Co zobaczyć w Nowym Jorku?

Co zobaczyć w Nowym Jorku?

Odwiedzacie Nowy Jork tylko na chwilę? Oto co powinniście w nim zobaczyć. Wybrałem dla Was najlepsze atrakcje miasta. Zapraszam na moje nowojorskie Top10!

1. Financial District i Wall Street

Dolny Manhattan. Tutaj warto rozpocząć pierwszą przygodę z Nowym Jorkiem. Dlaczego? Dlatego, że tutaj zaczęła się historia miasta. Na południowym krańcu wyspy Manhattan Holendrzy założyli pierwszą osadę. Dziś miejsce zwane jest Dystryktem Finansów i mieści nie tylko siedzibę Nowojorskiej Giełdy, ale też wiele innych biurowców, z których przecież słynie Manhattan. Zresztą, panorama właśnie Dolnego Manhattanu jest jednym z najbardziej rozpoznawanych widoków na Nowy Jork. Drapacze chmur wyrastają tutaj jakby wprost z oceanu. Zdecydowanie musicie się wybrać na Wall Street, aby poczuć klimat dzielnicy – zabieganych finansistów w garniturach z kawą w kubku na wynos. Wrażenie jak z filmu.

Manhattan Financial District
Nowojorska giełda

2. One World Trade Center i 9/11 Memorial

Obecnie najwyższy budynek Stanów Zjednoczonych powstał na gruzach dwóch wież WTC zniszczonych w tragicznych okolicznościach. Wieża Wolności (pierwotna nazwa drapacza chmur) pnie się w górę na 1776 stóp (ponad 500 m) i rodzi ambiwalentne uczucia. Z jednej strony jest symbolem wytrwałości i hartu ducha, z drugiej – wielu Nowojorczyków po prostu jej nie lubi. Niemniej jednak ją zobaczyć i najlepiej wjechać na platformę obserwacyjną, z której rozpozciera się panorama miasta. Tuż obok One World Trade Center stoi 9/11 Memorial, czyli pomnik i muzeum poświęcone ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Dwie wielkie dziury w ziemi i spływająca w otchłań woda robią ogromne wrażenie. Wokół wypisano nazwiska wszystkich osób, które zginęły tego dnia w tym miejscu.

One World Trade Center9/11 Memorial

3. Central Park

Ta ogromna połać zieleni w sercu wielkiego miasta jest znana chyba każdemu. Central Park jest wielki. Wielki i zielony i trzeba tu być. Trzeba usiąść na trawie, posłuchać śpiewu ptaków i podziwiać drapacze chmur wystające nad drzewami – widok jedyny w swoim rodzaju. Jeżeli starczy mi czasu, wpis o Central Parku zdecydowanie pojawi się na stronie.

Central ParkCentral Park

4. Rockefeller Center i Top of the Rock

Centrum Rockefellera to takie miasto w mieście. Kojarzycie go z pewnością z filmu Kevin sam w Nowym Jorku. Głównie lodowisko oraz posąg Atlasa dźwigającego Planetę. Poza tym, w Rockefeller Center znajduje się siedziba stacji NBC (którą można zwiedzać) oraz świetny punkt obserwacyjny Top of the Rock. Jest to jeden z najlepszych widoków na Manhattan, chociażby dlatego, że widać z niego zarówno Empire State Bulding jak i Central Park.

Widok z Top of the Rock

5. Brooklyn Bridge i DUMBO

Mostu Brooklińskiego przedstawiać nie trzeba. Ta poteżna konstrukcja połączyłą brzegi Manhattanu i Brooklinu już pod koniec XIX wieku i od początku budził ogromne emocje. Dziś jest wizytówką miasta. Mostem można przespacerować się kładką dla pieszych nad dachami samochodów, podziwiać z niej Manhattan oraz Brooklyn i dojść w końcu na wschodni brzeg East River do miejsca zwanego DUMBO (Down Under the Manhattan Bridge Overpass), aby podziwiać zachód słońca nad drapaczami chmur Manhattanu. Jest to jedno z najlepszych miejsc na pocztówkową fotografię z Nowego Jorku.

Co zobaczyć w Nowym Jorku?

