Dune du Pyla: Najwyższa wydma Europy

Dune du Pyla

Z jednej strony krajobraz rodem z Sahary, z drugiej – rozciągający się błękit Oceanu Atlantyckiego. Na szczycie mnóstwo ludzi chowających oczy przed bijącym w nie piaskiem. Dune du Pyla, czyli Wydma Piłata ma wysokość aż 114 metrów, co czyni ją najwyższym tego rodzaju wzniesieniem na Starym Kontynencie.

Dune du Pyla wznosi się na francuskim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w Akwitanii, parę kilometrów na południe od Arcachon. Rozciąga się na długości 3 kilometrów i ciągle się przesuwa na wschód. Efekt – wystające z piasku wierzchołki drzew. Jej prędkość to ok. 5 m na rok.

Na szczyt wydmy można wyjść po schodkach, lub obok schodków. Nie wolno natomiast zjeżdżać z niej na sankach. Można za to zejść do plaży, ale nie radzę, bo powrót na górę jest niezwykle ciężki. Nie dziwota, że nikt oprócz nas nie połasił się na obejrzenie wydmy od strony morza…

Przy głównym wejściu (tym, gdzie znajdują się schodki) można zostawić samochód na płatnym parkingu. Choć pierwsze 30 min jest darmowe, na pewno nie starczy nikomu czasu. Niezmotoryzowani mogą dojechać z Arcachon autobusem, lub popularnym tutaj rowerem.

Dune du Pyla, Ocean Atlantycki
Dune du Pyla, Aquitaine

Dune du Pyla: Informacje praktyczne

Gdzie: Dune du Pyla, Route d’Arcachon à Biscarrosse, 33260 La Teste-de-Buch, Francja ‎
Więcej: www.ladunedupilat.com


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.