Co zobaczyć na Gozo?

Co zobaczyć na Gozo

Gozo to niewielka wysepka należąca do Malty i oddalona od niej o niecałe pół godziny rejsu. Będąc na Malcie warto odwiedzić także Gozo. Zwłaszcza, że mimo niewielkich rozmiarów posiada mnóstwo atrakcji. Zarówno tych naturalnych, jak stworzonych przez człowieka. Dzisiaj prezentujemy te najciekawsze.

Na Gozo można dostać się promem z maltańskiej Cirkewwy. Kursuje mniej więcej co 30-45 minut w zależności od sezonu. Czas rejsu do portu Mgarr to około 30 minut, a koszt 4,60 euro (płatne w drodze powrotnej). Ceny biletów komunikacji miejskiej są takie same jak na Malcie (2,60 euro za bilet całodobowy). Niestety trzeba kupić osobny, gdyż na Gozo nie są uznawane bilety z Malty.

1. Victoria

Stolica i największe miasto na wyspie, a zarazem główny węzeł komunikacyjny. Chcąc dojechać gdziekolwiek na wyspę, podróż należy rozpocząć i skończyć właśnie w Victorii. Samo miasto zainteresowało nas ciekawą zabudową – nie wiedzieć czemu pierwsze skojarzenie to Kuba i Hawana. Na każdym kroku zarówno na Malcie jak i na Gozo widać wielokulturowość. Ślady w Victorii pozostawili Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie, Hiszpanie, Brytyjczycy i wiele innych narodowości.

Victoria na Gozo

Samo miasto ma dla zwiedzających wiele różnorodnych zabytków. Cytadela – górująca nad miastem i zarazem całą wyspą, kiedyś stanowiła schronienie dla mieszkańców przed najeźdźcami. Obecnie subiektywnie największa atrakcja miasta i najlepszy punkt widokowy Victorii na niemalże całą wyspę. Na terenie Cytadeli znajduje się Katedra św Marii. Wzniesiona prawie w całości za pieniądze mieszkańców, jako świadectwo ich religijności. Środków jednak zabrakło na kopułę – dlatego spacerując po murach Cytadeli nie da się nie zauważyć braku tej części budowli. Wewnątrz – na płaskim suficie Antonio Manuele wykonał malunki, które tworzą iluzję kopuły. Trik Reppublika – główna ulica miasta, przy której znajdują się dwie opery oraz m.in. Piazza Indepenza – serce miasta, gdzie na targu można kupić wszystko i nic. Bazylika św. Jerzego i plac przed kościołem o tej samej nazwie, gdzie można zatrzymać się na obiad i podziwiać piękno tego urokliwego miasta z dala od zgiełku ulic. Bazylika zbudowana w stylu barokowym posiada kopię baldachimu Berniniego z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Warto jeszcze zajrzeć na Piazza San Frangisk, który doskonale oddaje chaos jaki panuje na maltańskich drogach.

2. Mġarr

Port, do którego przypływa prom z Malty. Nad miastem, na wzgórzu znajduje się Fort Chambray. Na zachód od Mgarru znajduje się jedyny wąwóz na Gozo – Mgar Ix Xini i skalista zatoczka.

Port Mgarr na Gozo

3. Xewkija

Widoczna ze wszystkich niemalże zakątków Gozo dzięki kościołowi św. Jana Chrzciciela, który posiada trzecią co do wielkości kopułę w Europie. Z ciekawostek – Xewkija jest najstarszą wsią na Gozo.

Xewkija

4. Klify Ta’Cenc

150-metrowe klify powinny być obowiązkowym punktem wycieczki. Są nieco niedostępne. Aby się do nich dostać z przystanku trzeba poprzedzierać się kawałek przez zarośnięte już ścieżkami. Widoki jednak wynagradzają wszystko.

Klify Gozo

5. Xlendi Bay

Malownicza zatoka, która nie ma sobie równych na Gozo. Niedaleko znajduje się Xlendi Tower – najstarsza strażnica na Gozo i jednocześnie wieża widokowa.

6. Dwejra i Azure Window

Miejsce świetnie znane fanom Gry o Tron. Kręcono tu sceny Dothrackiego wesela Daenerys. Dwejra jest jednak nie tylko dla fanów serialu. Ogromny, 100-metrowy łuk skalny zrobi wrażenie na każdym. Warto wybrać się tam zwłaszcza na zachód słońca.

Azure Window na Gozo

7.Għarb

Sanktuarium Ta’Pinu, które jest miejscem pielgrzymek Maltańczyków widać już z daleka. Jest to jedyna atrakcja w tym miejscu, jednak ze względu na położenie, roztacza się z niej piękny widok.

8. Świątynie Ġgantija

Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO dwie świątynie kultu płodności mające ponad 5000 lat! Jedne z najstarszych budowli sakralnych świata, do dziś budzące kontrowersje i zainteresowanie archeologów. Niektóre kamienie mają ok. 6 m wysokości, a prawdopodobnie pierwotnie były jeszcze wyższe. Świątynia składająca się z dwóch części – północnej i południowej pochodząca z IV w.p.n.e. Ze względu na ogromne bloki kamienne nazwano ją Świątynia Gigantów.

Ġgantija megalithic temple complex

10. Calypso Cave

To tutaj według mitów Kalipso przez siedem lat więziła Odyseusza. Ciekawszy od samej jaskini, która swoja drogą się zawaliła, jest widok na plażę Ramla Bay.

Ramla bay - Gozo, Malta

Pomimo tego, że Gozo ma zaledwie 67 km2, to w każdym zakątku wyspy można znaleźć coś dla siebie. Zapierające dech w piersiach klify i zatoczki, urokliwe i kameralne plaże oraz małe miasteczka i wsie, gdzie życie płynie własnym, powolnym rytmem.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.