Szkodra w Albanii

Szkodra w Albanii

Szkodra to największe miasto na północy Albanii, położone nad Jeziorem Szkoderskim, tuż przy granicy albańsko-czarnogórskiej. Jest pierwszym przystankiem dla turystów podróżujących do Albanii z Czarnogóry. Miasto samo w sobie nie jest zbyt atrakcyjne. Nie posiada wiele zabytków i praktycznie nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej.

Szkodra została założona przez Ilirów ok III w p.n.e. i była stolicą ich królestwa aż do 168 r. n.e. kiedy to została zajęta przez Rzymian. Po upadku cesarstwa tereny te przeszły pod władanie Słowian, a potem miasto znalazło się w rękach Wenecji. W XV w. jak duża część Bałkanów, Szkodra została wcielona do Imperium Osmańskiego, pod którego rządami pozostała aż do XX w. Miasto było centrum ruchów nacjonalistycznych i wyzwoleniowych. To tutaj ukazały się pierwsze albańskie gazet. Podczas wojen bałkańskich miasto przechodziło z rąk do rąk, aż w trakcie I Wojny Światowej trafiło w granice Austro-Węgier. W 1920 roku, Szkodra ostatecznie została wcielona do Albanii.

Obecnie Szkodra to przede wszystkim blokowiska i ruiny paru zabytków, m.in wznoszącej się nad miastem twierdzy Rozafa czy katedry św. Stefana. Jest to także baza wypadowa nad pobliskie Jezioro Szkoderskie. Albania jednak dopiero poznaje turystykę, zabytki są więc zaniedbane, zresztą jak całe miasto. Warto go jednak odwiedzić, aby choć trochę przenieść się w czasie. Już niedługo pewnie nie będzie to możliwe, gdyż także Albania coraz bardziej upodabnia się do reszty krajów europejskich.

Ulice Szkodry

Szkodra: Informacje praktyczne

Dojazd do Szkodry

Dojazd od Czarnogóry samochodem jest dość interesujący. Dopiero niedawno zbudowano drogę ze Szkodry do
przejścia w Hani i Hotit. Asfalt jest więc nowiutki i przyjemnie się jedzie, ale nie wszędzie. Trzeba uważać na tymczasowe braki w asfalcie, a także albańskich kierowców. Ponadto Szkodra ma połączenie autobusowe z Tiraną oraz czarnogórskim Ulcinjem, a także kolejowe z Tiraną.

Noclegi w Szkodrze

W mieście nie ma dużej bazy noclegowej. Jest parę hoteli, w miarę tanich. M.in. Grand Hotel Europa – o najwyższym standardzie, czy Hotel Colosseo. Z tańszych opcji to hostel Mi Case es Tu Casa gdzie znajdziemy nocleg za ok. 50 zł za noc. Inną opcją jest znajdujący się za miastem, ale tuż nad brzegiem jeziora camping Lake Shkodra Resort. Prowadzony przez angielsko-albańską parę jest miejscem bardzo zadbanym i przyjemnym, a nocleg kosztuje jedyne 5 euro.

Inne

W mieście dość łatwo się zgubić. Główna trasa od granicy do Tirany na szczęście jest dość prosta. Trzeba uważać na rowerzystów, których w mieście jest mnóstwo i jeżdżą jak chcą, także pod prąd. Uwaga także na rondach – zwłaszcza na pieszych. Pomimo iż miasto sprawia wrażenie niebezpiecznego i zaniedbanego, Szkodra jest ponoć bardzo bezpiecznym i przyjaznym miejscem. Albańczycy są raczej uśmiechnięci i pogodni.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.