Ceny we Włoszech

Ceny we Włoszech

Od 2002 roku walutą Włoch jest euro (1 euro = 100 eurocentów). Ku niepocieszeniu wielu obywateli euro zastąpiło lira włoskiego, który obowiązywał na terenie dzisiejszych Włoch już od średniowiecza.

1 euro = 4,20 zł

Według wielu Włochów, wraz z odejściem lira, odszedł dobrobyt. Ceny wzrosły, a płace pozostały na tym samym poziomie. Kryzys coraz bardziej się pogłębia i można go odczuć zwłaszcza rozmawiając z mieszkańcami włoskiego południa, którzy z nostalgią wspominają dawne czasy kiedy to Italia była jednym z najpotężniejszych krajów świata.

Również dla Polaków ceny we Włoszech są wygórowane. Nie każdy może sobie pozwolić na wyjście do restauracji lub spanie w hotelu. Hostele w miastach to koszt ok. 20 euro, campingi w sezonie ponad 10. Paliwo jest jednym z najdroższych w Europie (choć i tak już staniało), a o autostradach lepiej nie wspominać. Za odcinek z granicy austriackiej do Wenecji zapłacimy aż 17 euro! (parę lat temu było 11). Aby dojechać z Wenecji do Rzymu trzeba mieć w kieszeni dodatkowo 50 euro!

Żywność najlepiej kupować w supermarketach. Najtańsze są oczywiście makaron i wino. W dobrej cenie znajdziemy również oliwę z oliwek czy ser mozarella. Najlepszy to ten mozarella di bufala, ale o tym w poście „Parę słów o włoskiej kuchni„.

Warto pamiętać, że w większości barów i knajpek płaci się również za stolik. Ta sama kawa przy barze kosztuje 1 euro, a przy stoliku 2 ! No i mogą być problemy z płatnością kartą. Nawet jeżeli jest terminal, część małych sklepików twierdzi, że zepsuty 🙂

Przykładowe ceny we Włoszech

Woda (1,5 l) – 0,30 EUR
Ziemniaki (1 kg) – 1,50 EUR
Bułki (1 kg) – 4,00 EUR
Piwo (0,5 l) – 1,20 EUR
Wino Chianti (0,75 l) – 4,50 EUR
Spaghetti Barilla (500 g) – 0,70 EUR
Oliwa z oliwek Monini (1 l) – ok. 5,00 EUR
Mozarella (1 kg) – ok. 10,00 EUR

Kawałek pizzy – 1,50 EUR
Espresso – 1,00 EUR
Cappuccino – 1,50 EUR

Paliwo 95 (1 l) – ok. 1,70 EUR


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.