Co zobaczyć w Palermo?

Katedra w Palermo

Wybieracie się na Sycylię i jednym z przystanków jest jej stolica? Przeznaczcie na nią więcej niż jeden dzień, bo atrakcji jest mnóstwo. Życie miasta skupia się głównie przy Via Vittorio Emmanuele i Via Maqueda, ale warto z nich zejść i trochę pobłądzić. Na pewno natkniecie się na różne ciekawe zaułki. A w tym poście prezentujemy najpopularniejsze atrakcje Palermo. Zapraszamy do lektury!

1. Cattedrale di Palermo

Jeden z najważniejszych punktów wycieczki po Palermo. Usytuowana przy Via Vittorio Emanuele – jednej z głównych ulic miasta – katedra może być początkiem spaceru po mieście. Obok budynku nie sposób przejść obojętnie. Z zewnątrz zachwyca swoją różnorodnością stylów. Budowana przez wieki jest świadectwem wielu kultur, które odcisnęły swoje piętno na Sycylii. Polecamy wyjść na dach skąd można podziwiać miasto. Płatne 5 euro.

Katedra w Palermo

2. Quattro Canti

Na skrzyżowaniu dwóch najważniejszych ulic Via Maqueda i Via Vittorio Emmanuele, stoją 4 ścięte barokowe budynki. Ich pościnane narożniki są dziełami sztuki, a przedstawiają cztery patronki Sycylii, czterech królów hiszpańskich oraz cztery dzielnice miasta. No i oczywiście cztery fontanny. Nawet jak o nich wcześniej nie wiecie, zwrócicie na Quattro Canti uwagę po prostu idąc ulicą. Gwarantujemy!

Quattro Canti

3. Piazza i Fontanna Pretoria

Przepiękna fontanna ozdobiona wieloma marmurowymi rzeźbami przypominającymi te antyczne, stworzona została w okresie baroku. Stoi na placu o tej samej nazwie tuż obok Palazzo Pretorio – siedziby władz miasta.

Piazza Pretoria

4. Piazza Bellini

Najładniejszy według naszej subiektywnej oceny plac w mieście. Jedyne miejsce, w którym można w spokoju i w cieniu napić się dobrej kawy. Dodatkowo przy placu można podziwiać dwa niezwykłe kościoły: San Cataldo i Santa Maria dell’Ammiraglio (zwany potocznie La Martorana). Zwłaszcza wnętrze tego drugiego jest warte odwiedzenia.

San Cataldo i La Martorana

5. Pałac Normanów

Znajdujący się przy ulicy Vittorio Emanuele, tuż obok Porta Nuova pałac, strzegł niegdyś najważniejszego wejścia do miasta. Pałac był siedzibą królów Sycylii. A jak sama nazwa wskazuje zbudowali go właśnie Normanowie, którzy rządzili Sycylią od XI do XII wieku. Obecnie w pałacu siedzibę ma Sycylijskie Zgromadzenie Regionalne.

Pałac Normanów

6. San Giovanni degli Eremiti, Chiesa di San Giorgio in Kemonia

Dwa kościoły położone jeden przy drugim, niedaleko Pałacu Normanów. Pięć czerwonych kopuł na dachu San Giovanni degli Eremiti jest jednym z najczęstszych widoków na pocztówkach z Palermo. A najlepiej prezentuje się z wieży tego drugiego.

San Giovanni

7. Porta Felice i wybrzeże

Brama portowa usytuowana na drugim końcu Via Vittorio Emanuele. Przez bramę wyjdziemy na miejskie wybrzeże. Betonowe. Można usiąść na ławce i zapatrzeć się w morską toń.

Wybrzeże w Palermo

8. Orto Botanico

Niedaleko Porta Felice znajdują się dwa przepiękne ogrody Villa Giulia oraz Ogród Botaniczny. Pierwszy pełni funkcję miejskiego parku, w którym można usiąść w cieniu na ławeczce. W drugim możemy podziwiać roślinność z całego świata. Od kalifornijskich palm po chińskie olbrzymie fikusy, przypominające drzewa z Władcy Pierścieni. Wstęp do Orto Botanico jest płatny i kosztuje 5 euro.

Ogród botaniczny w Palermo

9. Mercato Vucciria

Targ w wąskiej uliczce, gdzie można kupić zarówno świeże owoce, ryby, sery i przyprawy jak i podziwiać produkty na pięknie wyłożonych straganach. Po cóż jechać na Sycylię jak nie dla jej kuchni?!

Targ w Palermo

10. Katakumby Kapucynów

Znajdujące się w podziemiach klasztoru Kapucynów katakumby to jeden z najdziwniejszych zabytków Palermo. Pochowano tam około 8 tysięcy zmumifikowanych ciał. Spacer podziemiami może dostarczyć wrażeń prosto z filmu grozy.

11. Pałac Zisa

Palazzo della Zisa to oryginalnie pałac myśliwski. Przez wiele lat był letnią rezydencją królów, a obecnie znajduje się tam muzeum sztuki islamskiej. Niezwykle osobliwa budowla znajduje się trochę poza centrum miasta, więc jeżeli nie lubicie chodzić, polecamy wziąć autobus, lub wszędobylską rikszę.

12. Via Vittorio Emmanuele i Via Maqueda

To wokół tych dwóch ulic starego miasta kręci się życie Palermo. Tu znajdują się najciekawsze zabytki, ale też tu zjemy wszystkie przysmaki kuchni sycylijskiej, kupimy pamiątki i zaobserwujemy życie codzienne mieszkańców. Plątanie się w okolicy z pewnością dostarczy wielu ciekawych wrażeń.

Via Maqueda w Palerm


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.