Co zobaczyć w Sofii?

Sobór św.Aleksandra Newskiego

Sofia to chyba jedna z najrzadziej odwiedzanych stolic Europy. Jednocześnie, jest jedną z najstarszych. Co i rusz znajdziemy tutaj ruiny starożytnego, rzymskiego miasta Serdica, które prawdopodobnie historię ma dłuższą. Jeżeli wybieracie się do stolicy Bułgarii, koniecznie przeczytajcie co trzeba zobaczyć w Sofii.

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Główna atrakcja miasta, zdobiąca wiele katalogów i przewodników po Bułgarii. Symbol Sofii. I choć jest stosunkowo młoda, bo pochodzi z końca XIX wieku, zachwyca zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz. Zewnątrz – swoją budową z większymi i mniejszymi pozłacanymi kopułami. Wewnątrz – mistyczną atmosferą i ściennymi freskami. Będąc w Sofii chociaż chwilę – nie można jej przegapić. Wstęp jest darmowy. Robienie zdjęć jednak płatne 10 lewów.

Sobór św.Aleksandra Newskiego
Sobór św.Aleksandra Newskiego - wnętrzeSobór św.Aleksandra Newskiego

Cerkiew św. Zofii

Jeden z najstarszych kościołów w Europie. Ceglana cerkiew św. Zofii została z zewnątrz przyćmiona wspomnianą już świątynią św.Aleksandra. Niemniej, warto zajrzeć do środka, a zwłaszcza do podziemi. Znajduje się tam muzeum archeologiczne, w którym możemy podziwiać starożytne mury pochodzące z czasów pierwszych chrześcijan. Pochodzą one głównie z IV wieku, choć ruiny są i starsze, bo kościół zbudowano na starożytnej nekropolii. Wstęp do kościoła jest darmowy, wstęp do muzeum to koszt 6 lewów.

Cerkiew św.Zofii w Sofii
Cerkiew Mądrości Bożej w SofiiWnętrze cerkwi św. Zofii
Mozaiki rzymskie w podziemiach cerkwi św.Zofii

Rotunda św. Jerzego

Kolejna atrakcja i kolejna cerkiew. Również bardzo stara i również na rzymskich ruinach. Niewielka świątynia pochodzi z …. wieku. Łatwo ją przegapić, bo zarówno kościół, jak i starożytne wykopaliska otoczone są monumentalnym gmachem… ministerstwa sprawiedliwości.

Rotunda św.Jerzego
Rotunda św.Jerzego w SofiiCerkiew św.Jerzego i rzymskie ruiny

Ruiny rzymskiej Serdiki

Tuż obok stacji metra o nazwie Serdika, odkopano i odrestaurowano starożytne, rzymskie miasto. Z pomocą unijnych środków ruiny zostały wkomponowane w nowoczesną tkankę miejską i wspaniale kontrastują ze stacją metra, pobliskim meczetem i gmachem parlamentu. Tuż na skraju jeszcze jedna perełka – niewielka cerkiew św. Petki. Całość robi ciekawe wrażenie.

Sofia: Ruiny Serdiki i meczet
Ruiny antycznej Serdiki w metrze

Bulwar Witosza

Niedaleko wspomnianej stacji metra zaczyna się sofijski reprezentacyjny deptak – Bulwar Witosza. Wzdłuż ulicy o prawie kilometrowej długości stoją eleganckie knajpki, bary, restauracje, sklepy. Spotykają się tu turyści i miejscowi, choć zdecydowaną większość stanowią ci ostatni. Z Bulwaru widać majaczące w oddali szczyty masywu Witosza. Na drugim jego końcu zaś znajduje się kolejna cerkiew – cerkiew św. Niedzieli.

Sofia, Bulwar Witosza

Cerkiew św. Niedzieli

Kolejna sofijska świątynia prawosławna i kolejna bardzo stara, bo pochodzi z X wieku. Święta niedziela jest u nas znana jako św. Dominika z Nikomedii i to jej poświęcono cerkiew. Została ona zniszczona w 1925 w próbie zamachu na cara Borysa III.

Cerkiew św.Niedzieli w Sofii

Cerkiew rosyjska św. Mikołaja Cudotwórcy

Niezwykle barwna budowla. Nie da się jej przeoczyć. Ta trochę bajkowa wręcz świątynia mocno kontrastuje z wielkimi budynkami z czasów, gdy Bułgaria była pod wpływem Moskwy. I co ciekawe, to także moskiewski wpływ sprawił, że stanęła tu świątynia należąca do kościoła rosyjskiego. Tylko wcześniej, bo jeszcze na początku XX wieku. Kościół odznacza się złotymi zdobieniami i niezwykłym kształtem. Wewnątrz jak to w cerkwii – kadzidło, świece i malownicze freski wraz z ikonami.

Cerkiew rosyjska św. Mikołaja Cudotwórcy w Sofii
Cerkiew św.Mikołaja CudotwórcyCerkiew rosyjska św. Mikołaja Cudotwórcy w Sofii

Narodowy Pałac Kultury

Z naszym warszawskim ma niewiele wspólnego. Tutejszy pałac kultury powstał w latach 80. XX wieku i tak trochę wygląda. Jest wielki… dlaczego wtedy wszystko musiało być takie wielkie? Służy kulturze jak sama nazwa wskazuje. Natomiast tuż obok znajduje się całkiem przyjemny park, gdzie dzieciaki jeżdżą na deskorolkach, zakochani się przechadzają, a protestujący protestują…

Narodowy Pałac Kultury w Sofii

Teatr Iwana Wazowa

Jak każda stolica, także i Sofia posiada swój teatr narodowy. Teatr Narodowy Bułgarii nosi imię Iwana Wazowa – jednego z najważniejszych bułgarskich pisarzy. Gmach teatru jest oczywiście reprezentacyjny, a w nocy ładnie oświetlony. Przed teatrem rozpościera się park, których w Sofii jest dość dużo. W parku sporo rzeźb i pomników – których także jest sporo. Całość całkiem ładnie się komponuje.

Teatr Ivana Wazowa w Sofii

Cerkiew bojańska

Cerkiew bojańska to jedyna z opisywanych tu atrakcji położona poza centrum, u podnóża masywu Witosza. Jest to też jedna z najcenniejszych świątyń prawosławnych w kraju. Ze względu na wspaniale zachowane freski z XIII wieku, cerkiew wpisano na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Sofia - Boyana Church Apsefot.Ann Wuyts, Flickr.com


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.