Co zobaczyć w Kampanii?

Co zobaczyć w Kampanii

W cieniu Wezuwiusza pełno zabytków i atrakcji. Zarówno tych antycznych jak i młodszych. Pełno też ciekawostek geograficznych i pięknych widoków. Jeżeli wybieracie się do Neapolu, warto przeznaczyć na niego chociażby 5 dni, żeby zwiedzić także niezwykle ciekawą okolicę. A oto nasza propozycja co zwiedzić w okolicach Neapolu.

1. Pompeje

Słynne wykopaliska u stóp Wezuwiusza to obowiązkowy punkt wycieczki. Miasto zniszczone przez historyczny wybuch wulkanu przetrwało pod popiołem i dziś dostarcza nam wielu informacji o życiu w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Stojące w całości domy, ruiny świątyń, amfiteatr i przede wszystkich ciekawe wnętrza. To wszystko możemy podziwiać zwiedzając Pompeje. Wstęp na teren wykopalisk to koszt 11 euro. Na spacer pomiędzy ruinami dobrze przeznaczyć przynajmniej 3 godziny.

Pompeje

2. Wezuwiusz

Sprawca katastrofy jaka spotkała mieszkańców wspomnianych Pompei, a także Herkulanum. To w jego cieniu toczy się życie w Neapolu i jego okolicach. To szczyt słynnego wulkanu dumnie i samotnie wznosi się nad regionem przyciągając rzesze turystów. Co ciekawe, żyzne gleby na zboczach Wezuwiusza przyciągają także rolników, których władze chcą odwieść od tego niebezpiecznego regionu. Wybuch mógłby spowodować ogromne straty. Na szczyt Wezuwiusza można wejść. Najlepiej dojechać busikiem z Pompejów. Koszt ok. 10 euro, plus koszt wstępu na teren parku – również 10 euro.

Wezuwiusz

3. Capri

Niewielka wyspa jakieś 1,5 godziny rejsu od Neapolu. Jej górzyste ukształtowanie oraz lazurowa woda przyciąga turystów z całego świata. Głównie tych bardziej zamożnych. W sezonie tłoczno, poza sezonem pusto. Polecamy styczeń. Temperatura ok. 20 stopni, piękne słońce i całe Capri dla nas. Można wyjechać kolejką do górnej części miasteczka Capri i przespacerować się na drugą stronę wyspy gdzie znajdziemy dwie samotne skały zwane Faraglioni di Capri. Rejs z Neapolu to wydatek ok. 25 euro w dwie strony.

Port CapriCapri

4. Pozzuoli

Pomijane w przewodnikach miasto na zachód od Neapolu szczyci się głównie Amfiteatrem Flawiuszy ze świetnie zachowanymi podziemiami. Poza amfiteatrem jest też przyjemna marina z najlepszą kawą w regionie! No i ciekawa solfatara, ale to już osobna pozycja w tym zestawieniu. Wstęp do amfiteatru Flawiuszy: 4 euro.

Amfiteatr Flawiuszy w PozzuoliAmfiteatr Flawiuszy w Pozzuoli

5. Campi Flegrei

Wezuwiusz to jedno, superwulkan znajdujący się pod Kampanią to drugie. Tu i ówdzie wyziewa gorącą wodę i opary siarki. Obszar nazwano Campi Flegrei czyli ogniste pola. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Solfatara w kraterze nad Pozzuoli. Wstęp: 7 euro. Więcej o tym diabelskim miejscu poczytacie tutaj.

Solfatara w Pozzuoli

6. Amalfi

Jakieś 60 km na południe od Neapolu znajduje się jedno z najpiękniejszych wybrzeży w Europie. To wybrzeże Amalfi, gdzie do stromego zbocza „przymocowane” zostały malownicze miasteczka. Najważniejszym z nich jest samo Amalfi. Od rzymskiej kolonii przez wieki rozwijało się pod panowaniem różnych władców. Dziś władają nim turyści. Miejscowi są nastawieni głównie na nich. Niemniej jednak przyjemnie jest pospacerować się zabytkowymi uliczkami miasta lub usiąść na kawę w miejscowej kafejce.

Amalfi

7. Positano

Mniejszy sąsiad Amalfi lecz chyba bardziej spektakularny. Positano widzieliście już pewnie wiele razy nawet o tym nie wiedząc. Zdjęcie kolorowych domów na stromym zboczu opadającym do morza często gości w folderach promujących Italię. Do Positano, a także Amalfi można z Neapolu dojechać zwykłym autobusem. Podróż trwa ponad godzinę ze względu na kręte i wąskie drogi.

Positano
Fotografia: Eric Hossinger, źródło: Flickr.com

8. Sorrento

Popularny wśród VIP-ów i celebrytów kurort na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego to ciekawe i przyjemne miasteczko oddalone od Neapolu o niecałe 2 godziny jazdy pociągiem. Wzdłuż głównej ulicy rosną pomarańcze, a z portu można łatwo dostać się na pobliską Capri. Mniej spektakularne od wspomnianych Amalfi czy Positano, jednak ciągle warte wizyty jeżeli mamy trochę czasu będąc w okolicy.

Sorrento

9. Herkulanum

Drugie obok Pompejów miasto słynne z katastrofy. W 79 r. n.e. Wezuwiusz pogrzebał w sumie trzy antyczne miasta: Pompeje, właśnie Herkulanum oraz mało znane Stabie. O tym ostatnim prawie się nie pamięta. Palmę pierwszeństwa dzierżą Pompeje, jednak także w Herkulanum możemy zwiedzać równie ciekawe wykopaliska. No i z pewnością mniej tłoczne niż Pompeje.

10. Neapol

Stolica regionu Kampania i jedno z najsłynniejszych miast świata. Zachwycające i denerwujące jednocześnie. Wąskie i gwarne uliczki starego miasta to kopalnia ciekawych miejsc, zaułków czy person. Neapol jest pełen zabytków, zwłaszcza tych sakralnych. W mieście nie będą nudzić się zarówno miłośnicy historii, sztuki, jak i dobrej kuchni. A wręcz wybornej. Nawet Włosi mówią, że to w Neapolu jedzenie jest najlepsze. To tu powstała pizza jaką znamy. A w okresie świątecznym polecamy ulicę San Gregorio Armeno gdzie podziwiać można słynne neapolitańskie szopki.

NeapolDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.