Albania dla kierowców

Albańska autostrada

Stan albańskich dróg jest coraz lepszy. Główne trasy między największymi miastami mają w większości nowe nawierzchnie, są szerokie i jest nawet kawałek autostrady na trasie Szkodra-Tirana. A raczej pseudo-autostrady, z której można zjechać w każdej chwili, a nawet zawrócić… Na pozostałe drogi, bez samochodu 4×4 lepiej się nie wybierać. Zwłaszcza kręte, górskie trasy to nie lada wyzwanie.

Dokumenty

Kierowcy, żeby wjechać do Albanii potrzebują zielonej karty, którą można za darmo wyrobić u ubezpieczyciela. Co do ubezpieczenia assistance, nie obowiązuje ono na terenie Albanii, gdyż polskie agencje nie posiadają umów z tymi albańskimi. Jadąc pożyczonym samochodem należy mieć przy sobie poświadczony przez właściciela, lub wypożyczalnię dokument. Dowód rejestracyjny nie wystarczy.

Paliwo

W Albanii stacje benzynowe są co krok. Większość jednak odstrasza. Lepiej tankować na stacjach sprawdzonych firm. Litr benzyny bezołowiowej kosztuje ok. 180 leków, czyli 1,30 (stan na 2012).

Drogi w Albanii

W bardzo dobrym stanie jest droga ze Szkodry do Tirany. W samej Szkodrze trzeba mieć jednak oczy dookoła głowy. Tu i ówdzie może wyskoczyć na drogę pieszy, rowerzyści jeżdżą pod prąd, a kierowcy nie zważają na żadne przepisy. Lewy pas służy przede wszystkim do parkowania, a chodnik za śmietnik.

W Tiranie jest już ciut lepiej, choć albański styl jazdy ciągle daje się we znaki. Miasto jest też słabo oznakowane, trzeba się pilnować, żeby dobrze skręcić.

Trasa z Tirany do Elbasan nie jest dla mięczaków. Niezwykle kręta droga prowadzi ostro pod górę i w jest nijak zabezpieczona. Dodatkowo, co chwila zza zakrętu wyskakuje wyprzedzający pojazd. Średnia prędkość to 30 km/h. Zjazd do miasta Elbasan jest równie uciążliwy. Stamtąd do granicy z Macedonią jest już ok.

Albański styl jazdy

Styl jazdy Albańczyków pozostawia wiele do życzenia.  Szerokie drogi zaprojektowane są chyba z myślą o wyprzedzających gdzie popadnie kierowców. Trzeba uważać na wozy i traktory. W miastach dodatkowo dochodzą jeżdżący pod prąd rowerzyści i piesi, którzy nie patrzą czy coś jedzie, śmiało kroczący przez środek ronda.

Zobacz też post na ten temat: Jazda po Albańsku.

Przepisy drogowe w Albanii

Teren zabudowany: 50 km/h
Poza terenem zabudowanym: 90 km/h
Autostrady: 130 km/h
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi: 0,00 ‰

Albańska stacja benzynowa
Albańska stacja benzynowa
Ulice Szkodry
Ruch uliczny w Szkodrze
Albańska myjnia
Myjnia samochodowa


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.