Co zobaczyć na wybrzeżu Czarnogóry?

Sveti Stefan w Czarnogórze

Czarnogóra jest coraz popularniejszym kierunkiem na wakacje. Mniejszy i mniej znany sąsiad Chorwacji przyciąga przede wszystkim cenami. Niestety te są coraz wyższe, zwłaszcza, że walutą kraju jest euro. Niemniej jednak ciągle jest ciut taniej, a infrastruktura turystyczna szybko się rozwija. Wybrzeże jest mniej urozmaicone, ale jednakowo atrakcyjne. Piękne widoki, krystalicznie czysta woda, oraz wysokie góry. No i na pogodę zawsze można liczyć. Od maja do października temperatura nie spada poniżej 25 stopni. Co zobaczyć na wybrzeżu Czarnogóry? Oto moje „Top 10”.

1. Boka Kotorska

Największa zatoka Morza Adriatyckiego wcina się w ląd między wysokimi górami. Natura stworzyła tu niepowtarzalne widoki. Tu i ówdzie, na brzegach Boki ulokowane są zabytkowe miasta, w tym Kotor i Herceg Novi, o których mowa w dalszej części. Wzdłuż zatoki ciągnie się droga o długości ok.100 km. Warto przejechać chociaż jej część z Hercegu Novi do Kotoru. Należy jednak zarezerwować trochę czasu na nieplanowane postoje i zdjęcia.

Boka Kotorska

2. Herceg Novi

Jedno z ciekawszych miast Czarnogóry, które jest często pierwszym przystankiem dla podróżujących od strony Chorwacji. W mieście znajduje się urocza starówka oraz hiszpańska twierdza Kanli Kula, na którą można wejść za 1 euro. Z góry rozciąga się widok na miasto oraz Bokę Kotorską. Głównym placem starówki jest Trg Herceg Stefana wraz z cerkwią św.Michała Archanioła.  Spokojnym spacerkiem zobaczymy miasto w 2-3 godziny. Auto można zostawić na jednym z płatnych parkingów. Nieopodal Hercegu znajduje się camping w Meljne. Dość drogi jak na warunki, które oferuje.

Herceg Novi

3. Kotor

Ponoć druga (po Dubrovniku) najpiękniejsza starówka Adriatyku. Rzeczywiście, wąskie uliczki i czerwone dachy przywodzą na myśl słynne, chorwackie miasto. Kotor jest jednak mniejszy, a wznoszące się nad nim mury chyba bardziej okazałe. Wycieczka po nich kosztuje 3 euro i wymaga sporo wysiłku. Za darmo można się pobłąkać po zaułkach miasteczka i zgubić tłumy turystów.  Ciekawym miejscem jest Trg sv.Luke i znajdująca się na nim cerkiew św.Mikołaja. W 1979 r. Kotor został wpisany na listę UNESCO.

Kotor

4. Droga Kotor-Cetynia

Droga prowadzi przez Park Narodowy Lovcen, a z niej rozciągają się najlepsze widoki na Bokę Kotorską. Trasa dla kierowców o mocnych nerwach, gdyż pnie się mocno pod górę i obfita jest w bardzo ostre zakręty. Nadjeżdżający z naprzeciwka autobus może łatwo zniechęcić do dalszej jazdy, a nawrotka łatwa nie jest.

5. Budva

Moim zdaniem najładniejsze miasto na czarnogórskim wybrzeżu. Otoczona murami starówka jest mniejsza od kotorskiej, jednak nie mniej urokliwa. Wąskie uliczki są pełne ludzi, straganów z pamiątkami, kafejek i restauracji. Można wejść na mury, których zwieńczeniem jest Cytadela. Warto pospacerować promenadą wzdłuż wybrzeża przy którym cumują luksusowe jachty. Budva, ze względu na swoją popularność jest dość droga. Lepiej poszukać noclegu poza miastem i przyjechać do niego pod wieczór. Auto można zostawić na jednym z licznych płatnych parkingów już od 1 euro. Nad miastem wznosi się opuszczona i zaniedbana Twierdza Mogren, z której podziwiać można niebanalne widoki.

Budva

6. Sveti Stefan

Najbardziej znana wyspa Czarnogóry, oraz chyba najbardziej fotogeniczne miejsce jej wybrzeża. Sv.Stefan to wyrastające ze skał malownicze domy, które zajmują praktycznie całą powierzchnię wyspy. Od połowy XX wieku znajduje się tu ekskluzywny hotel, w którym wakacje spędzały największe światowe osobistości. Obecnie, turyści nie mogą zwiedzać Sv.Stefana. W pobliżu natomiast wyrosła osada, w której łatwo o prywatną kwaterę (poza sezonem nawet za 10 euro). Plaża jest czysta i zadbana, a woda lazurowa.

Sveti Stefan

7. Monastyr Reževići

Niedaleko Petrovaća (w którym oprócz plaży nie ma praktycznie nic) znajduje się prawosławny klasztor ulokowany na klifie. Budynki pochodzą prawdopodobnie z XIII w. choć wielokrotnie były niszczone. Cerkwie można zwiedzać bez żadnych opłat. Tuż obok znajduje się parking, oraz platforma z widokiem na Adriatyk.

Rezevici

8. Haj-Nehaj

Pomiędzy Barem i Sutomore leży szczyt, a na nim pozostałości po weneckiej twierdzy Haj-Nehaj. Pochodząca z XV wieku budowla przechodziła z rąk do rąk, podobnie jak cała Czarnogóra. Obecnie ruiny można zwiedzać za darmo, trzeba jednak przeznaczyć ok. godziny na dojście do nich. Z góry rozciągają się piękne widoki na wybrzeże.

9. Stari Bar

Niedaleko miasta Bar, znajdują się świetnie zachowane ruiny miasta założonego przez Rzymian. Osadę nazwano Antibarum ze względu na położenie na przeciwko włoskiego miasta Bari. Malowniczo położone u podnóży gór, oferuje dobrze zachowane średniowieczne budowle, domy i świątynie. Najstarsze z nich pochodzą z IX w. Wstęp na teren miasta za opłatą 2 euro.

Stari Bar

10. Ulcinj

Najbardziej popularne wśród Polaków czarnogórskie miasto. Z powodu bliskości albańskiej granicy, bardziej „egzotyczne” niż reszta kraju. Napisy są dwujęzyczne, a duża część obywateli to Albańczycy wyznający islam. W mieście znajduje się parę meczetów. Turyści mogą liczyć na kilometry plaż, ale muszą wziąć pod uwagę ogromną liczbą wczasowiczów. Nad Veliką Plazą wznosi się starówka, częściowo zniszczona przez trzęsienie ziemi, aktualnie powoli odbudowywana.

Ulcinj


Co zobaczyć na wybrzeżu Czarnogóry?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.