6. Battery Park City

Na samym krańcu Dolnego Manhattanu jest park zwany Battery Park (od artylerii, która kiedyś tu stacjonowała). Zielona przestrzeń, tuż nad brzegiem oceanu przyciąga mieszkańców spragnionych wytchnienia i turystów spragnioncych Statui Wolności. Stąd ją już dobrze widać i stąd też startują rejsy na wyspy Liberty (z ową statuą) i Ellis (z muzeum imigracji). Za darmo można stąd przepłynąć promem na Staten Island, z którego też dobrze widać Statuę Wolności. Sam Battery Park jest po prostu przyjemnym miejscem, gdzie można odsapnąć po intensywnym zwiedzaniu pobliskiej Dzielnicy Finansowej.

Battery Park City

7. Washington Square Park i Greenwich Village

Greenwich Village to jedna z najciekawszych części Manhattanu. Swego czasu tutaj rodził się wielkie idee, literatura, sztuka. Tutaj mieszkali i tworzyli m.in. Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Truman Capote, Dylan Thomas czy Jackson Pollock. Charakterystycznem punktem „wioski” jest łuk triumfalny na cześć Jerzego Waszyngtona. Otacza go park oraz liczne kluby, kawiarnie i restauracje. Jedną z najsłynniejszych jest Cafe Wha?, w której karierę zaczynali Bob Dylan czy Bruce Springsteen. Greenwich Village to punkt obowiązkowy dla wielbicieli nowojorskiej muzyki i sztuki, głównie bitników.

Washington Square Park

8. Piąta Aleja

Manhattan przecina siatka ulic biegnących ze wschodu na zachód oraz prostopadłych do nich alei, biegnących z południa na północ. Jedną z tych ostatnich jest słynna Piąta Aleja (5th Avenue). Zaczyna bieg przy wspomnianym wcześniej Washington Square Park i biegnie na północ, wzdłuż Central Parku. Przy jej odcinku w tzw. Midtown stoją sklepy największych światowych marek. Znacie to miejsce głównie z filmu Breafast at Tiffany’s. Ostatnio słynna zrobiła się wieża zwana Trump Tower, którą zbudował i w której mieszka obecny prezydent USA. Z innych ciekawych miejsc przy Piątej Alei polecam Nowojorską Bibliotekę Publiczną i Katedrę św.Patryka.

Piąta AlejaKatedra św.Patryka
Nowojorska Biblioteka Publiczna

9. Museum Mile

Mila muzealna to potoczna nazwa części Piątej Alei pomiędzy ulicami nr 82 i 105. To raj dla miłośników wszelkich muzeów. Rozpoczynając od Metropolitan Museum of Art, czyli jednego z największych muzeów sztuki na świecie, poprzez Muzeum Guggenheima, Muzeum Miasta Nowy Jork, a na Muzeum Sztuki Afrykańskiej kończąc, możemy zaspokoić najgłębsze nawet potrzeby obcowania ze sztuką. W tym pierwszym spotkamy eksponaty Starożytnego Egiptu czy Rzymu, obrazy mistrzów europejskiego malarstwa lub wystawy sztuki azjatyckiej. Muzeum Guggenheiem wyróżnia się niezwykła architekturą oraz bogatymi zbiorami dzieł impresjonistów, post-impresjonistów i artystów współczesnych. A po drodze znajdziemy jeszcze inne ciekawe muzea, na które tutaj niestety nie mam miejsca.

Metropolitan Museum of Art

10. Times Square

Kto nie był, ten marzy, żeby tam być. Kto był, ten wie, że lepiej omijać Times Square szerokim łukiem. Słynny „plac” na skrzyżowaniu Broadwayu i Siódmej Alei, nazwany na cześć słynnej nowojorskiej gazety, która miała tu swoją siedzibę, znają wszyscy. Wystąpił w niezliczony filmach i jest wizytówką miasta. Nie mam wątpliwości, że trzeba tu być (zwłaszcza nocą). Gdy trafiłem tu po raz drugi poczułem się jakby ktoś mnie walnął kijem bejsbolowym w łeb. Ten huk, tłum, pęd są nie do wytrzymania. No ale… to właśnie Nowy Jork w pigułce.

Times Square

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.