczyć wieżowce Manhattanu poprzez rzekę Hudson, należy się udać już do stanu New Jersey. W zasadzie to tylko przejażdżka tunelem. Dość blisko jeżeli spojrzycie na mapę miasta. Trochę dalej się robi gdy spojrzycie na mapę metra. Jersey City już nie leży w obrębie komunikacji miasta Nowy Jork. Niemniej, mając więcej czasu i będąc zdeterminowanym do zrobienia panoramy Manhattanu nad Hudson River, można się właśnie wybrać do parku Hamiltona. Stamtąd widok przed zachodem słońca jest najlepszy.

Spirit [Explored]

8. Belvedere Castle

Kiczowaty twór w sercu Central Parku sam w sobie nie jest wart uwagi. Jednakże jest to najwyższy punkt w okolicy, więc jeżeli chcecie sfotografować park z wieżowcami w tle – dobrze się na niego wspiąć. Nie jest to wielka wyprawa i jeżeli plątacie się po Central Park, wiele nie stracicie, a zyskacie ciekawe fotografie.

Central Park

9. Washington Street

Widok na Manhattan Bridge spopularyzował Sergio Leone w filmie „Dawno temu w Ameryce”. Jeżeli zjawicie się tu o świcie, nie będziecie sami. Co rusz, ktoś próbuje uchwycić słynny kadr z Empire State Building w tle. Aby dostać się w to miejsce najlepiej podjechać metrem na High Street lub York Street i przespacerować się wzdłuż East River. Zwłaszcza, że tuż obok, z Brooklyn Bridge Park, roztaczają się najlepsze widoki na Dolny Manhattan.

Manhattan Bridge

10. High Line

Jedno z ciekawszych miejsc w Nowym Jorku to park utworzony na dawnym, nieużywanym torowisku. Zawładnęli nim mieszkańcy, okoliczni artyści oraz trawa i krzaki. Bardzo oryginalne miejsce, a z unoszącego się parę metrów na ziemią deptaku można ładnie ująć w kadr ulice i wieżowce Nowego Jorku. Zwłaszcza o zachodzie słońca.

Web High Line 3

UPDATE! Gantry Plaza State Park

Świetne miejsce na wschód lub zachód słońca. Przy wschodzie dostaniemy wieżowce Manhattanu w złotym świetle, przy zachodzie, słońce schowa się za linię Manhattanu. Stąd widać głównie Midtown z Empire State Building i Chrysler Building na czele. Miejsce znajduje się na wybrzeżu East River w Queens, najbliższa stacja metra to 21 Street-Van Alst Station.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.