Co zobaczyć w Gdańsku?

Długie Pobrzeże w Gdańsk

Stolica Pomorza ma coś do zaoferowania dla każdego. Piękne plaże (choć raczej poza miastem), morze (choć trochę zimne), bogatą ofertę kulturalną, wiele ciekawych zabytków i miejsc ważnych dla historii Polski. Warto w Gdańsku spędzić trochę więcej czasu niż weekend, ale na weekend też warto do niego zajrzeć. A co zobaczyć? Oto moja propozycja.

1. Ulica Długa i Długi Targ

Najbardziej reprezentacyjna część miasta, a tym samym najbardziej zatłoczona. Ulica Długa była swego czasu częścią szlaku królewskiego. Monarchowie odwiedzający Gdańsk wjeżdżali do miasta przez Bramę Złotą i ulicą Długą docierali do Bramy Zielonej, gdzie znajdowała się ich siedziba na pobyt w Gdańsku. To przy Długiej mieszkali najbogatsi Gdańszczanie, a ich kamienice do dziś zachwycają przybywających z całego świata. Między nimi lśnią Dom Uphagena, w którym podziwiać można dawne mieszczańskie wnętrza, Kamienica Złota czy Dwór Artusa. Tuż przed tym ostatnim stoi słynna Fontanna Neptuna, pod którą turyści robią obowiązkowe zdjęcia. W miejscu gdzie ulica Długa przechodzi w Długi Targ podziwiać można neogotycki ratusz. Podziwiając piękną zabudowę, aż trudno uwierzyć w to, że została zrównana z ziemią podczas II wojny światowej.

Długi Targ nocą

2. Bazylika Mariacka

Górująca nad miastem świątynia Wniebowzięcia NMP to największy ceglany kościół w Polsce. I rzeczywiście tak wygląda. Stojąc pod jej masywną wieżą czuć jej ogrom. Po wejściu do środka to uczucie nas nie opuszcza. Wysoka nawa główna z imponującym ołtarzem, a także liczne dzieła sztuki z zegarem astronomicznym i Sądem Ostatecznym Memlinga na czele, na każdym zrobią wrażenie. Warto także wspiąć się po krętych schodach na wieżę, z której rozpościera się panorama Gdańska.

Bazylika MariackaWnętrze Bazyliki Mariackiej

3. Ulica Mariacka

Chyba najładniejsza ulica Gdańska. Prowadzi od Bazyliki Mariackiej do Bramy Mariackiej, przez którą wyjdziemy na Długie Pobrzeże. Ulica należy obecnie do sprzedawców bursztynów i najbardziej malownicza staje się nocą. W ciągu dnia warto zwrócić uwagę na przedproża. Charakterystyczne wzniesienia przed kamienicami, na których niegdyś toczyło się życie towarzyskie.

Ulica MariackaUlica Mariacka

4. Długie Pobrzeże

Po wyjściu z Długiego Targu przez Bramę Zieloną, skręcamy w lewo i znajdujemy się nad Motławą. Deptak wzdłuż rzeki to tzw. Długie Pobrzeże. Prowadzą na nie liczne bramy od strony miasta, a wśród nich słynny Żuraw – jeden z symboli Gdańska. Kiedyś służył do rozładowywania statków, dzisiaj jest często odwiedzanym zabytkiem. Spacer wzdłuż Długiego Pobrzeża umilą grajkowie, restauracje czy kawiarnie. Stąd można też wybrać się na rejs statkiem aż do Westerplatte.

Gdańsk nad Motłatwą nocą

5. Stare Miasto

Póki co zwiedzaliśmy Główne Miasto. Stare Miasto znajduje się parę kroków na północ od Głównego. Jego charakterystycznymi punktami są Wielki Młyn zbudowany przez Krzyżaków na wyspie utworzonej po przekopaniu kanału Raduni, gotycki kościół św. Katarzyny słynący z carillonu, czyli zespołu dzwonów kościelnych, a także Ratusz Staromiejski. Tuż przed ratuszem stoi pomnik Jana Heweliusza, który mieszkał na pobliskiej ulicy Korzennej. Nieopodal znajduje się też kościół św. Brygidy, tak bliski członkom „Solidarności”. Tuż obok Starego Miasta znajduje się także Dworzec Główny, na którym wysiada większość przyjezdnych.

Ratusz Starego Miasta w GdańskuWielki Młyn w Gdańsku

6. Góra Gradowa

Za ruchliwą ulicą Wały Jagiellońskie, znajduje się dworzec autobusowy, a tuż obok pnące się w górę schody. Dojdziemy nimi na tzw. Górę Gradową. Słowo „góra” to może przesada dla wzniesienia o wysokości 46 m. n.p.m., niemniej jednak widok ze „szczytu” jest imponujący. Możemy stąd podziwiać panoramę Starego i Głównego Miasta, a także Stoczni Gdańskiej. Ponoć przy dobrej pogodzie widać Hel.

Widok na Gdańsk

7. Stocznia Gdańska

Jedno z najważniejszych miejsc dla ostatniej historii Polski. To tutaj brutalnie spacyfikowano strajk w grudniu 1970 roku. To tutaj narodziła się „Solidarność”, a Lech Wałęsa podpisał porozumienia 31 sierpnia 1980. Dziś po tych wydarzeniach została słynna brama oraz pomnik poległych stoczniowców. Niedawno wzniesiono także nowoczesną bryłę Europejskiego Centrum Solidarności, mieszczącą sale konferencyjne oraz muzeum.

Brama do Stoczni Gdańskiej

8. Westerplatte

Kolejne ważne miejsce dla współczesnej historii Polski. Półwysep Westerplatte (będący niegdyś wyspą) zapisał się w pamięci świata jako miejsce wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku, o godzinie 4:48, niemiecki okręt Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał polskiej placówki. Miało być szybkie zwycięstwo, skończyło się długą i heroiczną obroną przez polskich żołnierzy. Dziś pozostały ruiny wartowni oraz pomnik upamiętniający ofiary wojny, pod którym odbywają się uroczystości państwowe.

Pomnik na Westerplatte

9. Twierdza Wisłoujście

W miejscu gdzie Wisła uchodziła do Bałtyku już w średniowieczu tworzono fortyfikacje. Dzisiejsza Twierdza Wisłoujście to efekt rozbudowy z przełomu XVI i XVII w. Budowla zwana „wieńcem” otoczona jest fosą o oraz czterema bastionami, które tworzą fort carree, czyli kwadratowy fort. Budowla znajduje się po drodze na Westerplatte i jest jednym z najcenniejszych zabytków tego typu w Europie. Tylko Wisła zmieniła trochę bieg i uchodzi dzisiaj jakieś 10 km na wschód.

10. Katedra Oliwska

Cystersi w Oliwie pojawili się już w XII wieku, a dwa wieki później zbudowali gotycką katedrę, której fasadę możemy oglądać do dzisiaj. To jednak jej barokowe wnętrze przyciąga tłumy turystów, którzy muszą trochę się pofatygować. Z Dworca Głównego najpierw SKM-ką do stacji Gdańsk-Oliwa, a potem autobusem. Warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.