Z wizytą w Kłodzku

Kłodzko

Stary gotycki most, reprezentacyjny ratusz i wznosząca się nad miastem potężna fortyfikacja. Tak w telegraficznym skrócie można przedstawić Kłodzko – niewielkie miasto, od którego nazwę wzięła cała słynna kotlina. Nie sposób go pominąć wybierając się w stronę charakterystycznego wyrostka na mapie Polski.

Centrum Kłodzka

Wizytę w Kłodzku zaczynamy od jego najbardziej charakterystycznego zabytku – gotyckiego mostu św. Jana. Wiele publikacji nazywa go miniaturowym mostem Karola. Trochę analogii jest, to prawda. Jednak ten most w Kłodzku jest starszy od swojego praskiego kolegi. Pochodzi z końcówki XIV wieku i łączy dwa brzegi Kanału Młynkówka – odnogi Nysy Kłodzkiej. Niezwykle fotogeniczne miejsce.

Stary most gotycki w KłodzkuJesień w Kłodzku

Idąc w górę (w stronę wspomnianych budynków) dojdziemy do drugiego z wymienionych zabytków – ratusza. Wielki neorenesansowy gmach zajmuje prawie cały rynek. Tak, że w zasadzie nie ma rynku – jest ratusz. Ratusz w Kłodzku jest dużo młodszy od mostu, po którym do niego trafimy. Budowla pochodzi z końca XIX wieku i służy władzy miasta do dziś.

W ścianie ratusza wbudowana jest tablica upamiętniająca powrót Kłodzka do Polski. Przykuła moją uwagę, gdyż zacząłem zastanawiać po ilu latach to miasto „wróciło”. I nie znalazłem prawidłowej odpowiedzi. Kłodzko bowiem należało jeszcze do Piastów Śląskich, ale od wieków znajdowało się to pod czeskim, to pod niemieckim władaniem. Pewnie kłodzcy patrioci mnie zaraz zjedzą… więc idziemy dalej, wyżej.

Twierdza Kłodzko

Wspinając się na szczyt dochodzimy do Twierdzy Kłodzko. Jest to jedna z największych i najlepiej zachowanych budowli fortyfikacyjnych w Polsce. Zewnętrznym wyglądem nie powala, ale rozmach z jakim została zbudowana robi wrażenie. Wzniesiono ją w XVI i XVII w. na miejscu wcześniejszych kłodzkich warowni. Zajęta i przebudowana przez wojska pruskie, przez długie lata służyła jako ciężkie więzienie. Dzisiaj służy jako niezwykła atrakcja turystyczna, którą zwiedzając można poczuć ducha przeszłości.

Jak to? Tylko trzy zabytki? Jeżeli Wam mało to po prostu pospacerujcie po mieście. Jest wyjątkowo klimatyczne, a zwłaszcza jego najstarsza część. Znajdziemy w nim mnóstwo ciekawych zabytków, świadków historii (nie tylko Polski), a także klimatycznych zaułków, kawiarni czy restauracji.Tygodnia w Kłodzku raczej nie zaplanuję, ale jeden dzień jak najbardziej. Zdecydowanie jedno z ładniejszych i ciekawszych miejsc w południowej Polsce!

Ratusz w Kłodzku
Ratusz w Kłodzku
Twierdza KłodzkoTwierdza Kłodzko


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.