Co zobaczyć w Szczecinie?

Co zobaczyć w Szczecinie

Szczecin, w odróżnieniu od Krakowa czy Wrocławia, nie posiada zwartej starówki z wąskimi uliczkami gdzie mieszczą się wszystkie najważniejsze atrakcje. Budowany na wzór Paryża wyróżnia się szerokimi arteriami i dużymi przestrzeniami, a uroku dodają liczne parki. A co trzeba w tym mieście zobaczyć? Oto moja propozycja.

1. Wały Chrobrego

Reprezentacyjna promenada wzdłuż Odry liczy sobie 500 metrów i jest według mnie najładniejszym miejscem w Szczecinie. Warto wybrać się na spacer i wstąpić na piwko do „Chrobrego”. Bardzo przyjemne doświadczenie.

Wały Chrobrego w SzczecinieWały Chrobrego w Szczecinie

2. Zamek Książąt Pomorskich

Renesansowa budowla nad Odrą. Niegdyś siedziba rodu Gryfitów, którzy władali Pomorzem. Zamek może nie jest tak spektakularny jak Orle Gniazda, Wawel czy zamki Dolnego Śląska. Niemniej jednak będąc na Pomorzu nie można go pominąć.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

3. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Imponująca budowla na Wałach Chrobrego. Można w nim oglądać zbiory historyczne, archeologiczne, etnograficzne a także sztuki współczesnej.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

4. Starówka

Licząca w sumie dwie kamienice i ratusz niestety zostaje daleko w tyle za innymi polskimi starówkami. Będąc na niej można nawet nie wiedzieć, że jest się na starówce. Tuż obok stoją zwykłe bloki mieszkalne… Jest też mnóstwo knajpek, kawiarni, restauracji. W lecie starówka pełna jest ogródków kawiarnianych.

Starówka w Szczecinie
Starówka w Szczecinie

5. Bazylika Archikatedralna św.Jakuba

Drugi pod względem wysokości kościół w Polsce i najważniejszy w Szczecinie. Pierwsza świątynia stała w tym miejscu już na początku XII w. Obecny kształt przyjęła na przełomie XVII i XVIII w. kiedy została odbudowana po pożarze. Ponownie została zniszczona podczas II wojny światowej. Od 1983 r. kościół ma rangę bazyliki mniejszej.

Archikatedra św.Jakuba w Szczecinie

6. Cmentarz Centralny

Największy cmentarz w Polsce. Miejsce spoczynku wielu mieszkańców Szczecina. Ogromny park jest także jednym z ulubionych miejsc spacerowych. Więcej o cmentarzu przeczytacie w poście Cmentarz Centralny w Szczecinie.

Cmentarz Centralny w Szczecinie

7. Jezioro Szmaragdowe

Sztuczne jeziorko na obrzeżach miasta o ciekawej barwie. Bardzo przyjemne miejsce na krótki oddech od wielkomiejskiego zgiełku. Jeziorko można obejść dookoła. Dobre miejsce na rower – ale uwaga – górski 🙂

Jezioro SzmaragdoweDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.