Co zobaczyć w Madrycie?

Catedral de la Almudena

Chcecie odwiedzić stolicę Hiszpanii, ale macie ograniczony czas? A może czasu macie dużo, ale i tak nie wiecie co zobaczyć w Madrycie? Po to jest nasza strona! Podpowiadamy w skrócie i przejrzyście co najlepiej zobaczyć w Madrycie.

1. Palacio Real

Największy zespół pałacowy w Europie, a zarazem jedna z największych kolekcji sztuki. Wnętrza pałacowe zdobione są dziełami wybitnych artystów takich jak Goya czy Velazquez. I choć rodzina królewska przeniosła się do podmiejskiego pałacu Zarzuela, to Palacio Real wciąż jest oficjalną siedzibą władcy Hiszpanii. Pałac powstał na miejscu wcześniejszego Alcazaru, w którym rezydowali władcy Maurów, a jego historia sięga średniowiecza. Tuż obok znajduje się Plaza de Oriente ze słynnym pomnikiem Filipa IV na koniu, a naprzeciwko stoi Katedra.

Pałac Królewski w Madrycie

2. Catedral de la Almudena

Główna świątynia Madrytu jak i całej Hiszpanii. Co ciekawe ukończona dopiero w roku 1993 i poświęcona przez papieża Jana Pawła II, którego pomnik znajduje się przy bocznym wyjściu. Budowla wiąże się z legendą o figurce Matki Boskiej, która przetrwała panowanie Maurów schowana w murach miejskich i została cudownie odnaleziona przez króla Alfonsa VI. Drewniana figurka ma dziś w katedrze swój ołtarz. Skąd Matka Boska wzięła swoje imię Almudena? Tego do końca nie wyjaśniono. Według jednej z teorii od arabskiego słowa „almudayna” oznaczającego „w murze”.

Catedral de la Almudena

3. Plaza Mayor

Od pałacu królewskiego odchodzi Calle Mayor. Przy tej reprezentacyjnej ulicy stoją piękne kamienice zbudowane przez znamienite madryckie rody. Ulica dochodzi do wielkiego placu – Plaza Mayor. Prostokątny plac z jednolitą zabudową jest jednym z wielu miejskich placów, ale chyba najładniejszym. Jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Można na nim odpocząć w jednej z restauracji, zjeść pyszną paellę lub napić się zimnego piwa w upalny dzień. Przy placu działa biuro informacji turystycznej, a tuż obok znajduje się targ San Miguel.

Plaza Mayor

4. Puerta del Sol

Kolejny wielki plac Madrytu i bardziej znany niż wspomniany Plaza Mayor. Puerta del Sol do serce Hiszpanii. Znajduje się tutaj tzw. kilometr zero, od którego liczy się odległości do innych miast kraju. Na placu znajdziemy też rzeźbę-symbol Madrytu – niedźwiedzia przy drzewie poziomkowym (Oso y el Madroño). Jest tu też słynny neon Tio Pepe, pomnik Karola III i historyczny Urząd Pocztowy. Na placu Madrytczycy świętują Sylwestra lud demonstrują, gdy im się coś nie podoba. Nazwa placu przypomina, że leżący dziś w centrum stolicy, kiedyś był jego bramą wjazdową.

Puerta del Sol nocą
Protest na Puerta del SolProtest na Puerta del Sol

5. Gran Via

Wizytówka Madrytu. Najbardziej znany widok na stolicę Hiszpanii to skrzyżowanie właśnie Gran Via z Calle de Alcalá. Na rogu stoi budynek Metropolis, który na pewno rozpoznacie. Gran Via to szeroka arteria, przy której stoją sklepy największych światowych marek. Taka madrycka Oxford Street lub Pola Elizejskie. Z racji ruchu mało przyjazna spacerowiczom, a z racji korków kierowcom. Niemniej obowiązkowy punkt wizyty w Madrycie.

Madryt na fotografiach

6. Plaza de Cibeles

Na końcu wspomnianej Calle de Alcalá znajduje się neoklasycystyczny plac zwieńczony fontanną z posągiem frygijskiej bogini Kybele. Stąd nazwa fontanny – Fuente de Cibeles i zarazem całego placu. Jest to główny punkt komunikacyjny miasta. Tutaj dojedziecie z lotniska Barajas, tutaj złapiecie taksówkę i wsiądziecie w metro. Przy placu najbardziej rzuca się w oczy budynek ratusza z początku XX w. Gdy mistrzostwo Hiszpanii zdobywa Real, plac zapełnia się kibicami Królewskich.

Madryt

7. Park Retiro

Jeżeli potrzebujecie odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, Park Retiro jest do tego idealnym miejscem. Miasto zawdzięcza tę przestrzeń królowi Karolowi III, który udostępnił królewskie ogrody mieszkańcom. Dziś jest to ich ulubione miejsce odpoczynku i ucieczki od skwaru i słońca. Najsłynniejszym miejscem w parku jest kolumnada Alfonsa XII, a najładniejszym Pałac Kryształowy.

Park Retiro w Madrycie

8. Museo del Prado

Jedno z największych muzeów na świecie przyciąga co roku miliony turystów. Prado słynie głównie z malarstwa, a w swojej kolekcji posiada dzieła sztuki wybitnych malarzy różnych epok. Są tu m.in. Goya, Velazquez, El Greco, Rembrandt, Bosch, Caravaggio czy Rubens. Do muzeum można wejść za darmo w każdy dzień tygodnia oprócz niedzieli, po godzinie 18. Trzeba się jednak przygotować na ogromne kolejki! Jak chcecie dowiedzieć się więcej polecam post Wędrownych Motyli.

Muzeum Prado

9. Casa de Campo

Niegdyś królewski obszar łowiecki, dziś jeden z największych parków miejskich w Europie. Obejmujące 1700 hektarów Casa de Campo rzuca się w oczy już na mapie. Potężny, niezabudowany obszar na zachód od Pałacu Królewskiego, porośnięty jest roślinnością typowo śródziemnomorską. Dominują pagórki, z których rozciągają się świetne widoki na miasto. Po parku rozsiane są liczne miejsca piknikowe. Znajduje się tu też zoo i park rozrywki. Casa de Campo połączone jest z Parque del Oeste kolejką linową.

Casa de Campo

10. Santiago Bernabeu

Kibicom piłki nożnej tego miejsca chyba nie trzeba przedstawiać. Siedziba Realu Madryt jest świątynią futbolu i od wielu lat gości najwybitniejszych przedstawicieli tej dyscypliny. Stadion znajduje się na północ od centrum. Zwiedzanie to koszt 24 euro.

Santiago Bernabeu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.