Cmentarz Centralny w Szczecinie

Cmentarz Centralny w Szczecinie

Jakiś czas temu magazyn NG Traveler ogłosił listę 7 nowych cudów Polski. Jakież było moje zdziwienie gdy wśród nich znalazł się… cmentarz. A konkretniej – Cmentarz Centralny w Szczecinie. Dziwne mi się to wydało, więc przy okazji wizyty na Pomorzu Zachodnim, postanowiłem sprawdzić o co tyle szumu.

Spacerem przez cmentarz

Pierwsza myśl – po co myśmy tu przyszli? Przecież to cmentarz jak każdy inny, tylko większy, dużo większy. Szczecińska nekropolia jest największą w Polsce, a trzecią w Europie. Zajmuje 172 hektary. Nagrobki gubią się pośród drzew i łatwo można zapomnieć gdzie tak naprawdę się znajdujemy. Człowiek czuje się jak w parku. Zresztą takie było założenie projektantów cmentarza, którzy ponad wiek temu wymarzyli sobie ogromny park, w którym mieszkańcy miasta przechadzają się w niedzielne popołudnia.

Przez ten wiek Cmentarz Centralny przeszedł wiele. W trakcie wojny zniszczyli go alianci bombardując niemieckie wówczas miasto, a po wojnie nie oszczędzali go Polacy. Nekropolia odżyła w latach 90 i teraz kwitnie, choć to słowo dziwnie do cmentarza nie pasuje. Jednak nie jest to zwykły cmentarz. Władze Szczecina organizują w nim happeningi, zabawy edukacyjne, a nawet koncerty.

Choć ciągle brzmi to dziwnie, będąc w Szczecinie warto zobaczyć to miejsce i pospacerować alejkami, między drzewami sprowadzanymi z całego świata. No i trzeba uważać, żeby się nie zgubić!

Cmentarz Centralny w Szczecinie
Cmentarz Centralny w Szczecinie
Cmentarz Centralny w Szczecinie

Gdzie: ul. Ku Słońcu 125a, Szczecin
Godziny otwarcia: 7:00-21:00 (kwiecień-październik), 7:00-18:00 (listopad-marzec)
Więcej: http://cmentarze.szczecin.pl/Cmentarze/chapter_11955.aspDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.