Murter? A gdzie to jest?

Murter

Chorwacja ma ponad tysiąc wysp. Murter to jedna z tych mniej znanych. Nie ustępuje jednak innym urodą. Położona w połowie drogi między Zadarem i Szybenikiem staje się idealnym miejscem wypadowym do zwiedzania Dalmacji, a także świetną miejscówką na wypoczynek. Na wyspie znajduje się parę kempingów oraz prywatne kwatery do wynajęcia. Dodatkowym atutem jest to, że można na nią wjechać samochodem, przez most zwodzony w miejscowości Tisno.

Szczerze powiedziawszy na wyspie Murter dużo zwiedzania nie ma. Są tu cztery miejscowości – Murter, Tisno, Betina oraz Jezera. Wszystkie bardzo do siebie podobne, z wąskimi uliczkami i typowymi dalmackimi zabudowaniami. Warte odwiedzenia, zatrzymania się na kawę czy cevapcici.  Nie spędzimy w nich jednak dłużej niż godzinę – dwie.

Po co więc jechać na Murter? Dla przyrody, dla lazuru Adriatyku, no i dla mniejszych tłumów niż na Hvarze czy Riwierze Makarskiej. Pod tym względem to dobry wybór na lato. Owszem, jest dużo ludzi, ale do zniesienia.

Murter na ChorwacjiWody Murteru

No i jeszcze Kornati… Niezwykle malowniczy archipelag niezamieszkałych wysp. Ba! Praktycznie pozbawionych roślinności. Murter to zdecydowanie najlepsza baza wypadowa na rejs do Parku Narodowego Kornati. Cena ok. 200 kun.

Popularne są też rejsy własnym lub wypożyczonym jachtem. Murter jest piękny i świetnie przystosowany do tego typu turystów. Na wyspie znajdują się trzy mariny. Niemniej nawet posiadając własny jacht czy łódkę, za wstęp do Parku Narodowego Kornati zapłacimy także ok. 150 kun.

Kornati widziane z MurteruKornati widziane z Murteru

Jak dojechać na Murter?

Najlepiej własnym samochodem. Z autostrady A1 zjeżdżamy na Otok Murter i w miejscowości Tisno wjeżdżamy przez most zwodzony na wyspę. Zgubić się na niej nie zgubimy, gdyż jest bardzo mała. Na wyspę dotrzemy także autobusem z Szybeniku.

Noclegi

Na wyspie znajdziemy prywatne kwatery, zwłaszcza w miejscowości Murter. Ceny w sezonie wahają się od 20-40 euro za dobę. Trzeba negocjować. Hotele o wyższym standardzie znajdują się przede wszystkim w Tisno, np. Hotel Borovnik. Polecam jednak kempingi. My nocowaliśmy na kempingu Slanica (44 Kn/os). Przyjemnie, nietłoczno i piasek pod stopami! Aktualne ceny i więcej informacji znajdziecie na stronie Slanica-Camping.

Co zobaczyć na Murterze?

Przede wszystkim piękne wybrzeże i plaże. Zdecydowanie też pobliski Park Narodowy Kornati. Można odwiedzić miasteczka Murter czy Betina, lub wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Szybeniku lub Zadaru.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.