Szybenik: niedoceniana perełka Dalmacji

Szybenik

Gdzieś w połowie drogi z popularnego Zadaru do wielkomiejskiego Splitu, leży jedno z bardziej uroczych miasteczek Chorwacji. To Szybenik – często pomijany przez turystów pędzących na Riwierę Makarską, do Dubrownika, lub pobliskiego Parku Narodowego Krka. Warto jednak ten pęd na chwilę zatrzymać i choćby godzinę lub dwie poświęcić na spacer między wąskimi uliczkami Szybenik.

Z jednej strony lazurowy Adriatyk, z drugiej – góry. Do takiego widoku z pewnością przyzwyczaili się już wszyscy odwiedzający tę część Chorwacji. Co wyróżnia Szybenik pośród wielu miast i miasteczek Dalmacji? Otóż w przeciwieństwie do rzymskich lub greckich osad, miasto zostało założone przez Chorwatów i przez niedługi okres był nawet siedzibą ich króla.

Poza tą jedną różnicą, Szybenik to typowe chorwackie miasto, gdzie między wąskimi uliczkami uwijają się kelnerzy, unoszą się zachęcające zapachy, a turyści wylegują się na nabrzeżu rozkoszując się przyjemną morską bryzą i malowniczym zachodem słońca. Mniej tłoczny od Dubrovnika czy Makarskiej, a lokalizacja w centrum Dalmacji robi z Szybeniku idealną bazę wypadową zarówno na północ, jak i na południe.

Co zobaczyć w Szybeniku?

Zdecydowanie warto odwiedzić Katedrę św.Jakuba, jeden z najciekawszych zabytków miasta. Budowla wznosi się w centum i łatwo rozpoznać ją po charakterystycznej kopule. Warto też wejść do środka, aby zobaczyć ciekawe sklepienie przypominające łódź obróconą do góry dnem.

Z niespokojnych czasów, gdy o miasto walczyły Wenecja, Turcja i Bośnia, pochodzę aż cztery twierdze. Najciekawszą z nich jest twierdza św. Anny, z której przepięknie widać całe miasto. Warto także wspiąć się na twierdzę sv.Mihovila (wstęp 20 kun).

A najlepiej po prostu poplątać się po uliczkach starówki, zgubić się na chwilę, odpocząć na nabrzeżu i chłonąć dalmacką atmosferę, czyli połączenie słowiańskości z klimatami śródziemnomorskimi. Moim zdaniem połączenie idealne.

Jak dojechać do Szybenika?

Samochód: Szybenik znajduje się przy Magistrali Adriatyckiej, między Zadarem, a Splitem. Po Dalmacji najłatwiej chyba przemieszczać się samochodem, gdyż wszystkie ważne miejscowości łączy właśnie ta trasa.

Pociąg: Raczej średni środek komunikacji w Chorwacji.

Autobus: Z Zadaru do Szybenika autobus jeździ średnio co pół godziny. Ze Splitu bardzo podobnie.0 thoughts on “Szybenik: niedoceniana perełka Dalmacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.