Najpiękniejsze miasta Europy – Ranking

najładniejsze miasta europy

Które miasto Europy jest najładniejsze? Przedstawiam bardzo subiektywny ranking. Subiektywny, gdyż jedyną wytyczną było to jakie wrażenie zrobiło miasto na mnie. No cóż. Bardziej obiektywne znajdziecie gdzie indziej. Tutaj przedstawiam swoje Top 10. W zestawieniu znalazły się aż trzy miasta włoskie i aż jedno polskie. Brałem pod uwagę tylko miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Zapraszam!

10. Wiedeń

Stolica Austrii urzekła mnie przede wszystkim dużymi przestrzeniami i parkami. Wydaje się to być świetne miasto do mieszkania. Ponadto jest niesamowicie zadbane, a wszystkie zabytki i kamienice odnowione. Moim ulubionym miejscem Wiednia to jednak Schonbrunn – pełny turystów, którzy jednak rozpraszają się wśród hektarów pałacowych parków.

Pałac Schonbrunn w Wiedniu

9. Madryt

Pomimo wielkomiejskiego zgiełku, Madryt jest kameralny. Liczne kafejki i restauracje usadowione na placach i placykach robią wrażenie małomiasteczkowości. Szybko zresztą zakłóconej przez chociażby Gran Via. Od zgiełku można też odpocząć w wielu parkach w tym pięknym Retiro lub ogromnym Casa de Campo. No i jeszcze najlepsze w Europie muzea z Prado na czele. Nic więcej nie trzeba.

Madryt na fotografiach

8. Bolonia

Czerwone dachy i arkady to znak firmowy Bolonii. Trochę niedocenianego, a jakże pięknego miasta położonego w równie niedocenianym regionie Emilia-Romania. Długo „walczyła” o miejsce w rankingu z Florencją. Kameralność i świetna pizza przeważyły i Bolonia znalazła się na ostatnim miejscu, a jednak wyprzedzając mnóstwo innych miast Europy.

Co zobaczyć w Bolonii

7. Wrocław

Jedyne polskie miasto, które znalazło się w rankingu. Mocno walczyło zarówno z Krakowem, jak i Gdańskiem. Zdecydował rynek, który według mnie jest ładniejszy od Krakowskiego. Dlaczego? Nie wiem… Może to te krasnoludki 🙂

Wrocław

6. Londyn

Największe miasto Starego Kontynentu może odpychać swoim ogromem, hałasem i pędem. Niemniej jednak jego centrum może się podobać. Budynki Parlamentu, opactwa Westminsterskiego, kładka nad Tamizą, katedra św.Pawła – przepiękne! No i parki. Moim ulubionym jest St.James’s Park. A no i świetne muzea z Muzeum Historii Naturalnej i British Museum na czele.

Londyn na fotografiach

5. Wenecja

Chyba najbardziej turystycznie zatłoczone miasto świata. Wystarczy jednak skręcić w jedną z uliczek by uniknąć tłumów. A sposób na zwiedzanie? Trzeba się po prostu zgubić. Wtedy można trafić w najbardziej romantyczne miejsca Wenecji, gdzie żaden tłum nas nie znajdzie. Może trochę cliché, ale Wenecja jest na pewno jednym z najładniejszych miast świata.

Wenecja

4. Praga

Długo się zastanawiałem czy Praga nie jest przypadkiem najładniejszym miastem Europy. Na pewno to miano dzierży w Europie środkowo-wschodniej. Dlaczego? Nie powiem. Pojedzcie i się przekonajcie. Atmosfera stolicy Czech jest niepowtarzalna. No i to czeskie piwko na brzegu Wełtawy. Ehh…

Hradczany nocą

3. Rzym

Wieczne Miasto to jednak moje ulubione miejsce na Starym Kontynencie. Z jednej strony wielkomiejski zgiełk i gwar, z drugiej – typowo południowy luz i uśmiech na twarzach Rzymian. No i słońce! Mnóstwo słońca, w którym można się ogrzać np. na Schodach Hiszpańskich. Gdy praży za mocno polecam schować się w cieniu drzew na Forum Romanum. Atmosfera starożytności jest tutaj wręcz namacalna. A najpiękniejszy widok jest zdecydowanie z kopuły Bazyliki św.Piotra.

Rzym i Watykan

2. Lizbona

Stolica Portugalii pięknie położona na wzgórzach nad rzeką Tag robi piorunujące wrażenie, zwłaszcza gdy patrzy się na nią z jednego z wielu punktów widokowych. Nie ma chyba drugiego tak pięknie położonego miasta. Czerwone dachy dzielnicy Alfama i jej wąskie uliczki są symbolem miasta i tym, dla czego tylu ludzie ciągnie do Lizbony. Być może zajęła by pierwsze miejsce gdyby nie…

Lizbona w 2 dni

1. Barcelona

Góry, morze, plaża, gotyk, wąskie uliczki starego miasta i szerokie arterie dzielnicy Eixample z górującą nad nimi świątynią Sagrada Familia. Wszędobylski Gaudi, Domenech i Montaner, Joan Miro i Lionel Messi… tak tak, nic dziwnego, że stolica Katalonii to jedno z najchętniej odwiedzanych miast świata! Wybór bardzo subiektywny, ale obiektywnie rzecz biorąc… Barcelona i tak byłaby na szczycie 🙂

Wschód słońca nad Barceloną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.