Sztokholm: Muzeum Okrętu Waza

Muzeum Okrętu Waza

Chyba każdy chłopiec choć przez chwilę marzył o tym, żeby zostać marynarzem. A najlepiej piratem. Takim co pływa wielkimi okrętami, podobnymi do Czarnej Perły z Piratów z Karaibów. Niestety, takie okręty już nie istnieją. Ostał się tylko jeden… Okręt Waza – niezwykły eksponat muzealny, który podziwiać można w Sztokholmie.

Historyczne wodowanie

W 1626 roku, niespełna trzy dekady przed Potopem Szwedzkim, król Gustaw II Adolf zlecił budowę  galeonu, który miał wziąć udział w inwazji na Polskę. Dwa lata później powstał okręt ogromny i niezwykle piękny. Jego pierwszy rejs był celebrowany z wielką pompą. Na oczach tysięcy mieszkańców Sztokholmu, Waza odbił od brzegu i… nie wypłynął nawet z portu. Galeon był zbyt wąski jak na swoje rozmiary i przez to poszedł na dno. Ówcześni nie wiedzieli jak dzięki tej katastrofie zyska ludzkość w przyszłości.

Muzeum Okrętu Waza

Wrak statku przeleżał na dnie sztokholmskiego portu 300 lat, nietknięty. Dokładnie w 1956 roku, Waza został odnaleziony i podjęto próbę jego wydobycia. Próba udała się w 1961 roku, kiedy to przy wiwatach tłumów (prawie takich jak podczas pierwszego rejsu), galeon został wyciągnięty z wielką ostrożnością. Nurkowie wykopali pod wrakiem sześć tuneli, przez które przeciągnęli stalowe liny. Następnie wypompowano wodę ze środka okrętu i wydobyto wrak na światło dzienne.

Paradoksalnie, dzięki tej katastrofie archeolodzy zdobyli ogromną wiedzę nie tylko o statku, ale także o życiu codziennym XVII wieku. Liczne rzeźby, malowidła i przedmioty znajdujące się wewnątrz wraku pomogły w odtworzeniu ówczesnego Sztokholmu.

Muzeum Okrętu Waza

Obecnie okręt Waza znajduje się w Muzeum Okrętu Waza na wyspie Djurgården w Sztokholmie. Kadłub statku zajmuje prawie całą powierzchnię budynku i robi niesamowite wrażenie. Zwłaszcza, że aż w 90 % jest autentyczny! Poza okrętem muzeum posiada ekspozycje dotyczące historii Wazy i jego zatonięcia, a także rekonstrukcję życia XVII-wiecznego Sztokholmu. Na początek prezentowany jest również film o wydobyciu wraku.

Informacje praktyczne

Gdzie: Vasamuseet, Galärvarvsvägen 14, SE-102 52 Stockholm
Wstęp: dorośli 130 SEK, studenci 100 SEK, dzieci do lat 18 – wstęp darmowy (1 SEK = 0,47 PLN)
Godziny otwarcia: wrzesień-maj 10:00-17:00 (środy 10:00-20:00), czerwiec-sierpień 8:30-18:00,
Inne: Od września do maja w środy od 17:00-20:00 dorośli płacą 100 SE, z Kartą Sztokholmską wstęp darmowy. Wejście od strony Nordiskamuseet.
Więcej: www.vasamuseet.se


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.